• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Grip olmamak için bunları yapın! Gripten korunmanın 10 yolu…

Grip olmamak için bunları yapın! Gripten korunmanın 10 yolu…

İHA’nin haberine göre; hava sıcaklıklarındaki düşüşün ardından grip vakalarında artış görüleceğini belirten Dr. Fevzi Özgönül, “Kış mevsimi ile beraber Akciğerde çoğalıp zatürreye yol açıp öbür hastalıklara da zemin hazırlaması nedeniyle gribin, bilhassa 65 ıslak üstü kişilerde, akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlarda ve kanser tedavisi görenlerde ve bağışıklık sistemi tam gelişmediği çocukluk döneminde ölümcül olabilir” diye konuştu.

Uzmanlar tarafından her yıl farklı şekillerde görülen gribin, bu kış çok daha çetin geçeceği ve hatta uzun süre de geçmeyeceği uyarıları yapılıyor. Ancak yeterli vitamin takviyesi ve birkaç günlük pratik ile girbe yakalanmamak veyahut hafif atlatmak mümkün. 

İşte, Dr. Fevzi Özgönül’ün açıklamasına göre, gripten korunmak için uyulması gereken 10 kural;

1- En etkili yol grip aşısı olmaktır. Özellikle yukarıda belirttiğimiz risk grubunda olan kişiler mutlaka aşılanmalıdır.

2- Aşı yapılması sadece gribe karşı koruma yapmayacak aynı zamanda grip sonrası gelişebilecek öbür hastalıkların ( Bronşit ve zatürre gibi ) gelişmesi de önlenmiş olacaktır.

3- En iyi ikinci koruma yöntemi sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmek dediğimizde derhal aklımıza bol salata, meyve gibi yiyecekler gelebilir. Fakat bilhassa kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için hem bitkisel hem de hayvansal proteinlerden beslenmemiz gerekecektir.

4- Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için C vitamini ve bilhassa çinko yönünden varlıklı gıdalar ile beslenmek gerekir. Limonlu ve zeytinyağlı salatalar ve bilhassa taze portakal ve mandalina mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Çinko için ise Ispanak, kuzu ve sığır eti, badem, mantar, kabak çekirdeği, susam, fasulye, kuru fasulye, bezelye, kabak, hindi eti ve tavuk göğüs eti tüketebiliriz.

5- Grip en çok soluduğumuz havadan geçer. Bu nedenle havalandırması yetersiz ve çok kalabalık ortamlardan ırak durmamız bizi gribe karşı koruyacaktır.

6- Gribin bulaşmasının bir öbür yolu da ellerimizdir. Özellikle dışarıda dolaşırken veya bir mağazada, alışveriş merkezinde gezinirken, ellerimizle dokunabileceğimiz nesnelere ( asansör düğmesi, merdiven tutacakları, kapı kolları, yaslanılabilen duvar gibi yüzeyler, duraklarda bulunan direkler gibi ) dokunmamaya özen gösterelim veya dokunacaksak elimize bir peçete alarak onunla dokunmak ve sonrasında bu peçeteyi derhal çöpe atmak iyi olacaktır. Hastalığın en sık eller ile bulaştığını unutmayalım ve dışarıdayken ellerimizi asla ağız ve burun bölgesine götürmeyelim. Götüreceksek mutlaka pak bir kağıt peçete kullanalım.

7- Ellerimizi sık sık yıkamaya çalışmalıyız ve çalıştığımız yerde kendimize hususi bir bardağımız yoksa tek kullanımlık bardakları tercih etmemiz mikropların bulaşmasını engelleyecektir. Ayrıca çalıştığımız ortamda kullandığımız kalem gibi kırtasiye malzemelerine de özen ile yaklaşmalıyız. Mümkünse kendimize hususi olanlarını sadece kendimiz kullanmaya gayet etmeliyiz.

8- Yolda karşılaştığımız yakın tanıdığımız bile olsa arkadaşlarımızla asla öpüşmememiz gerekir. Çünkü o bizim hasta olup olmadığımız ne de biz onun hasta olup olmadığını bilmiyoruz. Siz öpüşüp sarılmak için hamle yaparsanız, karşınızdaki şahıs hasta bile olsa bazı durumlarda nezaketen kendini art çekemeyebilir. Bu durumda hastalık kendiliğinden yayılmaya imkan bulur.

9-Başkalarının sağlığı için şayet hapşıracak veya sümküreceksek mutlaka pak kağıt bir peçete kullanıp bunu da derhal çöpe atmamızda fayda vardır.

10- Kış aylarında giyim tarzımız da gövde direncimizin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle ne radde zor olsa bile kapalı ve sıcak bir ortama girdiğimizde üzerimizdeki çok olan palto ceket gibi giysileri çıkararak dışarı çıkarken de bunları giyerek vücudumuzun gereksiz yere terlemesine veya soğukta kalmasına müsaade etmemeliyiz.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?