• DOLAR
  3,9297
  % 0,11
 • EURO
  4,6137
  % 0,18
 • ALTIN
  161,5656
  % 0,11
 • BIST
  103.912
  % -2,19
Seyyar mısır satıcısıydı şimdi ise…

Seyyar mısır satıcısıydı şimdi ise…

Kırıkkale’de ticarete başladığı seyyar mısır satıcılığından bugün çamaşırhane işletmeciliğine kadar yükselen 44 yaşındaki Seval Eroğlu, kadınların mutlaka eve gelir sağlayan bir şeylerle uğraşmaları gerektiğini söyledi. 
KOSGEB’den aldığı kredi ile meydanda seyyar mısır satıcılığı yaparak ticarete başlayan Seval Eroğlu, bugün ise kardeşi Selma Yılmaz ile ortak yeni açtığı çamaşırhanenin işletmeciliğini yapıyor.

Seyyar mısır satıcılığını sürdürdüğü 2011 yılında Kırıkkale’de Yılın Kadın Girişimcisi seçilen Eroğlu, o günden bugüne geçen süreci şöyle anlattı: 
“Esnaflık hayatıma Cumhuriyet Meydanı’nda mısır satarak başladım. O vakit çocuklar küçüktü, onlarla birlikte bir süre mısır sattım. Sonrasında bir çörekçi dükkanı açtım, kendi çabalarımla. Esnaflıktaki uğraşım babamdan gelme, babam fazla iyi bir esnaftı. Ayakta durmak zorundaydım, iki adet çocuğumu okutuyordum. Babalarının işi, o vakit fazla iyi değildi. Hem destek olmak amaçlı hem çocuklarımı okutmak amaçlı başladım. Her gün bir adım ileri gittim. Çalıştıklarımla birikim yapmaya başladım. Daha sonra şu anki işime dair fazla iyi bir firmada bir 5 sene çalıştım. Orada deney edindim, sonrasında Kırıkkale’nin fazla ihtiyacı olduğunu biliyordum çamaşırhaneye. Bu sebeple böyle bir işe başladım. Bunda da başarılı olacağımı ümit ediyorum.”
Yaşadığı süreçte vakit vakit maddi zorluklar yaşayan Seval Eroğlu, bunları aşmasını bilmiş. Kadınların kesinlikle çalışmaları gerektiğini dile getiren Eroğlu, “Hiçbir şey yapamıyorlarsa el iş yapıp satabilirler. Biz de varız. Artık ekonomik zor sadece erkekte değil. Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak, okutmak, bunlar fazla farklı şeyler. Çok emek istiyor. Onlar da bir şeyler yapıp mutlaka ki bir yerde başaracaklardır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?