• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Engelli ev hanımı aldığı krediyle iş kadını oldu!

Engelli ev hanımı aldığı krediyle iş kadını oldu!

Doğuştan bedensel engelli olan ve tek bacağını kullanamayan Aynur Yavaş, yürüme engelli oğlu ve eşiyle beraber iyi bir yaşam sürmek için elle yürütülen makine ile yaptığı eşyaları satarak nakit kazanırken, 2014’te girişimcilik kursuna katılarak sertifika aldı.

Daha sonra KOSGEB’in ev kadınlarına verdiği destekten yararlanan Yavaş, 2 örgü, 1 dikiş ve 1 overlok makinesinin bulunduğu tuhafiye dükkanını açarak müşterilerine hizmet vermeye başladı.

Üç yıldır kendi işinin patronu olan Yavaş, yine devletten alacağı destekle işlerini büyütüp kendisi gibi engellilere işi öğretip onlara ümit olmak istiyor.

– “Güzel projeler mutlaka destekleniyor”

Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatın zorluklarıyla kafa etmenin mühim olduğunu, engelli olmasına rağmen, sabah iş kadını akşam ise ev hanımı olarak hayatını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye’de kimse “İş bulamıyorum.” demesin diyen Yavaş, belediyelerin ve kamu eğitim merkezlerinden alınan sertifikaların ardından güzel projelerle KOSGEB’den destek alınabildiğini belirterek, “Daha önceden elle yürütülen bir makinem vardı. İşlerim artınca fazla çalışıp az üretiyordum. KOSGEB’in kredilerinden faydalanmak istedim ve müracaat yaptım. Projem onaylandı, sonra makinelerim geldi. Kendi dükkanımı açtım. İşimi büyütmek için yine KOSGEB kredisi aldım. Aldığım üst model makinelerle de kumaş yün mevsimine göre ürünler dikiyorum.” ifadelerini kullandım.

Yavaş, insanlardaki “kimse destek vermiyor korkusu”nun yanlış olduğunu dile getirerek, güzel projelerin mutlaka desteklendiğini vurguladı.

Engelli olduğu için hiçbir vakit hayata küsmediğini belirten Yavaş, şunları kaydetti:

“İşler yoğun olunca eve daha geç gidiyoruz, evde de işler oluyor. Haftada bir gün ev hanımı oluyorsun öbür günler iş kadını oluyorsun. Sabah sekizden akşam yedi buçuğa kadar dükkandayım. Ondan sonra da eve gidip ev işlerini hallediyorum. Ben engelli olduğum için bu işi seçtim çünkü ben bu işi yapabilirim. Herkes bir şeyler yapabilir. Her şeyin kursu var. Kimse ‘Yapamam, edemem.’ demesin.”

– “İşlerimi büyütüp kurs vermek istiyorum”

Kendisi gibi engelli bireylere kurs vererek işi öğretmek istediğini dile getiren Yavaş, “3. yılımı doldurdum. 3 sene evvel projemin onaylanmasıyla hibemi almıştım. 3 sene dolduğu için yine bir imza süreci oldu. İşimi büyütmem halinde yine proje yapıp hibe kredisi alabilme hakkım var. Devletin verdiği faizsiz kredilerden de yararlanabileceğim. Bu benim için fazla güzel bir şey. Ben işlerimi büyütüp kurs vermek istiyorum. Bu işi herkesin öğrenmesini istiyorum.” diye konuştu.

Yavaş, engelli olduğu için eve kapanmak yerine makinelerle çalışarak mesut olduğunu, işinin kendisine terapi gibi geldiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?