• DOLAR
  3,9533
  % 0,71
 • EURO
  4,6413
  % 0,78
 • ALTIN
  162,7955
  % 0,28
 • BIST
  103.853
  % -0,06
KOSGEB desteğiyle 58 yaşında patron oldu

KOSGEB desteğiyle 58 yaşında patron oldu

Kütahya’da 60 yaşındaki Hamide Akyün, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve belediyenin desteğiyle çamaşır ve ev tekstili yıkama atölyesi açarak, hem eşinin vefatından sonra küstüğü hayata tutunmanın hem de aile ekonomisine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Eşinin vefat ettiği 2012 yılında adeta hayata küsüp eve kapanan Hamide Akyün, çocuklarının tavsiyesiyle KOSGEB ve Kütahya Belediyesinin desteğiyle 2 sene evvel çamaşır yıkama atölyesi kurdu.

Atölyesinde çalışarak aile ekonomisine katkı sağlayan Akyün, eşinin vefatının ardından adeta yıkıldığını ve yaklaşık 3 sene evden dışarı çıkmadığını, günün aka bölümünde sadece mutfakta zaman geçirdiğini söyledi.

Süreç içerisinde hem düşünmekten hem de hareketsiz hayat nedeniyle muhtelif sıhhat sorunlarının ortaya çıktığını, kızı Cemile ve oğlu Ali’nin bu duruma çok üzüldüğünü belirten Akyün, “Çocuklarım depresyondan çıkmam için bir iş kurup çalışmam konusunda çok bastırdı. ‘Anne senin uğraşacağın, zaman geçireceğin ve kafanı dağıtacağın bir şeyler yapalım’ dediler. Düşünürken bana en müsait işin çamaşır yıkama atölyesi olduğuna karar verdik ve çalışmalara başladık.” dedi.

Akyün, yıllarca ev kadınlığı yaptığını, iki çocuk, iki de torun büyüttüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:

“Atölyeyi kurmak için sermayemiz yoktu. Kütahya Belediyesi, İş Geliştirme Merkezinde müsait şartlarda dükkan tahsisinde bulundu. İlk olarak 20 kilogram kapasiteli çamaşır yıkama makinesi aldım. Sonrasında bu işi biraz büyüteyim dedim. Ev tekstili, otel, pansiyon, düğün salonu ve benzeri gibi yerlerin tekstil ürünlerini de yıkayalım diye düşündüm. Böylelikle, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıyla irtibata geçtim. KOSGEB’in destekleriyle aka yıkama ve kurutma makineleri aldım. Şu anda iki yıkama iki de kurutma makinem var. Bir de ütüleme makinem bulunuyor. Bu makinelerle saatte 70 kilogram çamaşır yıkama kapasitesine ulaştım. Oğlum ve kızımın desteklerinin yanı dizi yarı zamanlı çalışan bir personelim var. Böylelikle işlerimi sürdürüyorum.”

“Kimse evde abes abes zamanını geçirmesin”

İlerleyen zamanlarda işini daha da büyütmek istediğini anlatım eden Akyün, “Önümüzdeki günlerde bazı resmi kurumlar ile kurumsal firmaların ihalelerine girerek onların tekstil ürünlerini de yıkamak istiyorum. Eğer işlerim planladığım şekilde giderse çalışan sayımızda ağırbaşlı artış olacak. En az 10 veya 15 benlik bir ekibe ihtiyacım olacak. Böylelikle hem daha çok iş yapabilecek hem de daha kaliteli ve hızlı işler çıkararak istihdama da katkı sağlamış olacağım.” ifadesini kullandı.

Akyün, ev kadınlarına tavsiyelerde bulunarak, “Kimse evde abes abes zamanını geçirmesin. Çalışarak insan hem dinçleşiyor hem de aile ekonomisine destek sağlayabiliyor. Eğer ben bu yaşımda çalışabiliyor, bir şeyler yapabiliyorsam bunu herkes yapabilir. Hem destekler de var. Ben ilkokul mezunuyum. Okumuş olmak koşul değil, kafi ki kendilerine müsait iş için ‘Ben bu işi yapabilirim’ diyebilsinler” yorumunu yaptı.

Akyün’ün oğlu Ali Akyün de babasının vefatından sonra eve kapanarak adeta hayata küsen annesinin bu durumdan kurtulması amacıyla böyle bir iş kurduklarını söyledi.

Ablasının da kendisinin de çalışan bireyler olduklarını anlatan Akyün, “Anneme destek olmak amacıyla kendi işlerimizden sonra atölyeye geliyoruz ve yardım ediyoruz. Annemin atölyesi adeta bizim ikinci evimiz gibi. Burada beraber zaman geçiriyoruz. Bir şeylerle meşgul olma, çalışma sayesinde annemizin sıhhat sorunlarının birçoğunun düzeldiğini söyleyebilirim.” diye konuştu. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?