• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Kahvenin içine karbonat atınca ne oluyor?

Kahvenin içine karbonat atınca ne oluyor?

Türk kahvesini köpüklü yapmak için onlarca tüyo biliyoruz. Peki kahvenin mideye ziyan vermemesi için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? 

İşte bir gelin kayınvalidesinden gördüğü taktik karşısında bugüne kadar çoğumuzun bilmediği bir şey öğreniyor… 

Kahveyi pişirmeden evvel içine bir miktar karbonat atmak

Meghan Splawn’ın kayınvalidesinden gördüğü tuhaf metot çok basit bir işlemden ibaret aslında: Filtre kahveyi demlemeden evvel toz halindeki kahvenin üzerine bir tutam karbonat atmak ve ardından demlenmeye bırakmak.

Meghan, bunu ilk gördüğünde tıpkı sizin gibi epey bir şaşırmış haliyle. Kayınvalidesine sebep böyle bir şey yaptığını sorduğunda da “midemi rahatlatıyor ve kahveyi daha basit sindirilebilir bir hale getiriyor” cevabını almış.

Kahvenin asidik özelliği duygulu mideler için çok zararlı

Meghan, kayınvalidesinin uyguladığı bu yöntemin ne kadar işe fayda olduğunu araştırmaya başladığında ilk karşısına çıkan şey, kahvenin asidik özelliği oluyor. Kahveye demlenirken ayrı bir parlaklık sağlayan, hatta kahvenin hoş bir tat almasında mühim rolü olan bu asidik özelliğin o kadar da masum olmadığını öğrenmesi uzun sürmüyor.

Çünkü kaliteli bir kahve çekirdeği için bu özellikler aka bir artı sağlayabilirken, bilhassa aşırı koyu renkte, çok kavrulmuş ve ucuz çekirdeklerde bu asidik özellik, aka zararlar verebiliyor. Bu zarardan en çok etkilenenlerse duygulu bir mideye sahip olanlar ve günde bir bardaktan çok kahve içenler oluyor.

Mideyi rahatlatmak için karbonat işe fayda mı: Kahvenin asidik özelliği, karbonat gibi bir alkali sayesinde dengeleniyor

Kahvenin asidik özelliği, karbonat sayesinde gerçekten etkisiz hale gelebiliyor. Çünkü karbonat, bazik özellikler gösterdiğinden bir alkali sayılıyor. Bu da karbonatın asiditeyi azaltmak, dengelemek için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Peki, tadında bir değişiklik olur mu: Karbonat, kahvenin tadında pek ayrım edilebilir bir değişiklik yapmıyor

Bir sürahi dolusu filtre kahve için 1/4 çay kaşığından çok olmayacak şekilde karbonat kullanmak yeterli oluyor. Bu kadarcık karbonat, elbette kahvenin tadında köklü bir değişikliğe sebep olmuyor, hatta varlığıyla yokluğu arasındaki fark, tat açısından ayrım edilemiyor.

Ancak, katı kahveler içmeyi seviyorsanız karbonatın kahvenin sertliğini azalttığını ve üzerinde bir parça köpük oluşmasına sebep olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Geldik en mühim kısma: Türk kahvesi yaparken karbonat kullanılır mı?

Buraya kadar anlattıklarımız filtre kahve için geçerliydi, peki ya laf konusu kahve Türk kahvesi olunca ne oluyor?

Belki daha evvel duymuş, hatta bizzat uygulamışsınızdır. Türk kahvesi yaparken içine bir tutam karbonat koyanlar da hiç de az değil. Üstelik çoğu insan bunu sadece kahve daha bol köpüklü olsun diye yapıyor.

Karbonat konulan kahvenin asidik özelliklerinin azaldığını, bu sayede içiminin daha löp bir hal aldığını da yine etmeden geçmeyelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?