• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısı için bunları yapın!

Mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısı için bunları yapın!

Pek fazla nedene bağlı olarak gelişen mide bulantıları ardından gelen kusma hissiyle birleşince kişileri son radde rahatsız eder. Bulantıların ardında otomobil tutması, kokular, stres, hamilelik vs. hafif sebepler olduğu gibi, ağırbaşlı hastalıklar da olabilir. Birçok ağırbaşlı hastalığın habercisi olabilen mide bulantısına organik mide bulantısı denir.

Organik mide bulantılarının ardında; besin zehirlenmesi, betin tümörü, menenjit, vertigo, bağırsak iltihabı, reflü, migren, gastrit, ülser, apandisit vb. pek fazla hastalık olabilmektedir.

Mide bulantısı sebep olur?

Bir nedene bağlı olmaksızın tamamen beyinle alakalı mide bulantıları olabilmektedir. Bu çeşit bulantılarda herkesin pek fazla yöntemi vardır. Derin soluk alıp verme, bir parça tuzlu yiyecek tüketme, dışarı çıkıp soluk alma vs. İşte, mide bulantısının en fazla görüldüğü durumlar;

Hamilelikte Mide Bulantısı:

Mide bulantısı en fazla hamileliğin ilk aylarında görülen bir durumdur. Bu dönemde görülen mide bulantısı genellikle fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişir ve hamilelerin neredeyse 4’te 3’ünün ortak şikâyetidir. Bu dönemde görülen bulantıların nedenine ilişkin uzmanların görüşü östrojen ve Beta HCG hormonlarının seviyesinin artması olduğudur.

Genel mide bulantılarına karşı alınacak önlemlerden önce hamilelere özgü tedbir ve yöntemler şunlardır;

Mide bulandıran yiyecek ve kokulardan ırak durmalıdır.

-Bebeğin beslenemediği korkusundan kurtulmak, bebeğin her koşulda besleneceği ve aşırı kaygı duymanın mideyi daha fazla etkileyeceği bilinmelidir.

-Aşırı ıtır yayan çiçek, deterjan vb. eşyaların ırak yerlere, balkona vs. konması gerekir.

Sabah kusmaları için yataktan kalkmadan önce yatar pozisyondayken bir miktar tuzlu kraker vb. şeyleri tüketmek gerekir. Bu şekilde rutin kusmalar aka ölçüde engellenecektir.

-Papatya, ıhlamur çayları ve içlerine sıkılan limon, mide bulantısını azaltmaya muavin olacaktır.

-Kekik çayı 12 haftadan sonra tüketilebilir. 12 haftadan önce tüketilmesi hamileler için risk taşıyabilir.

-Taze zencefilden yapılan çay mide bulantılarını aka ölçüde önleyecektir. Çayın yerine zencefil koklamak da mide bulantısını bastırır.

Beyin Fonksiyonlarına Bağlı Nedenler:

Mide bulantısının en fazla görüldüğü durumlardan biri de şiddetli migren ağrılarıyla birlikte olur. Aynı zamanda kafa dönmesine de sebep olan migren ağrıları aşırı boyutlara vardığı vakit dinlenmek şarttır.

Bulantıya sebep olan faktörler; kafa travması, beyin tümörleri, inme ve menenjittir. Aynı zamanda omirilik ve ya beyin sıvısı ile ilgili hastalıklar da bu durumu tetikler.

Mide ve Bağırsaklara Bağlı Nedenler:

Mide bulantısı; hepatit, pankreas hastalıkları, gergin mide, mide fıtığı, gergin bağırsak, reflü, mide tahrişi, bağırsak zarının tahrişi, böbrek hastalığı, safra kesesi hastalığı, virüs kökenli kabız ve regli vb. durumlarda da sıklıkla görülür. Geçici ve ani olabilen bulantılara rağmen vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir.

Kulağa Bağlı Problemlerle Oluşan Nedenler:

Vertigo ve iç kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar da mide bulantısını aşırı şekilde kişiye hissettirir. İç kulak sorunları nedeniyle meydana gelen mide bulantıları genellikle yolculuk esnasında bayanları rahatsız eder. Arabaya bağlanan bu bulantının temel nedeni kulağa bağlı denge bozukluğudur. Bunun için yolculuğa çıkmadan önce bazı ilaçlar kullanılabilir.

Strese Bağlı Ruhsal Problemler:

Strese ve sıkıntıya bağlı mide bulantıları en fazla görülenlerdendir. Manken hastalığı da denilen kusma ve bulantı durumlarının görüldüğü yeme bozuklukları sıklıkla görülür. Stresin mideye vurması durumuna da bağlı olarak aşırı adrenalin salgılanan durumlarda mide bulantısı da beraberinde gelir.

Ayrıca bazı ruhsal hastalıklar da bulantıyı tetikler. Bunlardan bazıları; anoreksiya nervoza, bulimia nevroza, yaygın anksiyete bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu yani sosyal fobi olarak sıralanabilir.

Loktoz İntoleransına Bağlı:

Laktoz intoleransı süt ürünlerini sindirememe ve sonrası bulantı yaşama durumudur. İlaçlarla, laktozsuz süt ve süt ürünlerini tüketerek bu durumdan kurtulmak mümkündür. İnek sütü yerine keçi sütünü denenebilir. Bu laktozun sebep olduğu bulantıyı engelleyecektir.

Gıda Zehirlenmesine Bağlı:

Dışarıda kalarak bakteriye maruz kalmış yiyecekleri tüketmek aşırı mide bulantısı ve sonrasında kusma yapar. Aynı zamanda kafa ağrısı ve ateşi de beraberinde getiren besin zehirlenmesi kısa süreli olabildiği gibi uzun süreli bulantılara sebep olabilir.

Mide bulantısını hissettiğiniz an bunları yapın;

-Derin soluk alıp verin ve aleni havaya çıkın. Aleni havaya çıkıp yürümek odaklandığınız sıkıntıdan sizi koparacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

-Aşırı bulantıyla birlikte kafa dönmesi de varsa kendinizi zorlamamalı ve dinlenmelisiniz. Kısa bir uyku ve ya sırt üstü 30 dakika kadar uzanmak bulantının azalmasına muavin olacaktır.

-Bulunduğunuz ortamda aşırı kokular hâkimse oradan derhal uzaklaşın. Baskın kokular mide bulantısının en aka tetikleyicisidir.

-Bulantının sebep olabileceğini düşünün, besin alerjisine rağmen son 12 saatte yediklerinizi aklınızdan geçirin.

-Parmakla akupunktur yöntemini deneyin. Bunu kendi başınıza, başparmağınızı bileğinize 30 saniye boyunca bastırarak yapabilirsiniz. Bu sırada, işaret ve orta parmağınız da bileğinizin üzerinde duruyor olmalıdır. 

-İçeceğiniz şeyleri yavaş yavaş midenize baskı yapmadan içmelisiniz.

-Yağlı ve ağır yiyeceklerden ırak durun bulantıyı artırabileceği gibi pek fazla açıdan rahatsız eder.

-Yemek yedikten sonra en az 30 dakika yatmayın. Bu aynı zamanda reflüyü de tetikler.

-Mide bulantısı yaşadığınız vakit aşırı kahve ve çay tüketmekten kaçının. Özellikle instant kahveler bu dönemlerde duygulu olan midenize ziyan verecektir.

Mide bulantısı için alternatif yöntemleri uygulayın;

Zencefil Çayı: Kök zencefili başparmak büyüklüğünde kesip ortadan ikiye ayırın ve yarım bardak suda 6-7 dk. kaynatın. Bulantıyı hissettiğiniz an bir iki yudum içmeniz yeterli olacaktır. İçine limon sıkmanız etkisini daha da artıracaktır.

Kekik Çayı: Ağzı kapalı aromasını kaybetmemiş kekikle birlikte hazırlanan çayı içmeniz faydalı olacaktır. Özellikle sıkça mide bulantısı yaşayan kemoterapi ve radyoterapi almış hastalar için faydalı olacaktır. Aynı zamanda kekiğin kendisinin ağızda çiğnenmesi de etkili olacaktır.

Tiroit, mide ülseri, kan pıhtılaşma problemi ve mide kanaması riski olanların kekikten ırak durmaları şarttır.

Nane Limon:  Nane mentollü olduğu için kusma bulantı hissine iyi gelir, rahatlatır. Mide ve bağırsakta sakinliğe sebep olduğu için bulantıyı geçirir. Aynı zamanda nane çiğnemek de rahatlamayı sağlayacaktır.

Tuzlu Kraker: Tadı ve kokusu fazla kuvvetli olmayan krakerler mide bulantısını bastırabileceği için mideniz bulandığında bol proteinli ve ya yağ içeren sindirimi nispeten daha zor gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

Limon: Limonun ekşi tadı ve kokusu mide bulantısını hafifletmeye muavin olur. İçeceğiniz nebat çaylarının içine limon sıkmak sizi rahatlatacaktır.

Midenizi abes bırakmayın: Özellikle sabahları yaşanan bulantıların nedeni abes midedir. Bunun için hafif, mide tutacak, fazla kuvvetli kokusu ve tadı olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz. Bir parça ekmek mideyi dolduracak ve suyunu çekmeye muavin olacaktır.

Su: Sıvı kaybı mide bulantısının nedenlerinden biridir. Çok soğuk olmayan suyu yavaş yavaş için. Sıvı kaybıyla kaybettiğiniz mineralleri art kazanmak için maden suyu da tüketebilirsiniz.

Elma: Lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. 1 elmayı dilim dilim aş faydalı olacaktır.

Kuruyemişler: Bulantıyı artıran faktörlerden biri de protein eksikliğidir. Bunun için bulantıyı artıracak et, tavuk ve balık yerine 1 avuç fındık, fıstık ve ya badem tüketilebilir.

Sarı Leblebi: Mide bulantısını dengeleyen gıdalardan biri de leblebidir. Kuru, katı ve midede az yer kaplaması nedeniyle bulantıyı bastırır.

Tavuk suyu: 2 parça tavuğu haşladıktan sonra çıkan suyundan bir miktar içebilirsiniz. Bu mide bulantınıza iyi gelecektir.

Bitki çayları: Ihlamur, papatya, adaçayı, anason tohumu gibi bitkilerden yapılacak çaylar mide bulantısını rahatlatacaktır.

Maydanoz: Yemekten sonra maydanoz çiğnemek mide bulantısını bastıracaktır.

Kolonya koklayın: Limon, nane, lavanta gibi kolonya ve esansları koklamak mide bulantınızı bir nebze de olsa hafifletecektir.

Haşlanmış patates: Uç bir tadı olmaması nedeniyle mideyi bastıracak ve nişastalı yapısı mide suyunu çekecektir.

Tarçın: 1/2 çay kaşığı tarçın tozunu 1 bardak kaynamış suyun içine atıp karıştırın ve yudum yudum için. Bu karışım mide bulantısına iyi gelir ancak gebe olanlar için önerilmez.

Pirinç Suyu: 1 bardak ak pirinci 1 ya da 1/2 bardak suyun içerisinde kaynatın. Ardından karışımı süzün ve pirinç suyunu için. Ak pirinç kullanılması sindirimi daha basit olduğu için tercih edilir. Pirinç suyu bilhassa gastrite bağlı mide bulantılarına iyi gelecektir.

Acı pelin bitkisi ve pelin otu: 1 bardak kaynar suya bir tutan keder pelin bitkisi koyun ve bal ekleyerek için. Pelin otu için de, toz haline getirdiğiniz otu 1-2 gram halinde tüketin.

Pelin yağı, nane yağı ve lavanta yağı: Mide bulantısını yoğun şekilde hissetiğiniz günde üç kere olmak suretiyle bir kesme şekere 3-5 damla lavanta yağı damlatın ve şekeri yiyin.

Pelin yağı ve nane yağını teneffüs ederek mide bulantınızı bastırın.

Mide bulantısının yanında bu belirtiler de varsa dikkat!

-Göğüs ağrısı

-Şiddetli karın ağrısı veya krampları

-Bulanık görme

-Bayılma

-Zihin karışıklığı

-Soğuk, nemli, soluk cilt

-Yüksek ateş ve boyun ağrıları

-Kusmuk içinde dışkı kokusu veya kan

-Hızlı soluk alma veya çarpıntı gibi belirtiler ağırbaşlı sıhhat problemlerinin habercisidir. Bu belirtilerden herhangi biri mide bulantısıyla birlikte sizi rahatsız ediyorsa acilen bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?