• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Tavuğu pişirmeye hazırlarken bunlara dikkat edin!

Tavuğu pişirmeye hazırlarken bunlara dikkat edin!

Tavuk eti somonella bakterisi barındıran ve acele bozulan bir et türüdür. Özellikle bu bakteri vücuda girdikten sonra ishale, kusmaya, besin zehirlenmesi gibi birçok soruna sebebiyet verebilmekte. Bu nedenle tavuğu pişirmeye hazırlarken sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyorsanız bir takım noktalara dikkat etmenizde yarar var.

İşte tavuğu pişirmeye hazırlarken muhakkak dikkat etmeniz gereken noktalar…

Tavuğu doğradığınız kesme tahtası ahşap veya plastikse bu vaziyet bakterilerin oluşması ve çoğalması için rahat bir ortam sağlar. Bu nedenle plastik ve ahşap olan kesme tahtalarından olası olduğunca ırak durmalısınız cam kesme tahtası sizin yararınıza olacaktır…

Eğer plastik veya ahşap kesme tahtası kullandıysanız diğer besinleri kesmek için muhakkak yıkamanızda yarar var. Çünkü kesme tahtasının üzerindeki bakteriler kolayca üreyip çoğalabilme özelliğine sahiptirler.

Tavuğu doğradığınız bıçaklara dikkat!

Tavuğu doğramış olduğunuz bıçaklar her ne kadar metal de olmuş olsa dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Çünkü bıçakların üzerinde kalan bakteriler, diğer bir gıdayı kestiğinizde bulaşabilir. Bu vaziyet devamlı hale geldiğinde ilerde ağırbaşlı hastalıklara sebep olabiliyor.

Tavuğun iyice piştiğinden emin olun 

Yüksek ısı, gıdalardaki bakterileri öldürmesiyle bilinir. Tavuğu pişirirken yüksek ısıda ve yeterince pişirin. Dışı pişmiş ancak ortası çiğ bir tavuk bu bakterileri bulundurmaya devam eder.

Buzdolabında tavuğu muhafaza ederken dikkat edin 

Tavuk acele bozulabilen et türleri arasında olduğu için muhakkak buzdolabında saklanmalıdır. Ancak buzdolabında sakladığınız tavuğu aleni bir şekilde değil üzerine bir streç film sararak saklamanız doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?