• DOLAR
  3,8863
  % 0,30
 • EURO
  4,5840
  % 0,27
 • ALTIN
  161,4791
  % -0,12
 • BIST
  106.164
  % -0,07
Göz sağlığında doğru bilinen yanlışlara dikkat!

Göz sağlığında doğru bilinen yanlışlara dikkat!

Halk arasında yaygın ancak doğru olmayan pek fazla bilginin göz sağlığı konusunda insanların yanlış devinim etmelerine sebep olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ümit Beden mevzu, bahis ile ilgili bilgiler verdi. 

GÖZ SAĞLIĞINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Beden, doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı:
“Yanlış: Uzak ve yakın net görüyorsa gözü sağlam demektir.
Doğru: Düşük hipermetrop veya astigmat bozuklukları veya tek gözü etkileyen bozukluklar ile sinsi seyreden göz hastalıkları (glokom v.b.)görme keskinliğini etkilemeden ağırbaşlı sorunlar oluşturabilir.
Yanlış: Dinlendirici gözlük kafa ve göz ağrısını azaltır.
Doğru: Dinlendirici gözlük yoktur, gözde düşük miktarda var olan bozukluklar göz yorgunluğuna sebep olduğunda bunun giderilmesi gözü rahatlatır. Bu çeşit gözlükler dinlendirici gözlük olarak yanlış isimlendirilmektedir.
Yanlış: Katarakt sadece yaşlılarda olur.
Doğru: Katarakt her yaşta olabilir. Özellikle doğuştan itibaren var ise tedavisi aciliyet teşkil edebilir.
Yanlış: Bebeklerdeki şaşılık büyüdüğünde geçer.
Doğru: Bebeklerde göz ve surat gelişimi tamamlanana kadar şaşılık varmış gibi bir algı oluşabilir. Bu yalancı şaşılıktır. Bu yalancı görüntü surat gelişimi tamamlandıkça normale döner. Gerçekte şaşılık var ise bu vaziyet kendiliğinden düzelmez. Takip ve tedavi gerektirir. İhmal edilmemelidir.
Yanlış: Protez göze alışmak zordur.
Doğru: Protez göz kişiye hususi yapıldığında hasta için oldukça konforludur. Kozmetik olarak ta oldukça surat güldürücü olan bu uygulamanın alışma süreci oldukça kısadır.
Yanlış: Göz tansiyonu ağrı ile kendini belli eder.
Doğru: Göz tansiyonu sinsi bir hastalıktır, belirti vermez. Bu nedenle bilhassa ailesinde Glokom olan kişilerin düzenli göz muayenesi olmaları gereklidir.
Yanlış: Pörtlek göz sıhhat açısından mesele oluşturmaz.
Doğru: Pörtlek göz gerek göz sağlığı, gerekse kozmetik ve kişinin psikolojisi açısından mesele oluşturabilir ve tedavisi mümkündür.
Yanlış: Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik sorundur.
Doğru: Göz kapağı göz yüzeyi ve görme fonksiyonu açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle göz kapağı düşüklüğü gibi bütün göz kapak hastalıkları sadece kozmetik değil, sıhhat açısından da mühim sorunlardır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?