• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Hayat kurtaracak çağrı: 1 kişi 8 hayata umut olabiliyor

Hayat kurtaracak çağrı: 1 kişi 8 hayata umut olabiliyor

Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Medipol Mega Hastaneler Kompleksi Organ Nakli Cerrahı Doç.Dr. Onur Yaprak, ”Bağış yapılan her organ kullanılamayabilir, o yüzden bağış sayısı ne kadar artarsa organ bekleyenlerin şansı da artacaktır” dedi.

Sadece 1 kişinin bağışlayacağı organlarla tam 8 kişiye ümit ışığı olabileceğini söyleyen Yaprak, Türkiye’de şu an karaciğer 2 bin 106, böbrek 21 bin 576, yürek 922, akciğer 63 olmak üzere yekün 24 bin 863 kişinin organ nakli beklediğini kaydetti.

Geçen sene 1988 beyin ölümü vakasının bildirildiğini dile getiren Yaprak, ”Toplamda 563 aile organ bağışına ruhsat verdi. Geçen yılın atama sayılarına bakarsak 3 bin 414 böbrek, 1391 karaciğer, 78 kalp, 22 akciğer, 6 pankreas ve 5 ince bağırsak nakli yapıldı. Yine geçtiğimiz sene bağışlanan 563 karaciğerin yüzde 69’u atama için müsait bulundu ve nakledildi. Bağış yapılan her organ kullanılamayabiliyor, o yüzden bağış sayısı ne kadar artarsa organ bekleyenlerin şansları da o kadar artar” diye konuştu.

”TÜRKİYE’DE 5’İ GEÇMİYOR”

Organ nakli için organın; beyin ölümü gerçekleşmiş ve yakınlarının organlarını bağışladığı donörlerden veya diri donörlerden temin edildiğini anlatım eden Yaprak şunları söyledi;

Canlı donörlerden yalnızca böbrek ve karaciğer alınabiliyor. Diğer organlar kalp, akciğer, ince bağırsak, pankreas ve kornea ise mutlaka beyin ölümü olmuş donörlerden alınmak zorundadır. Gelişmiş ülkelerde atama için organ genellikle beyin ölümü olan donörlerden sağlandığı için, canlıdan atama sayısı daha azdır. İdeal olanda budur. Ülkemizde maalesef organ bağışı sayılarının yetersiz olduğundan bu nakiller diri vericilerden yapılmak zorunda kalınıyor.

Böbrek ve karaciğer nakli hem kadavradan hem diri bağışçıyla yapılıyor. Böbrek nakli bekleyenler ise öncesinde diyaliz desteği alıyor. Ama şunu bilmeliyiz ki diyaliz hayata bağlar ama organ nakli yaşam kurtarır! Bunun bilincinde olan insanlarımız arttıkça daha fazla yaşam kurtarılıyor. Yurt dışında da bağış oranı da milyon başına 30 civarındayken Türkiye’de bu sayı ne yazık ki 5 civarında kalıyor Türkiye’de organ bağışında öne çıkan illerde de ilk sıralarda Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’yi sayabiliriz.

EĞİTİMDEN BAŞKA YOL YOK!

Doç.Dr. Onur Yaprak sözlerine son olarak şunları ekledi;

Mevcut kanunlar çerçevesinde, şahıs daha evvel organlarını bağışlasa da öldüğünde ailesine soruluyor. Aile tasdik verirse organları alınıyor. Aksi halde atama gerçekleşmiyor. Bu yüzden toplumdaki her bireye eğitim ve öğretim hayatı boyunca konuyla ilgili eğitimler verilmesi gerekiyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?