• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
‘Erken teşhis diş kurtarır’

‘Erken teşhis diş kurtarır’

Fatih Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Ayça Tenli Kurt, “Küçük bir dolguyla dişin ömrünü uzatmak mümkündür. Çünkü diş ağrısı gelişip, ertelendikçe kök ucunda enfeksiyona sebep olur” ifadelerini kullandı.

Kurt, yazılı açıklamasında, cemiyet olarak ağız ve diş sağlığına yeteri kadar ehemmiyet verilmediğini dile getirdi.

Erken teşhisin öbür bütün hastalıklarda olduğu gibi ağız ve diş sağlığı için de fazla mühim olduğuna vurgu yapan Kurt, şunları kaydetti:

“Ayrıca ağız ve diş sağlığı, gövde sağlığının bölünmez bir parçasıdır. Gerek kişinin sosyal özgüvenin pekiştirilmesinde, gerekse ileride oluşabilecek pek fazla sistemik hastalığın önlenmesindeki önemi bütün sıhhat bilimcileri tarafından kabul edilmektedir.

Koruyucu ve önleyici tedaviler aka ehemmiyet taşımaktadır. Diş hekimi ziyaretleri süt dişlerinin çıkmasıyla başlamalıdır. Çünkü dişler ağız içinde belirdikten sonra beslenmenin de etkisiyle her daim çürüme riski teşkil eder. Süt dişleri doğru zamana kadar ağız içinde kalmalıdır. Çünkü erken kaybedilen süt dişleri veya zamanında çekilmeyen süt dişleri devamlı dişlerin ağız içinde konumunu almasında fazla mühim yere sahiptir.”

Kurt, süt dişlerinin devamlı dişlerin rehberi olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatım etti. 6 yaşında gelen ilk devamlı dişlerle başlayarak bütün devamlı azı dişlerine koruyucu hekimlik adı altında fissür örtücü yapılmasının lüzumlu olduğuna dikkati çeken Kurt, şu ifadeleri kullandı:

“Fissür örtücü, dişin çürümeye meyilli derin oluklarını dolgu malzemesi ile kaplama işlemidir. Devam eden süreçte 6 ayda bir diş hekimi kontrolü gereklidir. Sağlıksız dişlerde dişin derin oluklarındaki renkleşmeler dişlerin zayıf alanlarıdır. Bakım eksikliği olmasıyla bu bölgelerden çürümeler gelişebilir.

Yine diş yüzeylerinde oluşan tartarlar diş eti hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Diş eti hastalıkları uzun vadede diş eti çekilmesi, hassasiyet ve hatta diş kayıplarına sebep olabilir. Ancak düzenli yapılan kontroller sayesinde bu ihtimaller önlenmiş olur. Çürüme, diş eti hastalıkları ve ağız kokusu oluşmadan önlenmiş olur.”

Kurt, düzenli kontroller sayesinde oluşan çürüklerin de erken müdahalesinin mühim olduğunu kaydederek, “Küçük bir dolguyla dişin ömrünü uzatmak mümkündür. Çünkü diş ağrısı gelişip, ertelendikçe kök ucunda enfeksiyona sebep olur. Bu noktada dolgu için geç kalınmış dişe gereken tedavi kanal tedavisi olmuştur. Hatta kimi buna karşın geciktirilip kök ucu enfeksiyonunun büyümesi nedeniyle kurtarılamayıp dişin çekilmesi laf konusu olabilir. Bu çeşit sorunlara maruz kalmak istemeyen kişilerin mutlaka 6 ayda bir diş hekimine denetim olması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?