• DOLAR
  3,9742
  % 1,25
 • EURO
  4,6668
  % 1,34
 • ALTIN
  163,8721
  % 0,41
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Sınıfı müzeye dönüştürdü…

Sınıfı müzeye dönüştürdü…

Kaleardı Mahallesi’ndeki okulun müzeye dönüştürülen sınıfında gaz lambasından ziraat aletlerine, mutfak malzemelerinden kıyafetlere, çarıktan ölçü aletlerine kadar yaklaşık 300 eşya sergileniyor.

Müzeyi gezen öğrenciler hem eşyayı yakından inceleme fırsatı buluyor hem de tarihleri ve önemleri hakkında bilgi alabiliyor.

– “Eğitimde yaşayarak öğrenmek daha kalıcı”

Okul Müdürü Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk milletinin varlıklı ve köklü bir tarihi olduğunu ancak zamanla bazılarının unutulmaya başladığını söyledi.

Eğitimde yaparak, yaşayarak öğrenmenin daha etkili ve kalıcı olduğunu vurgulayan Akbaş, şöyle devam etti:

“Dördüncü sınıf öğrencilerimizin ‘Milli Kültürümüz’ konusu var. Öğretmenlerimiz bu konuyu işlerken farklı bir faaliyet yapmak istedi. Biz de geçmişte bu yörede yaşayan insanların kullandığı ancak günümüzde birçoğumuzun unuttuğu, çocuklarımızın hiç bilmediği, ilk kere göreceği eşyaları toplayarak böyle bir yer oluşturduk.”

Sergilenen eşyanın da köylerden toplandığını anlatan Akbaş, “Amacımız kültürümüzü, geleneğimizi, göreneğimizi unutturmamak. Geçmişte dedelerimizin, ninelerimizin ne zorluklar ve hangi şartlarda yaşadıklarını öğrencilerimize daha iyi anlatmaktır. Beklentimizin fazla daha üzerinde eşya topladık.” dedi.

– “Eşyaların hepsinde türlü hatıralar var”

Okullarında 8 sınıf bulunduğunu ve 120 öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü vurgulayan Akbaş, “müzeyi” kullanılmayan bir sınıfta oluşturduklarını ve burada öğrencilerin ilk kere gördükleri eşyanın sergilendiğini belirtti.

Eşya hakkında öğrencilerin bilgilendirildiğini ve yoğun alaka gösterdiklerini anlatım eden Akbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu eşyalar birer tümce ile anlatılmaz. Çünkü hepsinde türlü hatıralar var. Belki bunları kullanan insanların çoğu hayatta değil. Bu eşyalar yıllarca keder tatlı hatıralarla kullanılagelmiş ama artık bir anı olarak saklanıyor. Biz de ‘Bunları bir araya toplayalım ki öğrencilerimiz derslerini görerek, yaşayarak daha iyi anlasınlar’ dedik.”

ÖĞRENCİLER ÇOK BEĞENDİLER

Öğrencilerden Ahmet Efekan Karaaslan, sergideki eşyayı görünce fazla şaşırdığını, bilhassa giysilerin fazla dikkatini çektiğini belirtti.

Ecrin Gülhan da sergilenen eşyayı ilk kere gördüğünü dile getirerek, geçmişte el emeğiyle yapılan bu ürünleri günümüzdekilerden daha fazla sevdiğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?