• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Türk doktor tıp literatürüne girdi

Türk doktor tıp literatürüne girdi

PLASTİK, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, genç yaşına rağmen, ‘fil hastalığı’ olarak bilinen lenfödem tedavisiyle ilgili yaptığı 26 ameliyatla adını tıp literatüne yazdırmayı başardı. Karaaltın, ameliyatlarının ve hastalarının hikâyesini de bir kitapta topladı. Türkiye’nin yanı dizi yurtdışında da fazla sayıda hastası olduğunu anlatan Karaaltın, “Toplam 26 hastam lenf düğüm transfer ameliyatı oldu. Türkiye’deki tek olay serisi. Bu hastaların 2’sinde dünyada ilk kere genital lenfödem için tedavi uygulandı. 4 hastada ise dünyada ilk kere 3 seviyeli lenf düğüm transferi yapıldı. 3 bölgeye, ayak bileği, diz arkası ve kasık bölgesine aynı seansta lenf düğümü nakli yapıldı” dedi.

‘FİL HASTALIĞININ ÇARESİ YOK DEDİLER’

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Suriyeli Yaşar Süleyman, 4 yaşında, kamu arasında fil hastalığı olarak bilinen hastalığa yakalandı. Terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları nedeniyle ülkesinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Süleyman, bacaklarının normal insan bacağının 3 katına ulaştığını belirterek, “Hastalığının çaresi yok dediler. Türkiye’ye geldiğimde değişen sadece yaşam şartlarım olmadı. Doktor Karaaltın, ameliyatımı yapabileceğini söyledi ve yaptı. Param olmadığı için benden tek kuruş almadı” diye konuştu.

Manisa’da makine mühendisi olan ve 8 farklı makine buluş eden Melih Serter, sattığı bir makineyi denetim etmek için atölyeye gitti. Denetim sırasında sağ elinin kafa ve serçe parmağını makineye kaptıran Serter, “Kopan 2 parmağım da un küçük oldu. Dikilmesi imkânsızdı. Karaaltın, ayak parmaklarımı alıp elime başarıyla nakletti. Ellerimi eskisi gibi kullanabiliyorum. 8 olan buluş sayımı 14’e çıkardım” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?