• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Yağ yakan meyve goji berrynin faydaları nelerdir?

Yağ yakan meyve goji berrynin faydaları nelerdir?

Mutluluk meyvesi “goji berry” 

Menşesi “Tibet” olarak gösterilen goji berry; sevinç meyvesi şeklinde adlandırılırmış. Ülkemizde ise şekli itibariyle al bir üzümü çağrıştıran goji berry, “kurt üzümü” tabiriyle anılıyor. Yüksek oranda antioksidan içeren goji berry, Himalayalar, Tibet, Çin gibi ırak Doğu Asya yörelerinin mucizelerinden biri. İşte, saymakla bitmeyecek faydalarıyla goji berry…

“Goji berry”nin mucizevi faydaları:

C vitamini deposu; Malum güz ve ardından kış mevsimi soğuk algınlığını da beraberinde getirir. Ancak C vitamini deposu goji berry bu hastalıkların önüne geçmek için birebirdir. C vitamini içerir deyip geçmemek gerekir çünkü; goji berryde bir portakalda bulunandan tam 4 misli C vitamini vardır.  

Yaşlanmayı geciktirir; Antioksidan özellliği ve liflli yapısıyla yaşlanmayı geciktiren goji berry antiaging görevi görür Aynı zamanda ciltte bulunan serbest radikallerin menfi etkilerinin önüne geçen goji berry, hem yaşlanmayı ve ten güzelliğini, sağlarken hem de ciltte oluşabilecek en aka problemlerden olan ten kanserini aka ölçüde engeller.

Mutluluk verir; Günümüz psikolojik problemlerinin başında gelen anksiyete, depresyon vb. ruhsal sorunların giderilmesine yardım eder. Daha evvel de belirttiğimiz gibi sevinç meyvesi olarak anılan goji berry, Çin’deki inanışa göre de hayat enerjisini artırır. 

Enerji verir; Dinlenmiş bir gövde ve duru bir zihinle güne başlamak gibisi yoktur. Mucize goji berry tekrar bu noktada devreye girer; geleneksel Çin tıbbında kafa ağrısı ve sersemlik hissinin giderilmesi için en çok başvurulan tabii kaynaktır. Ancak goji berry’i uykudan evvel almamaya dikkat etmek gerekir. 

Yağları yakar, kiloları verdirir; Kilo vermek isteyen ve bu sürece giren birçok kişinin kilo vermenin yanındaki öbür bir problemi yağ yakımıdır. Yağ yakmak için birebir olan goji berry ise, 19 farklı amino asit içeriği ile tam bir yağ yakıcıdır. Bunun nedeni de; proteinin bina taşı olan amino asitlerin kasların yenilenmesi ve büyümesini sağlaması ve bu sayede yağ yakımını hızlandırmasıdır. Beraberinde bolca su içilmesi gereken bu amino asit içerikli besinler, yağ yakımı anahtarıdır. 

İnsülin ve şekeri dengeler; dünyada en yaygın şeker hastalığı olan Tip 2 diyabeti olan kişilerde az olan insülin üretimini ve şeker seviyesini dengede tutar. Ancak uyarmak gerekir ki, bu tip gıda takviyesi olacak ilaç kullanan kişilerin öncelikle hekimlerinin görüşüne başvurmaları gerekir. 

Mide sorunlarını hafifletir; Gastrit gibi mide sorunlarının düzelmesi için oldukça muavin olan goji berrynin kendisi yerine suyunun bu konuda daha başarılı olduğu söyleniyor. Mucize ufak meyve goji berry aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırıyor. 

Kolesterolü dengeler; mucizeleri saymakla bitmeyen goji berrynin öbür bir etkisi kolesterol üzerindedir. Goji berry, fena kolesterolün önüne geçer.

Göz sağlığı için birebir; Göz sağlığı açısından hayati ehemmiyet taşıyan mineral ve vitaminlerden; A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibilerini içeren goji berry göz sağlığına da faydalıdır. Goji berry içerdiği bu gıda ve minerallerin yardımıyla katarakt oluşmasını önlediği gibi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.

Doğurganlığı artırır; Asya ve ırak Doğu ülkelerinde kısırlık tedavisi için kullanılan goji berrynin doğurganlığı artırdığı ve strese bağlı hücre azalmasını engellediği söyleniyor. 

Aman Dikkat! ‘Goji berry’nin de fazlası zarar!

Her şeyin olduğu gibi goji berrynin de fazlasını tüketmek bazı problemlere yol açabiliyor. Diyabet hastaları ve diyabet ilaçları kullanan kişiler, ilaçların etkisini azaltmasından ötürü goji berryden ırak durması gerekiyor. çok tüketilmesi durumunda goji berry hipertansiyona sebep olabiliyor. 

Goji berry alerjiye yatkın olan kişilerin dikkatli kullanmaları gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla, şeker hastalığı ilaçlarıyla ve yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu ilaçları kullananların doktoralarına danışarak tüketmeleri gerekir.

Enerji seviyesini arttıran goji berry’nin tüketilme oranını dengede tutamadığınızda konsantrasyon bozukluğu, hiperaktiflik ve huzursuzluk yapabiliyor. Tekrar çok yendiğinde kan akışını normal seviyelerin üzerine çıkartır. Goji meyveleri aşırı tüketildiğinde; kafa dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar gibi şiddetli yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle goji berryi de kararında ve kontrollü tüketmekte yarar var. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?