• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Sultan’ın cenazesinde dikkat çeken detay

Sultan’ın cenazesinde dikkat çeken detay

‘Sultan 5. Mehmet Reşad ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu’ kapsamında Sultan Mehmet Reşad dönemini anlatan kartpostal ve objeler, Dolmabahçe Sarayı’nda görücüye çıktı. Döneme ziya tutan vesika niteliğindeki eserler, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde 3 Aralık’a kadar gezilebilecek.  

Mevleviler en önde

Ömer Koç’e ait koleksiyonun ağırlıkta olduğu sergide 2. Meşrutiyet yıllarına rastlayan Sultan Reşad’ın dönemini belgeleyen fotoğraflar yer alırken, bu eserler arasında en dikkat çekenleri ise Sultan Mehmed Reşad’ın cenaze töreni albümü oluşturuyor. İstanbul’daki padişahlar için yapılan son cenaze töreninin belgesi olma niteliği taşıyan fotoğraflarda Mevlevilerin kendilerine özgü giysileriyle geçidin en ön saflarında yer alması dikkat çeken ayrıntılar arasında bulunuyor. 

Şehzadeler bir arada

Sergide, Sultan Mehmed Reşad döneminin siyasetini, sosyal yansımalarını, savaşlarını, gezilerini anlatan belgelere yer veriliyor. Serginin mühim eserleri arasında 1870 tarihli Ömer Koç koleksiyonundan gün yüzüne çıkartılan Abdullah Biraderler imzalı fotoğraf da bulunuyor. Sultan 5. Reşad’ın şehzadeliği sırasında çekilen karede, erkek kardeşleri Murad ve Ahmet Kemalettin yer alıyor. Padişah Reşad’ın tahta çıktığı gün Hükümet Konağı önünde okunan dua anında çekilen fotoğraf ile Sultan Reşad’ın Üsküp, Priştine ve Manastır’ı kapsayan Rumeli seyahati, serginin mühim eserlerini oluşturuyor. ‘Sultan Mehmed Reşad ve Dönemi Objeleri Sergisi’nde, Milli Saraylar Koleksiyonu’nda kayıtlı nadide eserlerden Sultan 5. Mehmed Reşad dönemine ait tılsımlı sancak da bulunuyor. Sergide günümüze az sayıda kalan gümüş üzerine altın kaplamalı, monogramlı sofra takımları, silah, hokka takımı, tütün tabakası gibi tuğralı eserler yer alıyor.

Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?