• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Müslinin bilinmeyen faydaları nelerdir? Müslinin besin değeri

Müslinin bilinmeyen faydaları nelerdir? Müslinin besin değeri

Öncelikle müsli, tahıl tanelerinin ön işlemle yenilebilir bir forma getirilmesinin ardından karıştırılmasıyla elde edilen bir çeşit gıda olarak karşımıza çıkmaktadır. Müsli kendi içerisinde tahıl değişikliğine bağlı olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler arasında, yulaf ezmesi, buğday, çavdar, mısır gibi tahılların karışımlarına ek olarak kurutulmuş meyveler ve yağlı tohumlar da bulunmaktadır.

Müsli, varlıklı içeriği sayesinde sizi gün boyu tok tutacak, enerji verecek ve sağlığınıza son radde katkı sağlayacak bir yiyecek olma niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda müsli, sabah kahvaltısı hazırlama sürecinde birçok ev kadını için pratik hale dönüşerek, hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir.

Hem lif, hem de vitamin-mineral açısından fazla faydalı bir yiyecektir. Özellikle süt veya yoğurt gibi protein ve kalsiyum yönünden varlıklı besinlerle beraber tüketilmesi müslinin hem lezzetini hem de yararlılığını daha da artırmaktadır.

MÜSLİNİN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

1)GÜN BOYU TOK TUTAR

Müsli sıhhat için lüzumlu olan farklı diyet liflerinin en mühim tabii kaynaklarından biridir. Müsli yedikten sonra midede krema haline gelir ve şişer. Böylece az miktarda yenilen müsli mideyi doldurduktan sonra mideyi terk edişi de fazla yavaş olduğu için ilk doyum hissi hızla oluşur. Ve müslinin içindeki tam tahıllar veya yulaftaki lif çeşitleri fermentasyona uğrayarak asetat, bütirat ve propiyonat adlı yağ asitlerine ayrışır ve bu doygunluk sinyali için sihirli bileşiklerdir. Bu sayede uzun süre tok kalmak kolaylaşır.

2)BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Müslide bulunan tahıl taneleri ve badem gibi kuru yemişler prebiyotik tesir göstererek bağırsaklarınızda bağışıklığı güçlendiren yararlı bakterilerin artmasını sağlayarak hastalıklara karşı direncinizin artmasını sağlar. Müslinizi şayet yoğurda karıştırarak tüketirseniz; yoğurdun probiyotik etkisi sayesinde antibakteriyel etkiyi 2 katına arttırarak soğuk havalarda gövde direncinizin de azalmasını önlersiniz.

3)LİF AÇISINDAN ZENGİNDİR

Müsli lif açısından varlıklı özleriyle sağlığımız için oldukça faydalı bir yiyecektir.Lifli yiyecekler kabızlığı önler, kolestrolü dengeler, bağırsaklarımızı korur ve sindirim sistemimizin düzgün çalışmanıza muavin olurlar.

4)ENERJİ VERİR

Güne enerjik başlamanın en iyi yolu müsli ile kahvaltı etmekten geçer. Mükellef bir kahvaltı sağlığımız için fazla önemlidir. Müsli, karbonhidratlı yapısıyla size enerji verecek ve uzun süre tok tutacaktır.

5)KAN KOLESTEROLÜNÜ DÜŞÜRÜR

Müsli tabii kolesterol düşmanıdır. Kalbe ziyan veren fena huylu kolesterolün düşürülmesini sağlayan diyet lifleri ve polifenol adlı antioksidan bakımından zengindir. Satın aldığınız müsliye koz parçaları eklerseniz daha hızlı kan kolesterolünüzün azalmasına muavin olursunuz. Müslide bulunan viskoz diyet lifleri ayrıca kolesterollerin yapısına bağlanarak vücuttan da atılmasını sağlayan sihirli gıda bileşiklerinden de fazla zengindir. Uygun miktarda müsli gibi rafine edilmemiş tahılları düzenli yeme yürek krizi geçirme riskini de yüzde 26 kadar azaltmaktadır.

6)VİTAMİN VE MİNERAL DEPOSU

Kurutulmuş meyve, arpa, yulaf, buğday gibi tahıllar ve kuruyemişlerden yapılan müsli günlük vitamin ihtiyacınızın aka kısmını karşılar, sizi hastalıklardan korur.

7)SON DERECE SAĞLIKLI

Yarım kase müsli, bir kadının günlük lif ihtiyacının ’sini, erkeğin ise %8’ini karşılar. Müsli size enerji veren kompleks karbonhidratlar içerir, metabolizmanızı çalıştırıp, yediklerinizi yakmanıza muavin olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi için lüzumlu olan, çinko ve demir için iyi birer kaynaktır.

8)SİNDİRİMDE MUCİZELER YARATIR

Müsli kalori yoğunluğu düşük ve ağızda çiğneme ile yavaş yemeyi de sağlayan sağlıklı bir yiyecektir. Ve bu yavaş yeme müslinin aş borusundan geçiş hızını da yavaşlatarak mideye basınç yaratacak şekilde inmesini önler ve reflü oluşumunu önler. Yüksek lif içeriği sayesinde safra kesesinde taş oluşumunu engeller, bağırsaklarda dışkının hacmini arttırarak bütün toksik maddelerin atımını kolaylaştırır. Aynen tahıl gevreklerinde olduğu gibi müslide de bulunan çözünür ve viskoz lifler bağırsaklarda iltihaplı hastalıkların oluşmasında da kalkan gibi koruyucu etkisi bulunur.

9)KİLO VERDİRİR

Harvard Üniversitesinde yapılam araştırmaya göre proteinli gıdalar bizi uzun süre tok tutarak kilo vermemizi sağlıyorlar. Yarım kase müsli 4 gram protein içerir. Bu miktar kadınların günlük alması gereken protein miktarının%9’unu, erkeklerin ise %7’sini karşılar. Temmuz 2012’de Amerikanın meşhur yayın organı “Beslenme Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük diyetlerinde lifli gıdalar tüketenler, bilhassa tahıllı yiyeceklerle beslenenler daha hızlı kilo veriyor, karın bölgelerinden yağlardan daha acele kurtuluyor.

SADE MÜSLİ BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat (g): 68.9

Protein (g): 10.7

Yağ (g): 7.9

Lif (g): 10.3

Kolesterol (mg): 0

Sodyum (mg): 0.2

Potasyum (mg): 0

Kalsiyum (mg): 0

Demir (mg): 0

KISACA MÜSLİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Lif açısından varlıklı özleriyle sağlığımız için oldukça faydalı bir yiyecektir.

Lifli yiyecekler kabızlığı önler, kolestrolü dengeler, bağırsaklarımızı korur ve sindirim sistemimizin düzgün çalışmanıza muavin olurlar.

Müsli Omega-3 yağ asitleri içerir.

Detoksifikasyona muavin yiyeceklerdendir.

Protein için iyi bir kaynaktır.

Uzun süre tok tutar.

Folik asit içerir.

Kolon kanserini önler.

MÜSLİ KAÇ KALORİDİR?

Müslinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Çeşitlerine göre müsli kalori çeşitleri değişmektedir.

Eti Form Light Müsli Kalorisi: 309 kalori değeri vardır.

Besin değeri ise; 71.4 karbonhidrat, 7.6 protein, 3.8 yağ, 29.2 şeker, 10.3 lif içerir.

Eti Lifalif Tahıl Gevreği: 383 kalori, 10.5 lif bulunur.

Çikolatalı Müsli: 1 kase (115 gram), 449 kaloridir.

Light Müsli: 1 kase (115 gram) 431 kcal

Meyveli Müsli: 1 kase (115 gram) 431 kalori

Sade Müsli: 1 kase ( 115 gram) sütlü müsli 295 kalori

MÜSLİNİN İÇERİSİNDE HANGİ VİTAMİN VE MİNERALLER BULUNUYOR?

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinleri üretir. Kemikleri güçlendirir ve korur. Özellikle menopoz dönemlerinde kemik sağlığı için ehemmiyet taşır. Bazı kanser risklerini azaltma etkisi bulunmaktadır.

B1 Vitamini: Yiyeceklerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Kas, sinir ve sindirim sistemini güçlendirir. Kan dolaşımını dengede tutma özelliği taşır.

B2 Vitamini: Hormonları düzenler, göz ve ten sağlığına faydalıdır. Şekeri dengeler. Aminoasit ve yağın işlenmesini sağlar ve yaşlanmayı yavaşlatır.

B3 Vitamini: Alyuvar oluşumuna muavin olur. Kolestrolü düşürür. Kan şekerini düzenler. Gövde enerjisi için son radde önemlidir.

B6 Vitamini: Vücudun protein üretmesine katkıda bulunur. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve proteinlerin parçalanmasına muavin olur.

Krom: Karbonhidratların enerjiye dönüşmesini sağlar. Metabolizmayı çalıştırır ve kan şekerini dengede tutar. Bununla beraber kolesterolü düzenler.

Bakır: Cilt ve bağ dokusunun oluşumunda kafa rol oynar. Yani vucut dokusunu yenilir. Deri ve ten sağlığı için oldukça önemlidir. Kemik yapısını ve gövde dokusunu sağlamlaştırma özelliği bulunmaktadır.

Magnezyum: Yiyeceklerin metabolize edilmesini sağlar ve sindirime muavin olur.

Selenyum: Hücre çoğalmasına yardım eder. Tırnak, karaciğer, yürek ve saç sağlığımız için fazla önemlidir.

Çinko: Yaraların hızlı şekilde iyileşmesini sağlar. Büyümeye muavin olma özelliği bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?