• DOLAR
  3,9665
  % 0,23
 • EURO
  4,6614
  % 0,28
 • ALTIN
  163,9486
  % 0,46
 • BIST
  104.951
  % -0,30
Karaciğer hastaysa bu besinleri eksik etmeyin

Karaciğer hastaysa bu besinleri eksik etmeyin

Sağlıklı kişilere göre neredeyse 2 katı enerji ve proteine ihtiyacı olan kronik karaciğer hastalarının kolay şeker, amade market ürünleri ve fast food beslenme tarzından ırak durması gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Oya Yönal, karaciğer hastalıklarında beslenmenin önemi ve tüketilmesi gereken gıdalar hakkında bilgi verdi.

BESLENME BOZUKLUĞU KARACİĞER KOMASINA YOL AÇABİLİR

Gıdaların ince bağırsaklarda sindirim ve emiliminden sonra kan yoluyla doğrudan ulaştığı karaciğer, kan kimyasının düzenlenmesi ve gövde beslenme dengesinin kurulmasında birinci role sahiptir. Bağırsaklardan gelen maddelerden yaşayabilmek için lüzumlu protein, şeker, kolesterol ve vitamini üreten karaciğer bu maddelerin metabolizmasında merkezi rol oynamaktadır. Siroz başta olmak üzere kronik karaciğer rahatsızlıklarında, kan kimyasında yaşanan sorunlarla beraber yaygın olarak beslenme bozukluğu görülmektedir. Beslenme bozukluğunu denetim altına alamayan hastalarda karaciğer koması ve enfeksiyon riski yaşanabilmektedir.

HIZLI KİLO VERMEK DE KARACİĞERİ YAĞLANDIRIYOR

Beslenme bozukluklarının nedenleri arasında; yetersiz besin alımı, emilim sorunları, protein sentezinde azalma, yağ oksidasyonunda artma, insülin direnci ve enerji kaybının artması gelmektedir. Siroz gelişmemiş kronik karaciğer hastalarının bilinen dengeli beslenme kurallarına uymaları yeterlidir. Günde 0,8-1 gr/ağırlık protein, 30-35 kalori/ ağırlık enerji almaları gereken yetişkin hastaların lüzumsuz ilaç kullanımından ve bilhassa alkolden ırak durmaları gerekmektedir. Aşırı kilolu ve obez kişilerde karaciğer yağlanması gelişebileceği gibi hızla kilo vermek de aynı etkiye sebep olabilmektedir.

ENERJİNİZ DÜŞMESİN

Siroz hastalarının enerji gereksinimi sağlıklı insanlardan P oranında daha fazladır. Sağlıklı bir erişkin günde 1500-2000 kalori alırken, sirozlu erişkinlerin 2300-3000 kalori alması gerekmektedir.

Karaciğer hastasının günlük enerjinin yarısı karbonhidrat olarak adlandırılan kolay ve bileşik şekerlerden, üçte biri yağlardan ve art kalanı proteinlerden istikbal şeklide hesaplanmalıdır.

Karında su toplanması, yaygın şişlikler ve kanda tuz miktarının azalması durumlarında su ve tuz kısıtlaması uygulanmalıdır. Bu hastaların düzenli idrar söktürücü kullanmaları ve poliklinik kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Tuz tüketiminde 1-2 gram aşılmamalıdır.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ, GEREKEN 7 KURAL

Enginar: A ve B vitaminlerinden zengindir. İdrar sökücü ve antioksidan özelliği bulunan enginar karaciğer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.

Multivitamin desteği: Kronik karaciğer hastalarına antioksidan ve Multivitamin preperatlarının verilmesi ehemmiyet taşımaktadır.

Bulgur ve baklagiller: Çay şekeri, çikolata, bal, reçel, kola, gazoz gibi kolay şekerli gıdalar az tüketilmelidir. Kolay şekerler kan şekerinin hızlı yükselip düşmesine sebep olur. Bunun yerine kan şekerinde ılımlı yükselmeye sebep olan ve kan şekerinin uzun sürede istenen düzeyde kalmasını sağlayan bileşik şekerli gıdalar önerilir. Karaciğer hastalarında makarna, bulgur, sebzeler, baklagiller, sütlü tatlılar, bulgur pilavı gibi bileşik şeker içeren gıdalar önerilir.

Hazır gıdalar: Fastfood, amade market ürünleri, sosis, sucuk, salam tüketimi kronik karaciğer hastalarının ırak durması gereken gıdalar arasındadır.

Et ve yumurta: 1 yumurta büyüklüğündeki et, bir yumurta ve 4 aş kaşığı bakliyata eşdeğerdir. Beslenme de değişim bu oranlar göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Süt ürünleri: 1 su bardağı süt, bir su bardağı yoğurt, bir kibrit kutusu peynir ve 2/3 kibrit kutusu kaşar peyniri eşdeğerdir. Yoğurt tüketilen gün karşılık gelen süt veya peynir azaltılmalıdır.

Tahıllar: 2 dilim ekmek, 4 aş kaşığı makarna, pirinç pilavı ve bulgur pilavına eşdeğerdir. Günlük denge bu oranlara göre ayarlanmalıdır.

Kronik karaciğer hastaları ve bilhassa siroz hastalarında hususi beslenme programı düzenlenmelidir. Sağlıklı bireylere göre bir buçuk katı enerji ve protein gereksinimleri olan karaciğer hastalarının lüzumsuz yere protein ve diyet kısıtlamasına yönelmesi beslenme yetersizliğine ve hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?