• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne 3 milyon ziyaretçi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne 3 milyon ziyaretçi

Büyükşehir Belediyesince 2001 yılında Burç Ormanı’nda kurulan hayvanat bahçesi, barındırdığı 300 türdeki 7 bin hayvanla, yerli ve yabancı turistlerin kentte ilk uğradığı mekanlarından biri haline geldi. 
Yüz ölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer saha Gaziantep Hayvanat Bahçesi, geçen sene 3 milyon 110 bin olan ziyaretçi sayısını bu yılın 10 aylık döneminde yakaladı.

Ziyaretçi sayısına ulaşmada, annesi sahiplenmediği için doğduğu günden bu yana bakıcılarının gözetiminde olan “Can” adındaki yavru şempanze, yol kontrolünde bulunarak koruma altına alınan yavru aslan “Cesur” , Zooloji ve Doğa Müzesi ve Safari Park etkili oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanat bahçesinin dünyanın önde gelen merkezlerinden olduğunu söyledi.

HAYVANAT BAHÇESİNE ÇEVRE İLLERDEN YOĞUN İLGİ VAR 

Ziyaretçilerin aka kısmını yerli turistlerin oluşturduğunu aktaran Özsöyler, “Hayvanat bahçemize başta Adana, Mersin, Malatya olmak üzere etraf illerden yoğun alaka var. İstanbul ve Ankara’dan da çok çok ziyaretçimiz geliyor. Ziyaretçilerin ilgisinden memnunuz.” dedi.

ŞEMPANZE ADASI KURULACAK

Özsöyler, hayvanat bahçesinde devamlı yenilikler yaptıklarına dikkati çekerek şunları anlattı:

“Hayvanat bahçemizde geçen sene Safari Park’ı açmıştık, bu sene Zooloji ve Doğa Müzesi’ni açtık. Önümüzdeki sene ise Şempanze Adası açmayı hedefliyoruz. Devamlı yenilikler getirerek ziyaretçilerin ilgisini çekiyoruz. Böyle olurken de ziyaretçi sayımız devamlı artıyor. Bu sene hedeflediğimiz 3,5 milyon ziyaretçi hedefine yaklaştık. Bunun nedeni devamlı projeler üretmemiz. Yılın bitmesine iki ay kala ziyaretçi hedefimize yaklaştığımız için mutluyuz.”

İNSANLAR YAVRU HAYVANLARA İLGİ GÖSTERİYOR

İnsanların yavru hayvanlara daima alaka gösterdiklerini dile getiren Özsöyler, “Avrupa’nın en çok doğurganlık sayısına ulaşmamız da ilgiyi artıran kaynaklarından birisi. Ziyaretçi hedefimize ulaşmada bilhassa hayvanat bahçemizde doğum yapan ve annesi tarafından terk edilen minik şempanze ‘Can’, yol kontrolünde bulunan aslan ‘Cesur’, zürafa ‘Şakir’, Zooloji ve Doğa Müzesi, Safari Park etkin oldu. Her geçen sene hedefimizi büyütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan dolaşmak için Gaziantep’e gelen Mahmut Kılıç ise hayvanat bahçesini çok beğendiğini belirterek, “Burası o kadar aka ki tamamen gezemedik bile. En çok maymunları beğendim. Hayvanları bu kadar yakından görmek çok güzel. Herkesin gelip bu güzellikleri görmesini isterim.” dedi.

Hüseyin Akça ise ailesiyle beraber Adana’dan hayvanat bahçesini görmeye geldiğine işaret etti. Televizyon kanallarında hayvanat bahçesine ilişkin haberleri çok çok gördüğü için dikkatini çektiğini kaydeden Akça, “Burayı biz de görelim istedik. Gerçekten söylenildiği kadar güzelmiş. Minik şempanzenin de adını duyduk. Onu görmek istedik ama bu seferlik göremedik. Buraya tekrardan gelmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?