• DOLAR
  3,9616
  % 0,11
 • EURO
  4,6607
  % 0,26
 • ALTIN
  163,7133
  % 0,45
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Uykusuzluğun çözümü ‘mavi nokta’

Uykusuzluğun çözümü ‘mavi nokta’

Dodow adlı ufak bir cihaz, uykusuzluğa çözüm bulmaya hazırlanıyor. Yatağınızın yanına koyacağınız bu minik plastik aygıt, karanlıkta tavana mavi bir ziya yansıtıyor ve bu yuvarlak ziya soluk alış-verişini denetim etmek üzere büyüyüp küçülüyor.

Mavi noktayı takip eden kullanıcılar, onunla senkronize bir şekilde soluk alıp verdikleri takdirde kısa bir süre içerisinde uykuya dalabiliyor. Nokta büyürken soluk almanız, küçülürken de soluk vermeniz gerekiyor.

Uykuya dalmadan önce, uykuya dalış sürenize göre cihazı en az 8 en çok 20 dakikaya ayarlayarak mavi noktadan yardım almak mümkün.

Özellikle strese bağlı uykusuzluk problemleri için geliştirilen bu minik cihaz, yoga ve meditasyonda kullanılan soluk teknikleriyle vücudu rahatlatarak uykuya geçişi kolaylaştırıyor.

Yöntem, 1 dakikada 6 tam soluk alma ve soluk verme kuralına dayanıyor. Bu sayede, vücudun stres altındayken ürettiği kortizol hormonunun salgısı düzenlenerek gövde ‘savaş ya da kaç’ modundan çıkıyor. Kişi bu sayede vücudunu uykuya amade hale getirebiliyor.

Mavi renk ise rahatlatıcı etkisi olduğundan ötürü hususi olarak kullanılmış…

Daily Mail’e konuşan müstakil araştırmacı Dr. Neil Stanley, sağlıklı bir uyku için 3 unsur olduğunu söylüyor. Birincisi, uykuya uygun; karanlık, sessiz, serin ve komforlu bir oda. İkincisi, rahatlamış bir vücut. Üçüncüsü, sakin bir zihin. Dr. Stanley, sakin bir zihnin uyku için temel olduğunu vurguluyor.

Dr. Neil Stanley mavi nokta ile ilgili şu yorumda bulundu: “Bazı insanlar meditasyon pratikleri ya da farkındalıkla tabii yoldan zihnini yatıştırabiliyor. Bazıları müzik dinliyor, bazıları da daha doğru soluk alabilmek için bir ışıktan faydalanıyor. Nefesinizi sayarak da bu gevşemeyi yakalayabilirsiniz.”

Dr. Stanley kullanıcıları uyarmayı da ihmal etmiyor: “Bu aygıt strese bağlı uyku sorunlarına, stres seviyesini düşürerek muavin olabilir. Ancak insomnia daha farklı bir vaziyet ve mutlaka bir uzmanın teşhisini gerektirir. Bu insomnia için bir tedavi yöntemi değil.”

Rahatlatıcı soluk yöntemlerini öğrenerek kolayca uygulamak olası ancak bunun için bir cihaza gereksinim duyup duymadığınız tamamen size kalmış…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?