• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Mide yanmasına ne iyi gelir? Mide yanması için…

Mide yanmasına ne iyi gelir? Mide yanması için…

Mide yanması ciddi rahatsızlıkların sonucu olabildiği gibi midenin hassasiyet gösterdiği bazı yiyeceklerden ötürü da olabilir. Mide yanması her ne sebeple olursa olsun kişinin yaşam kalitesini fena etkileyen can sıkıcı bir durumdur.

Mide yanması sonrası ilk olarak yapılacak şey midenin hassasiyet gösterdiği yiyecek ve içeceklerin tespiti ve bunlardan ırak kalmaktır.

Mide yanması nedir, sebep olur?

Mide yanması, mide ekşimesi ve sonrasında reflüyü beraberinde getirir. Mide yanması ise aş borusu ile mideyi ayıran halka biçimindeki kasın görevini yeterince yapamamasının sonucunda meydana gelir. Bu kasın çalışmaması midedeki yiyecek ve içeceklerin salgıladığı asitlerin aş borusuna doğru menfaat ve ağıza keder bir tat verirken aynı zamanda göğüs üzerinde bir yanmaya sebep olur.

Mide yanması denen şey aslında midenin değil göğüs kemiği üzerinin ve aş borusunun yanmasıdır. Yanmalar sonucu aş borusunda yaralar oluşması ve daha sonra kansere doğru giden ağırbaşlı problemler yol açabilir.

Mide yanması bu hastalıkların habercisi!

Mide yanması daha önce de belirtildiği üzere midenin hassasiyet gösterdiği yiyecekler gibi bir nedenden olduğu gibi besin alerjisi, bakteriyel enfeksiyonlar, mide ülseri, safra kesesi hastalıkları, stres gibi bedensel faktörlerden ötürü da olabilir. İnsanların 3’te 1’inde görülen mide yanmasını önleyici yöntemler ve evde yapılabilecek tedaviler olduğu gibi, aşırıya varan ağrı ve yanmalarda evde bir şeyler yapmaktan ziyade doktora başvurulması önerilir. Ancak bilinmelidir ki mide yanmasının en aka sebeplerinden biri yanlış besin tüketimidir.

Mide yanması yanlış ilaç kullanımı sonucu da meydana gelebilir. Bunlar aşırı derecede aspirin ve romatizma ilacı kullanmakla beraber mide yüzeyinin aşınmasıyla meydana gelir.

Mide yanmasının bir öbür nedeni ise safra reflüsü denilen, safra kesesinden safra yolları vasıtasıyla bağırsağa akan safranın art kaçması sonucu oluşan mide yanmasıdır.

Dünyanın en yaygın 5. Kanseri olarak tanımlanan Mide ve özofagus kanserinin en aka belirtisi mide yanmasıdır. Bu nedenle mide yanmasını hafif almamak gerekir.

Mide yanmasının en fazla görüldüğü devre hormonal ve fizyolojik değişimlerin de en fazla kafa gösterdiği vakit olan hamileliktir. Hamilelerde progesteron hormonun oranının artması mide yanmasının tetikleyicisidir. Hamilelikte olan bu mide yanmasına da çözüm olarak antiasit haplarının kullanılabileceğini belirten hekimler, bol su tüketimini öneriyorlar.

Mide yanmasını nasıl önlerim?

Mide yanmasında ilaç tedavisi en fazla başvurulan yöntemlerdendir. Ayrıca mide yanmasının hissedildiği an keder ve yanmayı hafifletmek için de birçok şey yapılabilir. Ancak bazı aşırı baharatlı ve asitli yiyeceklerden ırak durmak da mide yanmasını en aza indirgemek için yeterli olabilmektedir.

Özellikle asit yapan yiyecek ve içeceklerden, kafeinden, kızartmalar ve baharatlardan kaçınmak gerekmektedir. Aşırı çay, kahve, yeşil çay, gazlı ve asitli içeceklerden ırak durmak gerekir. Aynı zamanda sindirimi zor olan; fazla yağlı ve ağır yiyeceklerden, al et, derili tavuk eti, fast-food ve aşırı baharatlı yiyeceklerden ırak durmak midenin asit salgılamasını ve yanmasını en aza indirgeyecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bunların dışında laktoz ve glüten intoleransı olan kişilerin glüten içeren gıdalardan ve süt ürünlerinden kaçınması gerekir. Midede hazımsızlığa sebep olan bu gıdalar sizi daha fazla rahatsız edecektir.

Mide yanmasını tetikleyen bir öbür unsur soğuk almak ve bilhassa mide, sırt bölgesini üşütmektir. Cereyanda ve rüzgâra maruz kalmak aşırı mide yanmasına sebebiyet verir. Bunun haricinde sigara kullanımı ve yetersiz uyku da mide yanmasına sebep olabilir.

Mide yanmasının ve reflünün en fazla görüldüğü zamanlar gece vakitleridir. Bunun nedeni aş yenilir yenilmez yatmak veya uzanmaktır. Bu yüzden aş yedikten en az iki saat sonrasına kadar yatılmaması gerekir. Aynı şekilde yemekten derhal sonra yapılan egzersiz de karın basıncını artırır ve mide yanmasına sebep olur. Eer egzersiz yapılacaksa bunun yemekten 2 saat sonra yapılması önerilir.

Mide yanması nasıl tedavi edilir?

Ciddi boyutlara varmayan mide yanmasının tedavisi genellikle asit salgısını engelleyerek midedeki asidi nötr hale getiren anti asitlerdir. Ancak reçetesiz satılan bu ilaçları doktora danışılarak ve hekim gözetiminde kullanılması şarttır. Aynı zamanda günümüzde aşırı mide yanması ve reflü tedavisinde pek fazla endoskopik müdahale yapılabilmektedir.  

Mideniz yandığı anda bunları yapın!

Bir iki yudum süt için

Mide yanmasına enteresan bir şekilde iyi gelen sütü yanma hissedildikten sonra bir iki yudum içmek gerekiyor. Laktoz intoleransı olanlar için laktozsuz süt önerilirken ülseri olanların sütü uzun vadede tüketmemeleri gerekir.

Karbonatlı su için

Bir su bardağı suda eritilen bir çay kaşığı karbonat midedeki hidroklorik asidin etkisini azaltarak yanmayı süratle azaltacaktır.

Yemekten sonra papatya, meyan kökü veya kekik çayı

Yemek yedikten derhal sonra içilen papatya ve meyan kökü çayı besin asitlerini engelleyerek midede yanma oluşumunu engelleyecektir. Kekik çayı ise sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatır.

Zencefilli bal ya da zencefil çayı

Bir tatlı kaşığı bala taze ya da kuru zencefilden bir çay kaşığı ekleyin ve yutun. Ya da bir bardak sıcak suya zencefil ve bal karıştırarak için. Farkı göreceksiniz…

Sakız çiğneyin

Mide asidinin etkisini azaltan ve sindirimi rahatlatan sakızın yemeklerden sonra (özellikle şekeriz) yarım saat çiğnenmesi mide yanmasını önleyecek ve olacaksa da etkisini azaltacaktır.

Her gün bir kaşık tarçınlı bal

Mide asidi ve ülser için geleneksel olarak kullanılan balı az bir tarçınla karıştırarak aş midenizi sakinleştirecektir.

Muz ve kavun yiyin

Muz ve kavun yemenin mide yanmasının etkisini azalttığı gözlenmiştir.

Midenize masaj yapın ya da yürüyüşe çıkın

Mide yanması gaz kaynaklı ise, sırtınızı dik tutacak şekilde oturup midenize dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Ya da ağır ve sakin bir şekilde yürüyüş yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?