• DOLAR
  3,9640
  % 0,17
 • EURO
  4,6595
  % 0,24
 • ALTIN
  163,6495
  % 0,34
 • BIST
  105.711
  % 0,42
1 hafta boyunca turşu suyu içti ve…

1 hafta boyunca turşu suyu içti ve…

Geçen yıl elinde bir paket turşu suyuyla eve dönen sporcu sevgilisini gören Ileana Bronet şaşkınlıkla bu durumun nedenini sormuş. Turşu Ilena tarafından çok sevilse de sporcu sevgilisinin neredeyse tiksindiği bir gıdaymış.

Ama gelin görün ki spor hocası tarafından önerilmiş. Ilena da spor hocasının sebep öğrencilerine egzersizle beraber turşu suyu önerdiğini merak etmiş.

Kısa bir süre evvel kendisi 1 hafta boyunca turşu suyunu içerek denemeye karar vermiş.

Ilena’nın deneyimlerini sizlerle paylaşmadan evvel ilk olarak turşu suyunun faydalarından biraz bahsedelim…

– Turşu suyu kansere sebep olan serbest radikallere karşı savaşan birçok antioksidan içerir. Bu da demektir ki salatalık turşusu kuvvetli antioksidanlar olan A vitamini ve E vitamini içerir.

– Turşu suyu fermente bir besin olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak sağlığını iyileştirmede de etkisi olabilir.

– Turşu suyu kan şekerini denetim etmeye muavin olur. Journal of Diabetes Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada, yemekten evvel tüketilen sirke, yemekten sonra tip 2 diyabetlilerde kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesine muavin olduğu anlatıldı.

İşte Ilena’nın 1 hafta boyunca turşu suyu ile yaşadığı deneyim…

1. Gün

Turşuyu kıtır kıtır yemeyi seviyorum ama yalan söylemeyeceğim turşu suyundan pek hazzetmezdim.

Ancak önyargım yüzünden çok tuzlu olabileceğini düşündüğüm turşu suyu içinde çok miktarda sirke olsa da, çok asitli tadı yoktu.

2. Gün

Tesadüfen kas kramplarım oldu. Bu konuda etkili olduğunu bildiğim turşu suyunun muavin olacağını umuyordum, kramplarımdan kurtulacağından umutluyum.

Gün sonuna kadar, kramplarım kayboldu. Turşu suyu sayesinde mi oldu pek emin değilim.

3. Gün

Turşu suyu içmeye alıştım. İşten sonra 2 saat boyunca spor yaptım ve hiç kas ağrım olmadı!

4. Gün

Artık hoşuma gitmeye başladı.

5. Gün

Bugünkü şimdiye kadar yaptığım en ağır egzersizdi ancak hiçbir ağrı hissetmedim. Turşu suyunun bunda ne kadar etkisi var emin değilim.

6. Gün

Erkek arkadaşım turşu suyundan ne kadar tiksinse de ben alıştım.
Söylendiğine göre, onu öpmeye çalıştığımda kaçmadı, ki bu beni turşu suyunun soluk kesici faydalarının kesinlikle çalıştığına inandırdı. (Ağız kokusu yapmıyormuş)

7. Gün

Artık turşu suyu deneyiminin sonuna yaklaştığım için mutluyum! (Hoşlanmadığım için değil, normal bir şahıs gibi turşu aş için sabırsızlıkla beklediğim için) Genel olarak kesinlikle bir başarılıydı ancak her gün içebilmek için yanımda taşımaktan bıkmıştım.

Gözlemleyebildiğim Sonuçlar

Turşu suyunun kan şekerimi düzenlemeye muavin olup olmadığını, serbest radikallerle mücadele etmesini veya kilo vermemde muavin olup olmadığını söyleyemem ancak kas kramplarım ve ağız kokusu konusunda muavin oldu.

En çok etkisini gördüğüm saha egzersizlerdi. Bu yüzden bir dahaki sefere spor içeceği düşünürken turşu suyunu aklımda tutacağım.

Bir arkadaşıma turşu suyu önerir miydim? Kesinlikle! Açıkçası bunu turşu sevenlere tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?