• DOLAR
  3,9640
  % 0,17
 • EURO
  4,6595
  % 0,24
 • ALTIN
  163,6495
  % 0,34
 • BIST
  105.711
  % 0,42
Her gün bu hataları yapıyoruz! İşte, doğru bilinen yanlışlar…

Her gün bu hataları yapıyoruz! İşte, doğru bilinen yanlışlar…

Bakımlı ve sağlıklı bir insan normal şartlarda sabah uyanır işe, okula gitmek için hazırlanmaya koyulur. Her sabah ilk iş duş alınır, diş fırçalanır vs. Peki, yaptığımız bu hareketlerin aslında vücuda ağırbaşlı zararlar verdiğini biliyor muydunuz? İşte, uzmanların araştırmaları sonucu ortaya çıkarılan ve hepimizin defalarca yaptığı o hatalar…

Her gün duş almak;

Kişisel temizliğine itina gösteren herkes, uyanır uyanmaz güne soluğu duşta alırlar. İşte bu aka bir hata. Bu yanlışı gözler önüne seren Ünlü dermatolog Nick Lowe, her gün ılık suyla duş almanın kuru ve çatlaklar dolu bir cilde sahip olmanıza sebep olduğunu ileri sürüyor. İdeal duş sıklığının ise haftada 1-2 kez olduğunu söylüyor.

Yemeğin derhal ardından diş fırçalamak;

Yemek kalıntılarıyla birlikte dişlerde oluşan plak, taş ve çürükleri engellemek için aş yedikten derhal sonra diş fırçalamaya koşarız. Aynı zamanda sabah uyanır uyanmaz dışarı çıkacağımız için dişlerimizi fırçalarız. Bu iki vaziyet da aka birer hata. Nedeni ise bu vakitlerde diş minesini duygulu ve savunmasız olmasıdır. Tekrar diş fırçası ve macunla yapacağımız bu baskı diş minesine ziyan verir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, aş yedikten 30 dakika sonra dişlerin fırçalanması tavsiye ediliyor.

Olur olmaz alınan vitamin hapları;

Doktor kontrolü dışında güçlü olmak, bağışıklığı kuvvetlendirmek adına alınan vitamin hapları sanılanın aksine gövde sağlığı için aka risk taşıyor. Bunun nedeni vitaminlerin vücutta depolanarak, ileride sıhhat sorunlarının kafa göstermesine sebep olabilmesidir. Vitamin ve mineral takviyelerinin daha ziyade hekim kontrolü ve tahliller sonucu kullanılmasında yarar vardır. 

Yemekten sonra uyumak;

Her iki kişiden biri yediği yemekten sonra bir miktar kestirir ve ya gece geç vakitte yatmadan önce bir şeyler atıştırır. Bu da fazla aka bir hatadır ki yemekten sonra yatmak; metabolizmayı yavaşlatır, hızlı kilo alımına ve reflüye sebep olur. Bu nedenle de gece yatmadan en az 3-4 saat önce yemekle arayı açmak gerekiyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?