• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Lösemili çocuklar için oğlunun saçını bağışladı

Lösemili çocuklar için oğlunun saçını bağışladı

Gaziantep’te yaşayan Suriyeli İmane Elvaar, 3 yaşındaki oğlu Muhammed’in bebekliğinden bu yana uzattığı saçlarını kestirerek, lösemi hastası çocuklara peruk yapılması için bağışladı.

Ülkesindeki iç harp dolayısıyla 4 sene evvel Lübnan’a oradan da Türkiye’ye sığınan 26 yaşındaki Elvaar, Gaziantep’te sevdiklerinden uzakta yepyeni bir hayata başladı.Eşi ve çocuğu sayesinde hayata tutunan İmane, çocuklar için oyuncaklar yapıp yardım faaliyetlerine katılıyor.

DİLİNİ BİLMEDİĞİ ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Kaybettiği ağabeylerini, geride bıraktığı ebeveyn babasını, her biri diğer ülkelere dağılan kız kardeşlerini ve hayallerini bir tarafa bırakan Elvaar, dilini bile bilmediği çocukların yüzünü güldürmeye çalışıyor.

İmane Elvaar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye geldiğinden beri yardım faaliyetlerinin içinde bulunmaya çalıştığını belirterek, oğlu Muhammed’in saçlarını da lösemi hastası çocuklar için bağışlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Muhammed’in saçlarına aka bir özenle baktığını ve taramaya bile kıyamadığını anlatan Elvaar, “O saçlarını istediği vakit uzatabilir. Yaptığı fedakarlığın farkında değil ama büyüdüğünde fazla gururlanacağını düşünüyorum. Saçları uzun olduğu için kız zannediyorlar. Erkek olduğuna inanmıyorlar. Rahatsızlandığında hastaneye gitmiştik. Kız olduğunu, başkasının kimliğiyle geldiğimizi düşündüler.” diye konuştu.

 “Muhammed’in geçmişinde güzel bir iz kalacak”

Muhammed’in saçını keserken fazla ağlaması üzerine kanser hastası çocukları düşünmeye başladığını anlatan Elvaar, şunları kaydetti:

“Muhammed 8 aylıkken fazla güzel saçları vardı. Onları tavşan kulakları gibi bağlardım. O da saçlarını fazla severdi. Sürekli taramaya çalışırdı. Bir gün aynanın karşısına oturttum, saçlarını dipten kestim. O gün fazla üzüldü ve ağladı. Saçlarını tutmaya çalıştı, bulamadı. O vakit kanserli çocuklar aklıma geldi. Saçları döküldüğünde ne kadar fazla üzülüyorlardır diye düşündüm. O günden sonra eşimle birlikte Muhammed’in saçlarını uzatmaya karar verdik. Büyüdüğünde kanserli çocukların birine armağan etsin dedik. Bir nebze olsun onları gülümsetip gözyaşlarının kurumasına vesile olsun, Muhammed’in geçmişinde güzel bir iz olsun istedim. Daha küçükken güzel bir şey yaptığını hatırlarsın ve bu yolda devam etsin istiyorum. Bundan sonra saçını bağışlamaya kendisi karar verecek.”

Elvaar, Gençlik ve Spor Bakanlığının sosyal mesuliyet projesi kapsamında başlattığı “Damla Projesi”ne de katıldığını aktararak, bu proje sayesinde fazla güzel insanlarla karşılaştığını, bir kaç il gezdiğini ve buradaki çocuklara yardım ettiklerini söyledi.

Projenin, hayatında fazla şeyi değiştirdiğini anlatan Elvaar, “Karşılıksız iyiliğin ne olduğunu gördüm. Bir sürü farklı hayatlar gördüm. Ben de fazla acılar çekmeme karşın yaşam devam ediyor. Geride iyi, fena bir sürü anı bıraktım. Ailemle geçirdiğim o güzel günler her vakit kalbimde ve zihnimde olacak. Şu an tüm acıları bastırarak hayata devam ediyorum. Yepyeni bir ailem oldu. Eşim ve oğlumla birlikte güzel anılar biriktiriyorum.” diye konuştu.

Elvaar, kendi saçlarını da lösemi hastaları için bağışladığını anlatım ederek, yeniden uzadığında yine bağışlayacağını sözlerine ekledi.Hastane yönetimi tarafından kabul edilen bağışlar, tedavi sırasında saçları dökülen lösemi hastaları için peruk haline getiriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?