• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Kombu Çayı nedir? Kombu Çayı’nın mucize faydaları…

Kombu Çayı nedir? Kombu Çayı’nın mucize faydaları…

Bakterş mayalarla elde edilen Kombu Çayı’nın tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. Peki, uzun yıllar Çin’de var olup 19.yüzyılda Rusya üzerinden Almanya’ya ulaşan Kombu Çayı nedir? Nasıl mayalanır? İşte, Kombu Çayı’nın bilinmeyen faydaları…

Kombu Çayı nedir?

Bakteri ve mayalardan oluşan fermente edilmiş bir çay olan Kombu çayının içeriği Kombucha denilen çay mantarından oluşur. Çayın en mühim içeriğini oluşturan bu mantara “Kombucha” adı verilir. Pamuksu disk görünümüne sahip bu mantar çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve bu sıvı içinde devamlı olarak ürer.

Bu mantar tabaka fermente olurken çayın tüm yüzeyine yayılır ve süreli olarak ürer. Şekerle karıştırıldığı takdirde, içeriğindeki bakteri ve maya kolonisi fermentasyon sürecinde harekete geçer. İşte, kombu çayının faydaları da bu etapta ortaya menfaat ki; karbonatlaşan kombucha; sirke, b-vitamini, enzimler, probiyotikler ve yüksek asit konsantrasyonu haline gelir. 

Kombu Çayının Mucizevi Faydaları;

*Metabolizmanın hızlı çalışmasına mühim bir katkısı olan kambucha çayı, yağ yakımı ve beraberinde kilo vermek için iyi bir alternatiftir.  

*Antibiyotik etkisiyle vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan iltihaplanmanın hızlı bir şekilde iyileşmesine yardım eder. 

*Kan dolaşımını düzenleyerek, hipertansiyonu dengelemesiyle tansiyon hastaları için destekleyici bir gıda olur. Aynı zamanda yürek hastaları için de kurtarıcıdır.

*Aynı zamanda kan dolaşımını düzenlediği ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı için kafa ağrılarının hafiflemesini sağlar. 

*Akciğerlerdeki bronşiti, öksürük ve balgamı gideririr ve aynı zamanda gargara şeklinde kullanımıyla bademciği tedavi eder. 

*Alerjik reaksiyonların daha hafif atlatılmasına muavin olur. 

*Adale ağrıları ve mafsal ağrılarına iyi gelir, hafifletir. 

*Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır. 

*Kombu çayı; astımı tedavi fiyat ve astım krizlerini giderir.

*Göz hastalıklarında da etkindir; görüşü kuvvetlendirir, korneada oluşan formasyonları ve kataraktı giderir.

*İçeriğinde yüksek seviyede bulunan yaralı asit, probiyotikler ve enzimler sayesinde; antioksidan özelliği yoğundur ve sindirim sistemini düzenler.   

*Kan hemoglobinini arttırarak vücuda ikaz gönderen demir içeriği ile, enerji kaynağı olur ve yorgunluğa, bitkinliğe iyi gelir. 

*Bir detoks mucizesi olan kombucha; karaciğer hücrelerinde oksidatif yaralanmaya karşı koruyan ve toksine maruz kalmalarına karşın fizyolojilerini korumayı başarmıştır.

*Son yıllarda ortaya çıkan D-sakaric asit antioksidanı ile; stresli bünyeler için birebirdir. Sakinleştiri ve rahatlatır. 

*Kanserli hücre üremesini durduran glikarik asit içerir. Uzmanların kanseri önlemesi konusundaki bu çalışması devam etmektedir.

*Doku sertleşmesini (multiple scloris; MS) ve damar sertliğini (arterioscloresis) tedavi eder.

*Vücuttaki atık madde ve zehirli maddelerin suda çözülebilir hale gelerek atılmasını sağlar. Aynı zamanda vücuttaki pH dengesini sağlar. 

*Saçlar içinde kurtarıcı olan kombu çayı; saçların hızlıca uzamasına ve daha güçlü köklere sahip olmasına yardım eder.

*Hem içildiği hem de harici olarak kullanıldığında; ciltteki kırışıklıkları, çilleri ve kahverengi lekeleri yok eder.

Harici kullanımda;

*Cilde anti-aging tesir gösteren kombu çayı; cilde sürüldüğü takdirde, yaşlanmanın önüne geçer. Aynı zamanda; cildi nemlendirir ve kırışık karşıtı bir tesir gösterir.

*Sirke formundaki çay, saçlar şampuanladıktan sonra durulama suyu ile kullanılırsa fazla güzel parlak saçlar oluşur ve saç telleri kalınlaşır.

*Çay sirke acılaştığı takdirde vakit içmek için güçlü gelebilir, o vakit bir kavanoza biberiye (rosermary), sarımsak, adaçayı ve acıbiber gibi baharatla beraber hoş bir salata sirkesi hazırlanabilir.

*Sirkeleşmiş bu çay; normal sirkenin de kullanıldığı gibi, cam porselen ve plastik yüzeylerin temizliğinde kullanılabilir. 

Kombu çayının zararı var mı?

İçeriğinde bulunan yoğun kafein nedeniyle gebe ve emziren kadınların tüketmemesi tavsiye ediliyor. Aynı zamanda şeker ve kafeine reaksiyon gösteren bünyeye sahip kişilerin kullanımında dikkatli olmaları öneriliyor.

Kombu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler;

-3 lt. içme suyu

-1.5 su bardağı toz şeker

-9-10 poşet ya da 25-30 gram kadar kara ya da yeşil çay

-kombucha mayası 

Yapılışı;

3 litre içme suyu  kaynatılır. Kaynarken içine 1.5 su bardağı toz şeker ek edilip 5 dakika daha kaynatılır ve ocak söndürülür. Çaylar üzerine ek edilir ve 15 dakika demlemeye bırakılır. 15 dakika sonra çaylar pak bir silikon ya da metal kaşıkla alınır ve çay soğumaya bırakılır. Çay mayalamaya bırakılacak cam kavanoza dökülür. Oda sıcaklığına gelmiş çaya kültür hafifçe soğuk ya da ılık suda yıkanarak çayın üzerine bırakılır ve ağzı hava alacak bir bez ya da peçete ile kapatılır ve ağzına lastik geçirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?