• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
İstanbul Sağlık Der Çalıştayı’na büyük katılım

İstanbul Sağlık Der Çalıştayı’na büyük katılım

İstanbul Sıhhat Der İl Başkanlığının düzenlemiş olduğu İstanbul Sıhhat Hizmetleri Raporu Çalıştayı 1000 yakın akademisyen ve sektör temsilcisinin katılımıyla geçekleşti.     

Sağlık Der İstanbul İl Başkanı Musa Akan açılış konuşmasında;  “İstanbul her alanda olduğu gibi sıhhat hizmetlerinde de dünya başkentidir. Biz bu çerçevede kadim şehrimizin sıhhat profilini ortaya çıkarmak istedik.

24 ayrı mevzu, bahis başlığında çalışma grupları oluşturarak ayrıntılı vaziyet ve analizler yaptık. Bu haliyle gerçekleştirdiğimiz çalışma, alanında yapılmış olan en aka çalıştaydır dedi.”

Akan  konuşmasında çalıştayın 6 ay süren bir hazırlığın sonucu olduğunu belirterek “6 aydır özenle ve fedakarlıkla en doğru sonuçların ortaya çıkması için çalışan akademisyen ve sektör temsilcilerine teşekürlerini” dile getirdi.

Yapılan çalıştayın netice bildirgesi İstanbul Sıhhat Hizmetleri Raporu adında kitaplaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacağına değinen Akan, çıkan sonucun 2023 sıhhat hedeflerinin planlanmasına ve gerçekleştirilmesine aka katkı sağlayacağını dile getirdi.

İstanbul Sıhhat Hizmetleri Raporu Çalıştayına katılan İstanbul İl Sıhhat Müdürü Prof.Dr. Kemal Memişoğlu;

İstanbul’un, Türkiye nüfusunun yüzde 18,4’ünü barındırdığını, Türkiye ekonomisinin de yüzde 5’ini sağladığını hatırlatarak, sıhhat alanında da ekonomik anlamda da kentin Türkiye’nin kalbi olduğunu anlatım etti.

İstanbul’un her anlamda farklı düşünülmesinin, planlanmasının zorunluluk olduğunu vurgulayan Memişoğlu, şöyle devam etti:

“Bunu fazla iyi planlamamız ve ona göre sıhhat hizmeti sunmamız gerekiyor. İstanbul’da 17 bin 500 kamu, 17 bin 500 hususi hastanelerde olmak üzere 35 bin yatağımız var. İstanbul’da 5 bin 173 eczane, 163 özel, 57 halk hastanesi var. Yaklaşık 30 bin hemşire sadece halk hastanelerinde çalışıyor. Rakamlar gerçekten inanılmaz. Şu an İstanbul’da 17 aka hastane inşaatı var.

İstanbul sıhhat alanında yatırımlar konusunda da öbür şehirlere göre maalesef biraz geç kalmış. Türkiye, 2002’den günümüze kadar çoğu ülkenin 50-60 senede yapamadığını 8-10 senede yaptı. Sağlıkta Dönüşüm dediğimiz gerçekten mucizevi bir başarıya imza attık. Bundaki en aka başarı sıhhat hizmeti sunan hemşirenin, doktorun, sıhhat memurunun, emniyet ve temizlik görevlisinin’dir. Bunların özverisiyle biz bu başarıyı elde ettik.” Dedi.

Memişoğlu, ikinci bir atılım döneminin mecburi olduğunu 2023’e kadar yine yoğun bir çalışma dönemi yaşanacağını ve İstanbul’un sağlıkla ilgili sorunlarının birliktelikle çözülebileceğini vurguladı.                                                                                    

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?