• DOLAR
  3,8951
  % 0,52
 • EURO
  4,5819
  % 0,23
 • ALTIN
  161,7475
  % -0,17
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Gözde çıkan arpacığı anında geçiriyor

Gözde çıkan arpacığı anında geçiriyor

Gözde arpacık çıkması, insanların sık karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Arpacık, genellikle çok mühim bir rahatsızlık olmamakla birlikte nadiren cerrahi girişim uygulanabilir. 

Arpacık nedir?
Arpacık göz kapaklarında olan yağ bezelerinin şişmesi ve orda yara meydana getirmesi durumudur. Göz kapaklarında yer saha yağ bezeleri, gözün yüzeyini kaplayan sebum oluştururlar. Bunlar da yağ bezleridir, ancak kirpiklerle bağlantılı değillerdir, gözkapağının art yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da “iç” arpacığa sebep olur.

 Gözde arpacık sebep çıkar?

Arpacığın meydana gelmesinde muhtelif nedenler bulunmaktadır. 

Yağ bezelerindeki tıkanma 
Bu nedenlerin en başında göz kapaklarında meydana gelen yağ bezelerindeki tıkanmadır. Bu tıkanma kandaki yağ oranı çok olan kişilerde, daha çok meydana gelmektedir. Gözde çıkan arpacığın bir öbür nedeni ise, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi durumudur.

Bağışıklık sistemi 
Bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlarda gözde arpacık, dudakta ve ağız kenarlarında uçuk meydana gelebilir.

Makyaj temizlemeden uyumak 
Arpacığın bir öbür nedeni arasında da makyaj malzemeleri vardır. Başkasına ait olan göz kalemlerini veya herhangi bir makyaj malzemesini kullanmak arpacığa sebep olabilir. Aynı zamanda makyajın iyi bir şekilde temizlenmemesi arpacığa sebep olan bir öbür etkendir.

Yağlı yiyecekler tüketmek 
Çok çok abur cubur ve yağlı yiyecekler tüketmek de arpacığa sebep olabilir.

Stres 
Stres ten hastalıklara davetiye çıkartan en mühim nedendir. Dolayısıyla stres ve menfi hayat koşulları arpacığa sebebiyet verebilmektedir.

Kronik arpacık nedir?
Arpacık belirli aralıklarla çıkmaya başladığında kronikleşmesi sorunu akılları kurcalayabilir. Eğer arpacığınız iyileşiyor ve en az 2 ay sonra yine ediyorsa kronikleşmiş arpacık sorunu meydana gelmiş olabilir.

Bu vaziyet için muhakkak uzman bir doktora danışılması gerekir. Uzmana danışıldığı takdirde lüzumlu müdahale ve tedaviler yapılacaktır.

Arpacık meydana geldiği andan itibaren kişiyi rahatsız etmeye başlar ve fena bir görüntünün oluşmasına sebep olur. İki göz kapağınız bir birine çarptığı andan itibaren keder hissetmeye başladıysanız muhtemelen arpacık çıkmaya hazırlanıyor demektir. Arpacık kendini göstermeden lüzumlu önlemleri alırsanız işiniz daha basit olacaktır. 

Arpacık nasıl geçer?

Arpacığın çıkmaya başladığını hissettiğinizde size vereceğimiz basit bir yöntemle arpacığın çıkmasını engelleyebilirsiniz. 

Sıcak su yöntemi 
Gözünüze sıcak suya batırılmış bez ile kompres yaparsanız arpacık çıkmadan, çıkmasını engellemiş olursunuz. 

Beslenmeye dikkat 
Arpacık genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıktığı için demir ve vitamin yönünden varlıklı olan gıdalardan beslenin. Sebze ağırlıklı ve antibiyotik içeren sebzeler iyi gelecektir. Sarımsak aş de arpacığı hızlı bir şekilde geçirir.

Papatya çayı 
İyice demlenmiş papatya çayını gözünüze tonik gibi uygulayarak da arpacıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Patates yöntemi 
Patatesin içerisinde bulunan nişasta ve muhtelif mineraller arpacığın kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Patatesi ortadan ikiye bölüp belirli aralıklarla göze uygulamak arpacığa iyi gelecektir.

Sarımsak yöntemi 
Arpacık tedavisinde sarımsağı yemenizin yanında, arpacık çıkan bölgeye de uygulayabilirsiniz. Sarımsağın içerisinde yer saha antibiyotik kısa süre içerisinde derdinize deva olacaktır. Sarımsağı rendeleyip, arpacık çıkan bölgede belirli aralıklarla bekletmek tedaviden müspet yanıt almanızı sağlayabilir.

Poşet çay yöntemi 
Arpacığı poşet çay yöntemi ile de hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Demlenmiş ve ılınmış poşet çayı gözünüzde bekleterek arpacığı geçirebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?