• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Domatesi çiğ yemeyin!

Domatesi çiğ yemeyin!

Domatesin en etkili kanser ilacı olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Işın Sayın, salça, domates püresi, domates sosu gibi, domatesi işleme tabi tutarak elde edilen bütün gıdaların, kanserle savaşta parçalanmamış çiğ domatesten daha faydalı olduğunu söyledi.

Tüm sebzelerin olası olduğunca az pişirilmesini tavsiye eden Uzman Diyetisyen Sayın, “Domatesi ise olası olduğunca soyun, parçalayın, kaynatın” dedi.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, domatesin faydalarından yararlanmak için nasıl tüketilmesi gerektiğine ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. “Biz Türkleri asırlar boyu kanserden koruyan bir mutfak malzemesi varsa o da domatestir” diyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın salça, domates püresi, domates sosu gibi, domatesi işleme tabi tutarak elde edilen bütün gıdaların, kanserle savaşta, parçalanmamış çiğ domatesten daha faydalı olduğunu söyledi.

Tüm sebzelerin olası olduğunca az pişirilmesini tavsiye eden Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Önce iyice yıkayın, soyun, doğrayın, iyice su gibi olana kadar parçalayıcıdan geçirin. Ocağa koyun ve fazla az tuz ekleyin. Olası olduğunca koyulaşıncaya kadar kaynatın. Yani özetle domatesin canını çıkarın. Çünkü domates ne kadar işlem görürse, gıda değeri o kadar artar” ifadelerini kaydetti.

Domatesin, sağlıklı hayat denildiğinde ilk akla gelen besinler arasında yerini aldığını belirten Sayın, içerdiği yüksek likopen sayesinde kanserden koruyucu özelliğine dikkat çekti.

“DOMATES EN ETKİLİ KANSER ÖNLEYİCİ”

“Domatesin içinde yer saha ve kanser önleyici olan likopen bu işlemlerden geçtikçe fazla daha aktif hale geliyor” diyen Sayın, “Kansere karşı her aşamada daha da kuvvetli koruyucu tesir göstermesi için domatesi olası olduğunca pişirin. Pişirdikten sonra üzerine natürel sızma zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı, domatesteki likopenin kana geçen miktarını artırırken, zeytin yağındaki E vitamini ile de kansere karşı ekstra koruma sağlayacaktır. Yağı yüksek sıcaklıkta domatesle pişirmediğiniz için zeytin yağındaki E vitamini ve kıymetli yağ asitleri özelliğini yitirmeyecektir. Zeytinyağı ve öbür sebzeleri hırpalamayalım ama domatesi soyup doğrama, robotta çekip fazla pişirme şeklinde hırpalamak serbest” dedi.

Doğru domates konservesi nasıl yapılır?

Evde yaz domatesleri ile kışa hazırlık yapılabileceğinin de altını çizen Işın Sayın, “Domatesleri sos haline getirdikten sonra üzerine biraz zeytinyağı ekleyin. Bunun için, iyice pişirip sos haline getirdiğiniz domateslerin üzerine natürel sızma zeytinyağı ekleyin. Sıcaklığını kaybetmeden derhal ağzına kadar dolacak şekilde, cam kavanozlara aktarın. Daha evvel kullanılmamış kavanoz kapakları ile kapatıp kapaklar alta istikbal şekilde soğuyuncaya kadar bekletin. Sosun kapaktan sızıp sızmadığını denetim edin.

Sızıntı yoksa her şey yolunda demektir. Sızıntı varsa o kavanozdaki sosu yine kaynatıp aynı işlemi diğer bir kapakla yine yapın. Artık kış ve yaz boyu kullanabileceğiniz tabii kansersavarınız, bağışıklık sistemi koruyucunuz; el yapımı, katkı içermeyen, fazla Fazla az tuzlu domates konserveleriniz hazır. Tek seferde 1 kavanozu bitiremeyecekseniz buzdolabına alıp, en kısa zamanda, yaklaşık 48 saat içinde tüketin. Bunları kahvaltıda açıp yiyebilirsiniz. İçine yumurta kırabilir, sebze ve bakliyat yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Aç hissetmediğinizde 1 kaseye doldurup yanında yoğurtla bile yiyebilirsiniz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?