• DOLAR
  3,9533
  % 0,71
 • EURO
  4,6413
  % 0,78
 • ALTIN
  162,7955
  % 0,28
 • BIST
  103.853
  % -0,06
Besin zehirlenmesine karşı öneriler

Besin zehirlenmesine karşı öneriler

Yorgunluk, üşüme, kafa ağrısı, kafa dönmesi, mide sorunları, ishal, kramplar, görme sorunları… Şiddetli durumlarda bağırsak problemlerine kadar, hatta zamanında müdahale edilmezse hayata bile mal olabilmekte. Bu problemlere yol açan, yaz aylarında sıkça görülen “besin zehirlenmesi”.

Besinler içerdikleri su, protein ve karbonhidrat miktarlarıyla bakterilere üremeleri için oldukça müsait ortam oluşur. Besinlerde üreyen bakteriler de sağlığımızı ağırbaşlı boyutlarda tehdit eden gıda kaynaklı zehirlenmelere yol açabiliyor. Üstelik bazı bakteriler besinin tadını, kokusunu ve görüntüsünü değiştirdikleri için anlaşılabilirken bazılarını ayrım etmek ise maalesef olası olmuyor. Gıda zehirlenmesinin en mühim sorumlusu ise besinleri ülkü ısıda soğutmamak. Besinlerin tüketim sürelerinin geçmesi, hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmamaları ve yetersiz ısıda pişirmek öbür mühim nedenlerini oluşturabiliyor. Dolayısıyla besinleri satın alırken, hazırlarken ve saklarken bazı noktalara çok dikkat etmekte yarar var.

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan gıda zehirlenmesinden korunmanız için almanız gereken önlemleri söyledi ve mühim önerilerde bulundu.

1- Et parlak al renkte olmalı
Etlerin üzerinde denetim damgası mutlaka olmalı. Etin derisinde parçalanma, kan birikimi, çürüme belirtileri olmamalı, dokusu çok taze, parlak al renkte olmalı. Dikkat etmeniz gereken bir öbür nokta da etin hoş kokması.

2- Tavuğu tüm olarak alın
Tavuğun eti canlı olmalı, parmağınızı bastırdığınızda oluşan çukur, parmağınızı kaldırınca derhal düzelmeli. Tavuğu çok parçalı almak yerine tüm almayı tercih edin. Tüm olarak alınan tavukların tazeliğini denetim etmek çok daha basit oluyor. Taze tavuğu buzdolabında 1-2 günden çok bekletmeyin, dondurmuş tavuk etini ise -18 ºC’de 1 sene saklayabilirsiniz.

3- Balığın gözleri parlak ve lekesiz olsun
Balığın gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaç kısımlarının kırmızımsı pembe, pullar ve yüzgeçlerinin canlı olmasına dikkat edin. Ayrıca kasları katı ve esnek durumda, kokusuz, kasa basıldığı vakit parmak izi derhal düzelecek şekilde olmalı. Balığı temizlendikten sonra kağıda sarararak saklayın. Buzdolabında bir günden çok bekletmemeye itina gösterin.

Yemeği saklarken nelere dikkat etmeli?

4- Kıymayı bir günden çok bekletmeyin
Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan aka parçalı etleri buzdolabında 2 günden, kıymayı da 1 günden çok bekletmemeniz gerektiğine işaret ederek sözlerine şöyle devam ediyor: “Etler derin dondurucuda ise tazeliğini 6 ay koruyabiliyorlar. Etler porsiyon şeklinde saklanırsa çözdürme işlemi için kolaylık sağlanmış ve etin hijyeni bozulmamış oluyor. Bu nedenle derin dondurucuda saklayacağınız etleri tüketeceğiniz miktarlara ayrın”

5- Eti oda sıcaklığında çözdürmeyin
Dondurduktan sonra kullanacağınız etleri oda sıcaklığında değil, buzdolabının alt kısmında bekleterek çözdürmeye itina gösterin. Oda sıcaklığında çözdürülen etlerde hızla bakteri ürüyor ve pişirme zamanına kadar sizi zehirleyecek kadar bakteri üremiş oluyor. Dolayısıyla eti kullanmadan bir gün evvel dondurucu kısımdan alın ve dolap kısmında 4 derecede çözdürün. Çözdürdüğünüz etleri de derhal kullanmalı ve yine dondurmamalısınız.

Yemeği hazırlarken nelere dikkat etmeli?

6- 150 derecenin üzerinde pişirin
Büyük parça etleri pişirirken etin iç ısısının yükselmesine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise uzun süre ve düşük ısıda pişirilen etlerde bakteri üremesi. Dolayısıyla etleri 150 derecenin üzerinde pişirmeli ve az pişmiş yerine en azından orta pişmiş olanları tercih etmelisiniz.

7- Oda sıcaklığında 2 saatten çok bekletmeyin
Pişirilmiş hiçbir yemeği oda sıcaklığında 2 saatten çok bırakmayın. Piştikten sonra hızlıca oda sıcaklığına gelmesini sağlayıp, buzdolabında saklayın. Aka porsiyonlarda bir aş ise ufak porsiyonlara ayırarak soğumasını sağlayın.

8- Yiyebileceğiniz kadarını ısıtın
Eğer birkaç porsiyonluk bir aş hazırladıysanız sadece yiyeceğiniz kadarını ısıtın. Her seferinde yemeğin tümünü ısıtırsanız ikinci ısıtmanızdan sonra aş bozulacaktır.

9- Yumurtayı pişirmeden evvel yıkayın
Yumurta yıkanmadan, kuru olarak, buzdolabında 2-3 hafta tazeliğini yitirmeden saklanabiliyor, yıkanarak konması halinde daha acele bayatlıyor ve bozuluyor. Kullanmadan evvel ise mutlaka yıkayın, böylece pis yumurtadaki mikropların yumurtanın içine girmesi önleyebilirsiniz. Yumurtayla temas ettikten sonra ise ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

10- Dondurulmuş sebzeleri derhal pişirin
Sebzeleri hafif haşlayarak veya temizledikten sonra tüketilecek kadar porsiyonlara ayırıp öyle dondurun. Kullanacağınız vakit dışarıda çözdürmeden derhal pişirmeye itina gösterin.

11- Kesme tahtasını nemli kullanmayın
Kesme tahtası için en müsait materyal aslında camdır. Fakat çoğunlukla ahşap ve plastik kesme tahtaları kullanıyoruz. Kesme tahtalarını işlemin ardından derhal yıkayıp sirkeyle temizledikten sonra vakit kaybetmeden kurumaya bırakın. Çünkü bilhassa ahşap kesme tahtaları nemli kaldıklarında bakterilerin oluşmaları için oldukça iyi bir ortam oluşturuyorlar. Tahtanızın üzerinde çok çizik varsa mutlaka zımparalamanız gerekiyor. Özelikle çiğ etlerde yararlandığınız mutfak vasıta gereçlerini ise çok iyi yıkamadan öbür besinleri hazırlamak için kullanmayın, hatta çiğ et için farklı bir kesme tahtası seçmenizde yarar var.

Yemeği tüketirken nelere dikkat etmeli?

12- Hava almış konserve besinleri yemeyin
“Konserve kutularının şişmiş, bombe yapmış olanlarını kullanmayın. Paslı, içindeki sıvıyı sızdıran ezik kutulardan kaçının” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan evde yapılmış konservelerde de dikkatli olmanız gerektiğini belirterek şu uyarılarda bulunuyor: “Hava almış konserveler tat, ıtır ve görüntüde herhangi bir değişiklik göstermiyorlarsa bile kesinlikle tüketmeyin. Kapağını açtıktan sonra içindeki yiyecek fışkıran konserveleri de derhal atın”

13- Mayonezden kaçının
Mayonez veya onun gibi içerisinde çiğ yumurta bulunan sosların yaz aylarında çok dikkatli tüketilmeleri, hatta yenilmemeleri gerekiyor. Özellikle dışarda aş yiyeceğiniz vakit içine mayonez eklenmiş besinleri tercih etmemeniz, yaz aylarında karşılaşılabileceğiniz gıda zehirlenmelerinden korunmanız adına çok mühim bir adım olacaktır.

14- Pastörize sütleri 2-3 günde tüketin
Sütün pastörize olmasına dikkat edin ve paketini açtıktan sonra 2-3 günde bitirin. Uzun ömürlü sütleri tetra-pak kutularda ve açılmadan, oda sıcaklığında 1.5 ay, buzdolabında 3 ay; yoğurtları kapalı olarak 1 hafta buzdolabında saklayabilirsiniz. Sütü aleni olarak almışsanız 5 dakika kaynatmalı ve derhal soğutmalısınız. Soğuttuktan sonra buzdolabında en çok 3 gün bekletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?