• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Kilo vermek için: 20 bilimsel yöntem

Kilo vermek için: 20 bilimsel yöntem

Uzun zamanlar süren diyet programları ve kabarık fiyatlı spor salonlarını bir kenara bırakın ve bu 20 zayıflama yöntemine kulak verin. Bu 20 teknik sayesinde hem kilo verecek hem de sağlıklı yaşamın tadına varacaksınız. Uzun uzadıya giden reçeteler, detokslar ve son zamanlarda moda olan ameliyatlar yerine acısız, ağrısız, moral bozukluğu olmadan uygulayacağınız bu yöntemler sanıldığından çok daha kolay…

İşte, kolayca kilo vermenizi sağlayacak 20 bilimsel zayıflama yöntemi;

1. Bol bol su için!

İçme suyu, metabolizma hızını 1-1,5 saatlik bir sürede yüzde 24-30 oranında artırır. Bu da daha çok kalori demektir.

2. Sabahları mutlaka en az bir yumurta yiyin!

Düşük yağ oranı ve yüksek protein kıymetli yumurta bilhassa aka açlıkla uyandığımız sabah saatlerinde en mühim başlangıçtır. Haşlanmış ya da az yağlı bir omlet uzun süre tokluk sağlar ve daah sonraki öğünlerde az yemenizi sağlar. Vereceğiniz kiloya göre yumurtayı 2’ye hatta 3’e çıkarabilirsiniz.

3. Kahve için!

Kahve çevresinde çok sayıda münakaşa olmuştur, ancak bol miktarda antioksidan içeren kahve aynı zamanda da metabolizmayı çalıştırır. Araştırmalar, kahvedeki kafeinin metabolizmayı% 3-11 artırabileceğini, ayrıca yağ yakmayı % 10-29 artırabileceğini göstermiştir. Ancak bu kahve Türk kahvesi ve filtre kahve gibi sağlıklı kahveler olmak zorunda. Unutmayalım ki piyasada çokça tüketilen instant kahveler katkı maddesi kaynağıdır.

4. Günde en az bir bardak yeşil çay için!

Yeşil çay, yağ yakmayı artırmak için kafeinle beraber çalıştığı düşünülen kuvvetli antioksidanlarla yüklüdür. En kuvvetli metabolizma çalıştırıcılardan yeşil çayın yağ yakma şöhreti de çok uzun zamana dayanıyor…

5. Yemekleri hindistancevizi yağıyla pişirin.

Araştırmalar sonucu; orta zincir trigliseritler açısından varlıklı olan hindistancevizi yağının, günde 120 kalori ile metabolik hızı aka ölçüde artırdığı ve bu sırada günlük kalori alımını 256 kalori kadar azalttığı kanıtlanmıştır.

6. Şekerle vedalaşın…

Özellikle çaya, kahveye eklenen şekerden bir an önce vazgeçmeniz gerekiyor. En tatlı agu denilen şeker yüksek früktozlu mısır şurubu ile birlikte, obezite, tip 2 diyabet, yürek hastalığı ve daha fazlasına davetiye çıkarır.

7. Rafine karbonhidratlardan ırak durun!

Bu demek oluyor ki işlenmiş unlu mamullerle arayı açmanın vakti geldi. Ekmek, kek, kurabiye ve türevi tüm işlenmiş gıdalar içinde bulunan şekerle beraber, kan şekerini fırlatıcı özelliği ile ani açlıklara sebep olur. Mesela kahvaltı ve öbür öğünlerde doymak arzusuyla yenen ekmek size 1-2 saatte kalmak açlık sinyallerini verir.

8. Bir Yiyecek Günlüğü Tutun

Kilo verme üzerine yapılan çalışmalar; porsiyon kontrolü ve kalori sayma ile birlikte, tam olarak ne yediğinizi kaydettiğiniz bir besin günlüğü tutmanın kilo verme başarısını arttırdığı sonucuna varmıştır.

9. Aniden açlık hissettiğiniz anlar için elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar olsun.

Aç olduğunuzda sizi tatmin edecek ilk şey için çaresiz kalabilirsiniz. Genellikle bu, işlenmiş atıştırmalıklar gibi sağlıksız bir seçenek olabilir. Boş kalorileri tüketmeyi önlemek için yalnızca sağlıklı gıdaları el altında tutmayı deneyin. Tüm meyveler, bir avuç fındık, çiğ sebzeler ve yoğurt düşünülmesi gereken en iyi seçeneklerdir.

10. Keder biber yiyin!

Acıya dayanıklı olanlar için olan bu teklif metabolizmayı artırmak amacıyladır. Şöyle ki al keder biber metabolizmayı en çok artıran yiyeceklerin başında gelir. Bunun için her yemeğinize al keder biber ekebilir ve istek ettiğiniz kadar keder biberi yiyerek kilo kaybedebilirsiniz.

11. Kardiyo egzersizleri yapın.

Aerobik ve kardiyo egzersizleri yapmak hem fiziksel hem de zihinsel iyilik halinizi pekiştirirken aynı zamanda kısa sürede kilo yakmanızı sağlar. En zor eriyen yağ olan göbek yağı için kardiyo ve bölgesel egzersizler elzemdir.

12. Bölgesel gövde egzersizleri yapın.

Diyet yapmakta aka bir dezavantaj kas kaybı ve metabolizmanın azalmasıdır. Bunu önlemek için daha yüksek bir metabolizma ile bağlantılı olan ağırlıkları kaldırmayı ve kas kütlesi kaybını önlemeyi deneyin.

13. Haftada en az 3 gün et yiyin.

Kırmızı ve ak et ayrım etmez et tüketimi hem tokluk verecek hem de protein kas kaybını takviye edecektir. Yanında mutlaka salata tükettiğiniz et vücudun kas yapısının korunmasına muavin olur.

14. İçeriği su yoğunluklu olan sebze ve meyveleri bolca tüketin.

Çoğu sebze ve meyve su dolu ve daha düşük enerji yoğunluğu olan gıdalardır, bu da gıdaların gramı başına daha az enerji sağladığı için çok çok kaloriyi tüketmeden daha çok yemenizi sağlar. Bunlar salatalık, kabak, şeftali, karpuz gibi meyve ve sebzelerdir. Araştırmalar, onları düzenli olarak yiyen kişilerin de daha az kilo almaya meyilli olduğunu göstermektedir.

15. Her lokmayı uzun süre çiğneyin!

Beyne tokluk hissinin aş yendikten 20 dakika sonra geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu demek oluyor ki lokmaları uzun süre çiğnemek tokluk hissiyle enlem olarak yemeğinizin biter ve açlık hormonu salınımının süresinin uzatılır.

16. Uykunuzu iyi alın!

Araştırmalar fena uykunun obeziteye kurban gitmenin en aka faktörlerinden biri olduğunu gösteriyor. Bu, çocuklar arasında yüzde 89’luk bir artış ve yetişkinlerde yüzde 55’lik orandadır. Kaliteli bir uyku; (uyku esnasında yağ yakıldığına göre) yağ yakım süresinin de uzaması demektir.

17. Yemeklere bağımlı olmayın!

Bağımlılık, aleni nedenlerle toplumumuzda ağır bir kelime gibi görünüyor, ancak bu konuda sıhhat sorunlarınızı hafife almayın. Zihninizi geride bırakan bir beslenme isteğiniz varsa, kontrolünüz dışında beslenme ve eğlencenin ötesinde çok çok aş yiyorsanız, o vakit bir besin bağımlısı olabilirsiniz. Bir 2014 çalışması, insanların yüzde 19,9’unun besin bağımlılığına sahip olduğunu ortaya koymuştur.

18. Daha çok protein tüketin.

Protein seviyesi yüksek bir diyetin tüketilmesi, tokluğu arttırırken metabolik hızı günde 80 ila 100 oranında arttırdığı ve günde 441 daha az kalori alındığını ortaya koymuştur. Özellikle peynir ve yoğurt uzun süre tok tutan ve yağ eritmeye muavin birer protein kaynağıdır.

19. Şekerli içecekleri ağzınıza sürmeyin!

Kola, gazoz, meyveli soda, meyve suyu ve nicesi yaz günlerinde serinlemek uğruna vücuda şeker depoladığımız agu kaynaklarıdır. Bunlardan ve diyet olanları dâhil hepsinden ırak kalmadıkça kilo vermek düş olur.

 20. Karmakarışık reçetelerden ırak durun.

Bu demek oluyor ki ara öğünler ve ara öğünleri tür Tür besinden oluşan diyet listelerini uygulamayın. Hatta kimi bir öğünde iki besinden fazlasını tüketmeyin. Bu hem baş karışıklığı hem de sindirim karışıklığı demektir. Vücuda giren yiyecek ne kadar yalın ve karmaşadan uzaksa gövde da size onu verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?