• DOLAR
  3,9693
  % 0,30
 • EURO
  4,6660
  % 0,38
 • ALTIN
  163,7440
  % 0,26
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Grip olan annelere 7 emzirme kuralı!

Grip olan annelere 7 emzirme kuralı!

Bugünlerde 7’den 70’e pek fazla şahıs griple mücadele ederken, en aka endişeyi emziren anneler yaşıyor. Zira onlar, bir yandan da ‘acaba emzirirken grip virüsü sütümden bebeğime geçer mi?’, ‘emzirmeye ara mı vermeliyim? ya da devam mı etmeliyim?’ şeklindeki soru işaretleriyle ikilemde kalıyor. Bazıları ise doğrudan ‘virüs sütten bebeğe de geçer’ hurafesine inanarak emzirmeyi kesiyor! Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, emziren annelerin gripken aksine daha fazla emzirmeleri gerektiğini ancak bazı kurallara dikkat edilmesinin koşul olduğunu belirterek “Gripken emzirmeye ara vermek bebeğe daha fazla zararı dokunan bir durumdur. Çünkü emzirirken virüsle enfekte olan annenin vücudunda bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hastalanmasında önleyici tesir yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu duruma mani olmuş oluruz. Üstelik bebeği enfeksiyonlardan kansere dek birçok hastalıktan koruyucu özelliği olan ebeveyn sütünden mahrum etmiş oluruz. Dolayısıyla bazı kurallara mutlaka dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi doğal, koruyucu bir ilaç olan ebeveyn sütü ile besleyin, bol bol emzirin, bitkinseniz de sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin” diyor. Dr. Çiğdem Yavrucu, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, grip olan annelere mutlaka dikkat etmeleri gereken kuralları anlattı, mühim uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Gripken öpmeyin

Grip virüsü solunum yoluyla, öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla yayıldığı için emzirirken nefesinizin doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Ne kadar isteseniz de gripken bebeğinizi öpmeyin, ziyarete gelenlere de öpmemeleri için müsait bir dille belirtin. Maske kullanmak bebeğinizi korumaya muavin tesir sağladığından hem ev içinde hem de emzirirken maske takın. 

Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar önemli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve eskisini ortalıkta bırakmayın. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın. 

Her emzirme öncesi ellerinizi mutlaka yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla yayılmasında eller fazla mühim bir bulaş kaynağı. Bu nedenle bilhassa maskeye dokunduktan sonra ya da emzirmeden evvel ellerinizi sık sık yıkamanız koruyucu tesir sağlaması açısından aka ehemmiyet taşıyor. Ayrıca annenin göğüs ucunun, kıyafetinin pak olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son radde önemli. 

Odayı sık sık havalandırın

Gerek nefesiniz gerekse öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki öbür kişilere kolaylıkla bulaşıyor. Hele de bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlenmediği için damlacıklarla yayılan bu virüsler kolayca etkisini gösteriyor. Bu nedenle odaları sık sık havalandırın ve ortama pak hava girmesini sağlayın. 

Bol su için

Süt üretiminde birinci derecede etkin bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılmasında da mühim bir rol oynadığı için fazla kıymetli bir koruyucu tesir sağlıyor. Bu nedenle grip olursanız da mutlaka emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için. 

Uykusuz kalmayın

Emzirmek ebeveyn için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması, dinlenmesi hem yeterli miktarda sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek gövde direncini artırıcı tesir yarattığı için hastalıklara karşı ağırbaşlı düzeyde savunma sağlıyor. Bu nedenle uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya itina gösterin. 

Bu besinleri mutlaka tüketin!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, “Bağışıklık sistemini güçlendirmek, gribe karşı gövde direncini artırabilmek için sağlıklı beslenmeniz şart. Hem gribe karşı korunmak hem de şayet gripseniz basit atlatmak için bol taze sebze ve meyve, C vitamini içeren besinler tüketin. Proteinden varlıklı beslenmek süt miktarını artırdığı kadar bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden al etin yanı dizi haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı, herhangi bir alerji durumunuz yoksa her gün yumurta tüketin. şayet bebeğinizin süt alerjisi yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketmeye itina gösterin” diyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?