• DOLAR
  3,9639
  % 0,17
 • EURO
  4,6524
  % 0,09
 • ALTIN
  163,0858
  % 0,00
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki Pestisit nedir? Pestisitin zararları nelerdir?

Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki Pestisit nedir? Pestisitin zararları nelerdir?

Dün akşam izleyicisiyle buluşan Ufak Tefek Cinayetler dizisinin 3. bölümünde dizide Gökçe Bahadır’ın canlandırdığı Oya karakteri, Aslıhan Gürbüz’ün canlandırdığı Merve karakterine Pestisit adlı bir iğne vuruyor. Pestisit iğnesinin adının geçildiği ve iğnenin vurulduğu sahnenin ardından izleyiciler de pespisitin ne olduğunun detaylı bilgisine aka bir merak içerisinde ulaşmak istiyor. Pestisit, dizinin dikkatleri üzerine çeken ve yoğun alaka toplayan dünkü sahnesinin ardından en fazla merak edilen ve sorgulanan listesine girdi. 

Birçok pestisit insanlar için son radde zararlı etkilere sahiptir. Kullanıldıkları canlıların yiyecek şeklinde insanlar tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntılı durumlara neden olurlar. Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan ziraat işçilerinde birçok genetik hasarın yanı dizi karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı sınıflandırmada en fazla kullanılan 700 civarındaki pestisitin 33’ü insan sağlığına fazla zararlı, 48’i oldukça tehlikeli, 118’i orta derecede tehlikeli ve 239’u da daha az tehlikeli grupta yer alıyor.

PESTİSİT NEDİR?

Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, denetim altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir vasıta olabilir. Zararlı organizmalar, insanların gıda kaynaklarına, mal varlıklarına ziyan veren, hastalık yayan böcekler, nebat patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve öbür hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir.

PESTİSİTİN ZARARLARI NELERDİR?

Bir pestisit kimyasal bir madde ya da virüs veya bakteri gibi biyolojik bir ajan olabilir. Kimyasal pestisitlerin çoğu hedef organizmaya seçkin faaliyet gösteremedikleri için hedef organizma dışındaki organizmalarda da muhtelif hastalıklara yol açar hatta öldürücü olabilirler. Birçok pestisit insanlar için de zararlıdır. Kullanıldıkları canlıların yiyecek şeklinde insanlar tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntılı durumlara neden olurlar. Kimyasal pestisitlerin ve etken maddelerinin akut toksik etkileri vardır. Karbamatlar, organofosfatlar ve klorlanmış hidrokarbonları içeren birçok pestisit genetoksik etkiye sahiptir. Ziraat ile uğraşan ve pestisite maruz kalan insanlarda yapılan çalışmalarda bu bireylerde yapısal ve sayısal kromozom anomalileri ile kardeş kromatid değişiminde artmalar gözlenmiştir.

Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan ziraat işçilerinde birçok genetik hasarın yanı dizi karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür. Pestisitin canlılar üzerindeki etkisi fetal yaşamdan itibaren başlamaktadır. Bu ilaçlar plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucu olarak düşükler, hiperpigmente ve hiperkeratatik çocuk doğumları görülmektedir. Yapılan hayvan deneylerinde ise radyoaktif olarak işaretlenip anneye verilen pestisitin 5 saat sonra plasentadan fetüse geçtiği ve fetüsün göz, sinir sistemi ve karaciğerine yerleştiği gözlenmiştir.

Organofosfatlı ve karbamatlı insektisitler ise etkilerini doğrudan doğruya periferal ve merkezi sinir sistemi üzerinde göstererek diri yaşamını tehdit etmektedir. Birçok pestisit insana, hayvanlara ve çevreye ziyan vermektedir.

Bununla ilgili ilk çalışmalar 70’li yılların başında, UNEP Stokholm İnsan Çevresi Konvansiyonu’nu hazırlayan süreçte göstermişlerdir. 30 sene sonra ABD, Avustralya, Kanada, Japonya ve Yeni Zellanda, uluslararası baskılara boyun eğerek küresel pakt taslağının oluşturulmasına karar vermişlerdir.

PESTİSİT TÜRLERİ NELERDİR?

İnsektisit : Böcek, haşerelere karşı kullanılan ilaçlardır.

Fungusit : Funguslara (Mantar) karşı kullanılan ilaçlardır.

Herbisit : Yabancı otlara karşı kullanılan ilaçlardır.

Mollusit : Yumuşakçalara karşı kullanılan ilaçlardır.

Rodentisit : Kemirgenlere karşı kullanılan ilaçlardır.

Nematisit : Nematotlara karşı kullanılan ilaçlardır.

Akarisit : Akarlara karşı kullanılan ilaçlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?