• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Yeşilay’dan vatandaşlara bağış kampanyalı çağrı

Yeşilay’dan vatandaşlara bağış kampanyalı çağrı

Para vererek farkında olmadan kişilerin bağımlık yapıcı maddeye ulaşmasını kolaylaştıran vatandaşlara ‘Bağımlılığa değil, bağımlılıkla mücadeleye destek olun’ çağrısında bulunan Yeşilay, kampanyadan elde edilecek bağışlar ile Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’ni Türkiye’de yaygınlaştıracak.

Türkiye’nin en mühim sıhhat sorunları haline dönüşen uyuşturucu bağımlılığı, sokaklara yansıyan görüntülerin artması toplumda derin bir üzüntüye sebep oluyor. 97 yıldır bu alanda mücadele eden Yeşilay, bu mücadelede halkın desteğini yanında hissetmek amacıyla “Bi’ liran var mı” isimli bir bağış kampanyası başlattı. Para vererek farkında olmadan kişilerin bağımlık yapıcı maddeye ulaşmasını kolaylaştıran vatandaşlara “Bağımlılığa değil, bağımlılıkla mücadeleye destek olun” çağrısında bulunan Yeşilay, kampanyadan elde edilecek bağışlar ile şu an sadece İstanbul ve Şanlıurfa’da bulunan Yeşilay Danışmanlık Merkezlerini (YEDAM) mahalli yönetimlerin de işbirliği ile Türkiye’de yaygınlaştıracak. Bağımlılığın çok yönlü ve herkesin elini taşın altına koyması ve topyekûn mücadele edilmesi gereken bir mesele haline geldiğini vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bu mücadelede Türk halkını da yanlarında hissetmek istediklerini belirtti.

“Gücümüzü duyarlı halkımızdan alıyoruz”

Yeşilay’ın toplumu ve gençliği bağımlılıklardan korumak amacıyla önleme, koruma, bilgilendirme ve rehabilitasyon çalışması yapan bir sivil cemiyet kuruluşu olduğunu anlatım eden Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılıklar dokunmadan evvel insana dokunmayı, bağımlılara el uzatmayı, onlara hayatın renklerini kazandırmayı misyon edindiklerini bildirdi. Bu zorlu yoldaki gücü farkındalığı ve duyarlılığı yüksek olan halktan ve gönüllülerinden aldıklarını belirten Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Bağımlılığa karşı verdiğimiz mücadelede kamuoyunun desteğine gereksinim duyuyor ve tüm vatandaşlarımızda bu mücadelenin bir parçası olması için dilek uyandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

YEDAM’lar tüm yurda yayılacak

Sokaklarda madde bağımlılarına verilen her lirayla farkında olmadan, onların madde alımının kolaylaştırıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bu şekilde amacına ulaşmayan paraların, kampanya sayesinde daha kıymetli bir gaye uğruna kullanılmasını sağlayacaklarını söyledi. Mahalli yönetimlerin de işbirliği ile bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikososyal destek hizmeti veren, bağımlılara hayatın renklerini yine kazandıran YEDAM’ları, başta aka kentler olmak üzere, tüm yurda yayacaklarını kaydeden Prof. Mücahit Öztürk, “97 yıldır çocukları bağımlılıklardan ırak tutmak için mücadele ediyoruz. Bunu ancak beraber başarabiliriz. Vatandaşlarımızın kampanyamıza katılarak, bağımlılığa değil, bağımlılıkla mücadeleye destek olmalarını, bağışlarıyla ümit olmalarını istiyoruz” dedi. 

Kampanyaya nasıl katılım sağlanacak?

“Bi’ liran var mı?” Kampanyası kapsamında, bağışçılar biliranvarmi.com sitesi üzerinden istenilen miktarda bağış yapabiliyor. Yanı dizi 1 TL yazıp, 2423’e SMS gönderen bağışçılarımız Yeşilay 1 TL bağışta bulunabiliyor. 

600’den çok bağımlı tedavi sürecine alındı

YEDAM’larda bugüne kadar, danışma hattında 18 binden çok arama ile bağımlıların ve ailelerin bilgilenmesi sağlandı. 600’den çok bağımlı başvurusuyla beraber tedavi sürecine alındı. Başvuruların yüzde 90’ından fazlası madde bağımlılığı sebebiyle olurken, başvuruların, yüzde 70’ inin ıslak Aralığının 20-29 olması, bağımlılık tedavisinin gençlerin hayata yeniden tutunması için gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. YEDAM’da tedavi sürecine ailelerin de katılması, başarı oranını kat kat artırıyor. 

YEDAM ile ne değişiyor?

• Bağımlılık ve kullanılan maddelerin etkileri hakkında bilgilendirme yapılıyor.
• Kişinin bağımlı olduğu maddeyi bırakması konusunda yöntemler öğretiliyor ve onu bağımlılığa iten nedenler çözülüyor.
• Bireyin yaşadığı ruhsal sorunlar varsa, hastayla beraber çözüm geliştiriliyor.
• Aile ve etraf ilişkilerini düzenleme konusunda bağımlı bireye muavin olunuyor.
• Bağımlı bireyin tedavi süreçleri takip ediliyor.
• Daha iyi bir hayat sürmesini sağlamak amacıyla bireye sosyal destek veriliyor.
• Ayrıca bağımlının aile ve yakınlarına bu vaziyet ile nasıl başa çıkabilecekleri konusunda muavin olunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?