• DOLAR
  3,8782
  % 0,45
 • EURO
  4,5741
  % 0,56
 • ALTIN
  160,8355
  % 0,90
 • BIST
  106.239
  % -0,69
El titremesinin altında yatan 5 neden

El titremesinin altında yatan 5 neden

Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, ellerdeki titremenin ağırbaşlı nörolojik hastalıkların ilk belirtisi olabildiğini söyledi. 
Dr. Cem Ortaçbayram, bilimsel adı “tremor” olan titremenin, istemsiz oluşan, ritmik, sallanma şeklindeki bir mafsal hareketi olarak tanımlandığını dolayısıyla sadece ellerde değil, kollarda, başta, bacaklarda ve ses tellerinde de görülebileceğini belirterek, “Bazen yoğun stres altında ya da tiroit hormonunun artmasına bağlı olarak ortaya çıkabilen ellerdeki titreme sorunu altta Parkinson gibi çok daha ağırbaşlı nörolojik sorunlara da işaret edebiliyor. Bu nedenle hiçbir titremenin küçümsenmemesi ve ‘zamanla geçer’ diye düşünmeden dikkate alınması gerekiyor” dedi.
Dr. Ortaçbayram, kolay bir titreme gibi görünen sorunun birçok nedeni olmakla beraber sıklıkla; stres, korku, hipertiroidizm ya da hipokalsemi (vücutta kalsiyum miktarının azalması) gibi metabolik durumlar ile bazı ilaçlar ve uyarıcılara bağlı olarak geliştiğini belirtti.

FARKLI BELİRTİLERİ VAR

Dr.Ortaçbayram, nerede ya da hangi şekilde ortaya çıkarsa çıksın, tremor yakınması olan kişinin, buna eşlik edebilecek hastalıklar açısından değerlendirilmek amacıyla bir nöroloğa başvurması gerektiğini kaydetti.
Ortaçbayram, yakınmanın şiddetine ve altta yatan duruma göre bazen sadece kullanılan bir ilacın dozunu ayarlayarak bu sıkıntıyı sona erdirmenin olası olabildiğini anlatım ederek, “Özellikle esansiyel tremor ve fizyolojik tremor kafein alımı, stres, sıkıntı ve fiziksel yorgunlukla artış gösterdiği için bunlardan kaçınmak el titremesinin azalmasını sağlayabiliyor. Ancak bazen vakit da çok mühim bir hastalığın ilk ve tek bulgusu olarak ortaya çıkan tremora tanı konması hayati bir ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

ELLERİN TİTREMESİNİN ALTINDA YATAN 5 ETKEN!
Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, ellerdeki titremenin altında yatan 5 etkeni şöyle sıraladı:
Esansiyel tremor: Genellikle her iki elde başlayan bu vaziyet en sık rastlanan tremor türü olarak gösteriliyor ve 100 binde 350 gibi bir sıklıkla dünyada en çok görülen devinim hastalığı olarak nitelendiriliyor. Bazı durumlarda evvel tek elde başlamış bile olsa yaklaşık üç sene içinde öbür elde de titreme başlıyor. Gündelik hayat içinde ince motor hareketlerini gerektiren, ova yazmak, eşyaları tutmak gibi durumlarda titreme daha belirgin bir hal alıyor. Hatta, ellerdeki titremeye ses veya dil tremorunun da eşlik ettiği görülüyor. Hastalar titremenin genellikle uykuda kaybolurken stres altında arttığını belirtiyor.
Parkinson tremoru: Pankinson hastalığının karakteristik belirtisi olan bu titreme genellikle tek elde başlıyor. 60-65 yaşından sonra görülme riski artıyor. Hastanın kafa ve işaret parmağı beraber titriyor. Para saymaya eş bir özellikte olan bu titreme çoğunlukla dinlenme sırasında ortaya çıkıyor.
Serebellar (beyincikle ilişkili) tremor: Bu titreme türünün yaşanmasında esas etken, beyinciği etkileyen damarsal, tümöral, dejeneratif ya da kalıtsal hastalıklar oluyor. Hastalar, günlük hayat içinde asansör ya da elektrik düğmesine basmak gibi istemli bir devinim yaptıkları sırada titremenin belirgin hale geldiğini anlatıyor.
Pozisyonel tremor: Dinlenirken ya da vücudun belli bir duruşunda, hareketle ortaya çıkabilen bu titremenin sadece ellerle sınırla kalmadığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, vücudun farklı yerlerinde ortaya çıkabildiğini anlatıyor.
Fizyolojik tremor: Stres, korku, sıkıntı, hipoglisemi, hipertiroidi, alkolün bırakılması ve ateş gibi durumlarda gözle görülür hale gelen bu titreme türü herkeste ortaya çıkabiliyor. Titremenin salınımı, parmağın ileri art hareketi gibi ufak yaşanıyor. Çok aka olmuyor.”

ALTTA YATAN NEDEN TEDAVİ İÇİN ÖNEMLİ

Ortaçbayram, titremenin seyri, şiddeti ve karakteristik özellikleri nedenlerine bağlı olarak değiştiği için tedavi yaklaşımında da sorunun kaynağını belirlemek adına ehemmiyet taşıdığını anlatım ederek, “Herhangi bir ilacın yan etkisi olarak başlayan titreme dozaj düzenlenmesi ya da kullanımının durdurulması ile düzeltilebilirken, Parkinson tanısı konan hastalar için tedavi yönü buna göre belirleniyor. En sık rastlanan esansiyel tremorun tedavisinde farklı ilaç gruplardaki ilaçlardan yararlanılıyor. Öte yandan şayet titreme strese bağlı ise psikolojik destek ve stres yönetimi konusunda hastanın bilgilendirilmesi ehemmiyet taşıyor. Metabolik bozukluklardan kaynaklanan tremorda ise sorunun giderilmesi tremorun da ortadan kalkmasını sağlıyor. Bazı seçilmiş vakalarda da cerrahi yöntemler uygulanabiliyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?