• DOLAR
  3,9533
  % 0,71
 • EURO
  4,6413
  % 0,78
 • ALTIN
  162,7955
  % 0,28
 • BIST
  103.853
  % -0,06
Hamilelikte bulantı ve kusmaya dikkat!

Hamilelikte bulantı ve kusmaya dikkat!

Op. Dr. Betül Görgen, hamilelikte bulantı ve kusmayı azaltacak yöntemler hakkında bilgi verdi.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Küçük miktarlarda sık sık beslenin, yağlı ve baharatlı gıdalardan ırak durun. 2 saatte bir ufak öğünlerle beslenmeye çalışın, böylece asla aç kalmazsınız. Son ufak öğün gece yatmadan olmalı ki sabah uyandığınızda mideniz bulanmasın. Yiyecekleri yavaş ve iyi çiğneyin. Kuru ve soğuk gıdalar tüketin (kraker vb) Sıvı tüketimi öğün aralarında olsun. Limonata bulantınızı azaltacaktır. Alkollü ve kafeinli içeceklerden ırak durun. Kokulardan ırak durun, mümkünse aş yapmayın” dedi.

“KIZARMIŞ, YAĞLI YİYECEKLER YEMEYİN”

Kızarmış ve yağlı yiyeceklerin mide bulantısını tetiklediğini anlatım eden Op.Dr. Görgen, “ Aş sonrası uzanırsanız, başınız yüksek olsun. Bulantı ve kusmayı provoke edecek kuvvetli kokulardan, sıcaktan ve gürültüden ırak durun. Dışarı çıkın ve pak hava alın. Sıvı kaybını, B vitamini takviyesi ve elektrolit dengesini düzeltin. Zencefilin müspet etkisi vardır, deneyebilirsiniz. Elektrik uyarılı bileklikler ve akupunkturun etkinliği şüphelidir. B6 vitamini yıllardır tedavide kullanılmaktadır” açıklamalarında bulundu.

“BULANTI VE KUSMANIN NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR”

Sabah bulantılarının gebeliğin erken dönemlerinde başladığını kaydeden Op.Dr. Görgen, “Oldukça yaygın bir şikayet olduğu için sıklıkla hekimler tarafından fazla önemsenmez. Bazen de ebeveyn adayları, tedavide kullanılan ilaçların güvenirliğinden kaygı duyduklarından, tedaviyi reddeder. Oysa bulantı ve kusmalar başladıktan sonra belirtileri denetim etmek güçleşir. Erken dönemde uygulanan tedavi daha ağırbaşlı komplikasyonların ortaya çıkışını (hastanede yatmak gibi) önleyebilir. Hafif olgularda diyet ve hayat tarzını değiştirerek çözüm bulmak mümkündür, daha ağırbaşlı vakalarda ise etkili ve güvenilir tedavi seçenekleri bulunabilir. Maalesef kati nedeni bilinmemektedir ama hormonal durum, gebeliğe adaptasyon ve psikolojik yatkınlık mümkün nedenler arasındadır. Mol gebeliği veya çoğul gebelik gibi plasenta hacminin arttığı durumlarda bulantı-kusma oldukça sık görülür” diye konuştu.
Op. Dr. Betül Görgen, “Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişmekle beraber, 9. haftada en üst seviyeye ulaşır. Erken tedavi ve diyetteki düzenleme belirtilerin ilk 3 ayın sonuna doğru azalmasını sağlar. Nadiren 20. haftaya kadar devam edebilir. Bazen gebeliklerin bir kısmında (yüzde 3 ila 0,3 kadarında) vaziyet gittikçe şiddetlenir ve bu süreç uzar. Gebeliklerin yalnızca yüzde 25’inde bulantıya rastlanmaz” ifadelerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?