• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Tam bir vitamin ve mineral deposu: Karadut suyunun faydaları nelerdir?

Tam bir vitamin ve mineral deposu: Karadut suyunun faydaları nelerdir?

Öncelikle kuvvetli antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen karadut suyu tam bir vitamin deposudur, vitamin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak isteyenler için en güzel alternatiftir. Karadut suyu içerisinde bol miktarda C, E ve K vitaminlerini içermektedir. Bunların yanı sıra, yüksek mineralleri de içerisinde barındırmaktadır. Tekrar karadut suyu;bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından varlıklı bir gıda grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Karadut suyu, bazen vakit bir tıbbi ilaç gibi bazen vakit ise bir tıbbi ilaçtan fazla daha aka etkiler göstererek insanlarda faydalar sağlamaktadır.

KARADUT SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Karadut suyu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kişilerde yüksek bir enerji etkisi yaratmaktadır. Karadut suyu bol miktarda C, E ve K vitamini içermektedir. Bu vitaminler sayesinde sizi gün boyu zinde ve dinamik hissettirecektir. Aynı zamanda bir miktar karadut suyu ile üzerinizdeki muhteşem etkiyi gün boyunca aralıksız hissedebilmeniz olası olacaktır. 

Karadut suyunun halsizlik sorunuyla karşılan kişiler için de aka ehemmiyet taşımaktadır. Karadut suyu tüketildikten yaklaşık birkaç saat sonra kişideki halsizlik sorununu ortadan kaldırma özelliğini bulundurmaktadır. 

Bir öbür maddemiz ise elbette ki sindirim sorunu yaşayanlar için geliyor. Karadut suyu tüketildiğinde sindirim sistemindeki sorunu ortadan kaldıracak ve tekrar sindirim sistemi üzerinde hızlı ve etkili faydalar görebileceksiniz. Özellikle kabızlık probleminden dert yanan kişiler için karadut suyu mutlaka önerilmektedir. Sindirim problemi yaşayan kişilerin karadut suyunu tükettikten bir gün sonra bütün sindirim sorunları çözülecektir.

Hem karadutun hem de karadut yaprakları; ağız ve diş sağlığı bakımından kıymetli maddeler içeriyor. Şöyle ki; karadutu ya da yapraklarını bir miktar sıcak su ile demleyip elde edilen çay ile gargara yapmak ya da ağzı çalkalayarak bu çayı içmek apse ve dişeti kanamalarını önlemektedir.

Karadut suyu bir öbür faydaları arasında yer saha mühim bir özellik ise insan vücudunda bulunan kanı temizleyici özelliği yer almaktadır. Bu işlem oldukça uzun süreceği için fazla uzun süreler yani düzenli olarak karadut suyunu tüketmeniz gerekmektedir. Potasyum, bakır, demir, manganez bakımından varlıklı olan karadut, yeni kan hücrelerinin üretimi ve hasarlı kan hücrelerinin yenilenmesi konusunda bünyeye yardımcıdır.

Karadut suyu ciltte oluşum gösteren kanser hücrelerinin daha oluşum sürecinde öldürerek bu gibi durumların insanlarda görülmesini engellemektedir. Bu faydası ile birçok tıbbi ilacın yapamadığı etkiyi karadut suyu yapabilmektedir. Ama bunun için elbettte ki süreklilik şarttır. 

Potasyum, bakır, demir, manganez bakımından varlıklı olan karadut, yeni kan hücrelerinin üretimi ve hasarlı kan hücrelerinin yenilenmesi konusunda bünyeye yardımcıdır.

Karadut suyu devamlı olarak ten üzerinde kullanıldığında insanlarda uzun süreler boyunca yavaş yavaş meydana gelen yaşlanma sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Bu durumun olabilmesi için cildi besler ve  kırışıklıkları önler. Böylece kişilerde meydana gelen yaşlanma belirtileri fazla uzun yıllar ertelenir. Karadutun bu faydasını yapmaya çalışan birçok kozmetik mahsul bulunmaktadır. ama bu ürünler içerikleri nedeni ile faydadan fazla ziyan verir.

Kalsiyum bakımından varlıklı olan karadut, kas ve kemiklerin güçlenmesi, gelişimi için fazla faydalıdır. Bu bakımdan bilhassa gelişme çağındaki çocukların ve ileri yaşlardaki yetişkinlerin karadut tüketmesi önerilir. 

Karadutun içeriğinde “ellagiç” diye adlandırılan bir madde vardır. Bu maddenin kanserle savaşmak konusunda en kuvvetli tabii maddelerden birisi olduğu düşünülüyor. Bir çeşit antioksidan olan bu madde pek fazla kanser türünün de vücutta oluşmasına mani olabiliyor.

Diyabetin düşmanı tabii potasyumdur. Bu bakımdan potasyum açısından varlıklı olan karadut da kan şekerinin düşürülmesi, dengede tutulması bakımından hayati ehemmiyet taşıyor. Günde bir aş kaşığı kadar karadut yiyerek, insülin salgılanımını dengede tutmak, kan şekerinin ani dalgalanmasını önlemek mümkündür.

Karadut suyu içeriğinde bulunan vitaminler nedeni ile insanlarda cildin yenilenmesini hızlandırır. Bu nedenle cildinizdeki ölü deriler vücuttan atılarak yerine fazla daha yeni hücrelerin gelmesini sağlar. Bu vaziyet kişilerin vücudunda oluşmuş olan yaraların da fazla hızlı bir şekilde ortadan kalkmasına sebep olarak fazla aka yarar göstermektedir. Sizlerde cildinizi yenilemek için karadutun faydaları arasından bu etkisinden faydalanabilirsiniz.

Ciltte canlılık sağlamak amacı ile karadut suyunu kullanabilirsiniz. Birçok kanıtlanmış faydaları arsında cilde devamlı kullanıldığında canlılık kazandıracak olan bu suyu ister çocuklarınızda ister kendi üzerinizde kullanarak faydalarını görebilirsiniz. Günümüzde birçok insan bu faydalarından yararlanmaktadır.

ÖZETLE KARADUT SUYUNUN FAYDALARI…

Karadut suyu vitamin ve mineral açısından zenginlik gösteriyor.

Karadut suyu yaşlanmaya karşı etkili, Yaşlanma ve belirtilerini yavaşlatıyor.

Vücuda enerji veriyor ve cildi canlandırıyor.

Karadut suyu kanı temizlediği için anemi hastalarının da içmesi için öneriliyor.

Üretilen dut suları  içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmuyor .

Ayrıca karadut suyu Flavonoid ve Antosiyanin içerdiğinden antioksidan oranı fazla kuvvetli etkiye sahiptir.

Karadut suyu içinde K vitamini C ve B vitamini ile demir ve diyet lifi barındırıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi antioksidanlar açısından serbest radikalleri etkisiz durumda bırakıyor.

Kabızlık sorununa fazla iyi gelen Karadut suyu sindirim sistemini de harekete geçiriyor.

Yaşlanmayı geciktiren Flavonoidler kalbi aynı zamanda koruyor.

Karadut suyu hepatit tedavisinde ve gastrit rahatsızlığında tedaviye katkı sağlıyor.

KARADUTUN BESİN DEĞERLERİ!

100 gram karadut;

8,1 gram karbonhidrat,

1,3 gram protein,

1,5 gram lif,

2 miligram sodyum,

260 miligram potasyum,

36 miligram kalsiyum,

2 miligram A vitamini,

10 miligram C vitamini,

1,6 miligram demir içeriyor.

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?