• DOLAR
  3,9221
  % 1,22
 • EURO
  4,6220
  % 1,10
 • ALTIN
  163,1323
  % -0,01
 • BIST
  104.336
  % -1,79
Rüyada ağlamak ne anlama gelir? Rüyada dökülen gözyaşının tabiri…

Rüyada ağlamak ne anlama gelir? Rüyada dökülen gözyaşının tabiri…

Rüyada gözyaşı dökerek ağlamak istek edilen bir şeyin yerine gelmesiyken, gözünden ıslak gelmeden ağlamak düş kırıklığıdır. Rüyanın yorumu dökülen gözyaşının soğuk ya da sıcak olmasına bağlı olarak da değişebilmektedir. Örneğin; sıcak gözyaşı keder ve hüzne yorulurken, soğuk gözyaşı tam bilakis kederden kurtulmak şeklinde tabir edilir.

Rüyada ağlamak esasında hayırlı bir durumdur. Kirmanî’ye göre, ağlayan kişinin fazla sevinir, ağlamaktan ötürü gözlerinin yaşla dolu olması helâlinden mal kazanacağına işaret eder. Bazı yorumculara göre ise rüyada ağlamak Allah’ın rızasına ermektir.

Rüya sahibi su arzusu ve yoksunluğu içindeyse bu düş yağmura, Allah’ın berektine işaret eder. Rüyada ağladığını görmenin tabiri ağlamanın durumuna göre değişebilmektedir.

Rüyada yüksek sesle ağlamak; rüya sahibinin gerçekte de bu şekilde gözyaşı dökeceğine ve başına bir musibet geleceğine tabir edilir.

Rüyada sessizce, için için ve Allah korkusuyla ağladığını görmek; eğer Allah rızası için, günahlardan utanarak vs. durumlardan gözyaşı dökülürse; Allah’tan korkmaya, Allah tarafından rahmetin inmesine, muhtaç olan kimseler için yağmur yağmasına delalet eder. Sessizce ağlamak yağmur ve berekete, rahmete ve Allah korkusuna, mutluluk ve sürura delalet eder.

İmam-ı Nablusî rüyayı şöyle tabir eder, “Eğer rüyada ağlamak Allah korkusundan, Kur’an dinlemekten veya işlenen günahlara pişmanlıktan ötürü ise, Rüyayı gören kimsenin üzüntülerinin yerini sevincin almasına işaret eder.

Aynı zamanda tövbe ederek pişmanlık duygusuyla ağlamak, kısa sürede erişilecek olan mutluluktur.

Rüyada ağladığını ve gözyaşlarını bir yerde biriktirdiğini; gören kimse için yorum, bir mal için fazla ter dökeceği ama sonunda emeline kavuşacağına şeklindedir.

Rüyada bir çocuğun ağladığını görmek; rüya sahibine bir uyarıdır. Rüyasında bir çocuğun ağladığını gören kimse dünya dertleriyle uğraşıp ahiretini boşlamıştır.

Rüyada gözyaşını başkasının sildiğini görmek; bu rüya, sahibinin derdine ortak olacak bir kimseyle karşılaşacağına işaret eder.

Rüyada ağlamak ve sonucunda rahatladığını hissetmek; rüyada içli bir şekilde ağlayıp sonucunda rahatladığını hisseden bir kimse için refaha erme ve rahatlık vardır.

Rüyada kanlı gözyaşı dökmek; bu düş fazla korkutucu gibi görünse de düş sahibinin başkası için yapacağı dostluğa ve yardıma işarettir.

Rüyada bir tanıdığın ölümü üzerine ağlamak; Ebu Sait El-Vaiz’e göre: rüyaya enlem olarak musibete, kedere ve halkın suçlamasına işaret eder. Halkın bir aka için ağladıklarını ve elbiselerini yırttıklarını görmek, o kişinin kötülük yapacağına delalet eder. Rüyada olduğunu ve cenazesinin arkasından halkın sessizce ağladıklarını görmek, devlet büyüğünün o halkı sevindireceğine yorumlanır.

Maddi durumu yerinde olmayan bir kimse rüyada ağladığını görürse; bolluk ve berekete, refaha nail olur.

Mezar başında ağladığını görmek; genellikle maddi durumlarla ilgili sorunlara yorulmuştur. Bir şahıs bir tanıdığının mezarı başında ağladığını görürse iflas edeceği veya aka bir borç yükü altına gireceği tabiri yapılır. Rüyada mezar başında ağlamak aynı zamanda mutsuz bir evlilik yaşamı demektir.

Rüyada bir ağlayıp bir gülmek; Câfer-i Sâdık rüyanın tabiri için şöyle der: “Rüyasında ağladığını ve sonra da güldüğünü gören kimsenin Allah bilir vefatı yaklaşmıştır.”

Rüyada ağlamanın psikolojik yorumu:

Rüyada ağlamak, düş sahibinin içinde bulunduğu duruma enlem olarak duygularının açığa vurumudur. Rüyada dökülen gözyaşı, bastırılmış hislerin serbest bırakılmasıdır. Rüyada başkaları için ağladığını görmek dâhil düş sahibiyle alakalıdır. Rüyayı gören kişinin kendi hislerini bir başkası üzerine yansıtmasıdır.

Rüyada ağlamak ve uyandığında gerçekten ağladığını görmek, bir sıkıntıda olunduğu ve bir dertten ötürü keder çekildiği anlamındadır. Uyandığında hala ağladığını gören kişinin artık dertlerini dışarı vurup rahatlaması gerekir.

Rüyada tek başına ve ağlama sesini kimse duymadan gözyaşı döken kimse için, vaziyet gerçek hayatta da aynıdır. şahıs gerçek hayatında da yalnız ve kimsesiz olmaktan şikâyetçidir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?