• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Uzmanlar uyardı! Evinizde varsa hemen imha edin…

Uzmanlar uyardı! Evinizde varsa hemen imha edin…

Çocukların oyun oynamak için kırtasiyelerden satın aldığı yarı akışkan slime isimli oyuncakta uyuşturucu hammaddeleri olduğunu ortaya çıkmasının ardından ilk slime vakası Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde görüldü. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süreyya Gül’ün denetim ettiği çocuk hastaya slime ile temasa bağlı egzama teşhisi konuldu. Prof. Dr. Süreyya Gül, “Bir çocuk hasta el parmağında temas egzaması ile geldi. Bu slime ile temasa bağlı ‘temas egzaması’ teşhisi koyduğum ilk olgu” dedi.

KİMYASAL MADDENİN ZARARI

Hancı da önceden slime hakkında ikaz yaptıklarını hatırlatarak, “Kimin yaptığı belli olmayan, üzerinde herhangi bir müstahsil lisansı bulunmayın slime isimli bu oyuncağın acil bir şekilde toplatılıp imha edilmesi gerekir” diye konuştu.

Slime isimli, biçim alan, yarı akışkan maddenin içeriğinde, zehirleyici etkisi olan boraks kimyasalı, uyuşturucu niteliği olan traş köpüğü, yapıştırıcı gibi maddelerin bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez bir çocuğa slime’den ötürü egzema teşhisi konuldu. Parmak aralarında egzema şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye getirilen ufak çocuğun annesinden saklı olarak boraks, yapıştırıcı ve traş köpüğü alarak slime yaptığı öğrenildi. Eli devamlı kimyasal maddelerin içinde olan çocuğun bu nedenle ten hastalığı olan egzemaya yakalandığı belirtildi. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süreyya Gül, denetim ettiği çocuk hastaya slime’ye bağlı egzama teşhisi konduğunu dile getirirken, “Bu slime ile temasa bağlı temas egzaması teşhisi koyduğum ilk olgu” dedi.

TEHLİKELİ BİR ZEHİR

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hamit Hancı, boraksın tıp alanında sık kullanılan bir madde olduğunu söyleyerek, “Ancak amacı dışında kullanılırsa zehirler.

Boraks tek başına çıplak elle tutulması bile riskliyken, bu madde yapıştırıcı, traş köpüğü gibi malzemelerle karıştırılarak yapılıyor. Özellikle tehlikeden bihaber veliler de çocuklarıyla beraber slime yapıyor. Benim uzman olarak en aka korkum bağımlılık yapması. Bu oyuncak görünümlü tehlikeli maddeler çocukların geleceğine tesir edecek. Çünkü boraks, yapıştırıcı ve traş köpüğü bir araya geldiğinde uyuşturucu etkisi yapıyor. Herkes bali, tiner gibi maddelerin bağımlı yaptığını düşünürken bu oyuncağın içindeki yapıştırıcılar da bağımlılık yapar” dedi. Prof. Dr. Hancı, 2017 başında Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu Daire Başkanlığı’na slime’nin yasaklanması konusunda başvurduklarını söyleyerek, “Ne yazık ki bu oyuncak görünümlü tehlike hala piyasada satılıyor. Çocuklar bu maddelerle oynamasın. Özellikle veliler çocuklarına slime

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?