• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Dünyada her 6 ayda 1 kişi hayatını kaybediyor

Dünyada her 6 ayda 1 kişi hayatını kaybediyor

Sanofi Türkiye ile Türkiye Diyabet Vakfı iş birliğinde diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak buluşların ortaya çıkması amacıyla düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasının kazanan projeleri açıklandı.
Türkiye genelindeki üniversitelerden öğrencilerin 152 projeyle başvurduğu yarışmanın mükafat töreninde konuşan Yılmaz, felçlerin, hipertansiyonun, obezitenin, kardiyovasküler hastalıkların bir numaralı sebebinin diyabet olduğunu, Türkiye’de son 10 yılda diyabet hastalarının sayısının yüzde 100 arttığını vurguladı.
“Diyabet şu anda Türkiye’de 10 milyon kişiyi ilgilendiriyor.” diyen Yılmaz, sıhhat otoritelerinin dünyayı tehdit eden hastalıklar için yaptığı toplantılar arasında “diyabet toplantısının” da olduğunu bildirdi.
Yılmaz, denetim altına alınmadığında körlük, böbrek yetmezliği, diyabetik ayak, yürek hastalığı ve inme gibi ağırbaşlı sorunlara yol açabilen diyabet hastalığına bağlı komplikasyonlar nedeniyle dünyada her 6 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

HOME-OFİS, YEREL FAST FOOD ve İNTERNETE DİKKAT

Yılmaz, sosyal medyanın, teknolojinin insan hayatında edindiği yerden bahsederek, artık düşük yoğunlukta bir stresin insanların hayatını işgal ettiğini, kişilerin bir araya gelmediğini, gülmediğini, umumi olarak mutsuz olduğunu, devamlı bir şeylere yetişmeye çalıştığını, gözünü ekrandan ayırmadığını anlattı.
Bu durumun insanlara hareketsiz yaşam olarak yansıdığını dile getiren Yılmaz, home-ofis sisteminin insanları hem ruh hem de fiziksel sağlığını menfi etkilediğini kaydetti.
Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kapalı ofis, home-ofis, uzun süreli bilgisayar başında kalmak, hareketsiz yaşam obeziteyi artırıyor. Başka mühim nokta da kapalı ofis, plaza çalışanlarında genç ve zayıf kişilerin bile yüzde 70’inde insülin direncinin ilk belirtisi olan karaciğer yağlanması tespit edilmesi. 
Öte yandan artık hayatımıza fast-food girdi. Fast-food deyince sadece Amerikan tipi amade aş geliyordu aklımıza. Artık mahalli fast-food girdi devreye. Asıl tehlike de ulusal fast-food. Bizim fast-food kültürümüz Güneydoğu Anadolu mutfağının hızlandırılmış şekli. Döner, dürüm gibi yağlı hamurlu beslenme tarzı. Bu vaziyet da diyabeti tetikliyor. Türkiye’de diyabet ortalaması artışı dünya ortalamasının iki misli kadar.”

DİYABET FARKINDALIĞI ÖNEMLİ

Türkiye’de yapılan bir araştırmada diyabet farkındalığının yüzde 36 olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Yılmaz, ailesinde diyabet olmadığı halde farkında olan insan oranının yüzde 20 olduğunu söyledi.
Yılmaz, gençlerde farkındalık oranının fazla düşük olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu yüzden bugün ödülünü vereceğimiz proje son radde önemli. Bu projeyle, Türkiye çapındaki genç beyinleri, diyabetli hastaların yaşam kalitelerini yükseltecek buluşlar sunmaya özendirmeyi ve ölümle sonuçlanabilen diyabet hastalığıyla ilgili farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz. Her sene 250-300 adet kimi 400 adet proje geliyor. Çok güzel projeler. Diyabetle ilgili inanılmaz projeler var.” 

 “Diyabet hastaları için daha iyi çözümler üreteceğiz”

Sanofi Türkiye Diyabet ve Kardiyovasküler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu, projeleri ile diyabet alanında farkındalık yarattıklarını belirterek, bu kapsamda dünyada ve Türkye’de yaptıkları faaliyetlerden ve Ar-Ge çalışmalarından bahsetti.
Lüleburgaz’daki üretim tesislerinden bahseden ve buradan dışsatım yaptıklarını anlatan Yunusoğlu, “Toplam ciromuzun yüzde 45’ini Türkiye’de üretiyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Lokalleşme konusunda Türkiye’ye ağırbaşlı katkılar sunuyoruz. Türkiye için yeni yatırımlara odaklandık. Şu anda herhangi bir eczaneye gittiğinizde orada göreceğiniz 7 kutu ilaçtan birisi Lüleburgaz’daki Sanofi tesislerinde üretilen ilaçtır.” dedi.
Yunusoğlu, diyabet alanında birçok ilki hastalara sunduklarını kaydederek, geleceğe dönük çalışmalarını sürdürdüklerini, diyabet hastaları için daha iyi çözümler getireceğine inandıklarını vurguladı.
“Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” projesini 4 sene evvel başlattıklarını dile getiren Yunusoğlu, dünya çapında 415 milyon kişiyi etkileyen diyabet hastalığının fazla ağırbaşlı bir tehdit olduğunu vurguladı.
Yunusoğlu, “Sanofi Türkiye olarak diyabet yönetiminde dünya liderinden biri olan Sanofi’nin global gücünü de arkamıza alarak inovatif ve entegre tedavi çözümleri geliştiriyor, Ar-Ge çalışmaları yapıyor, ürünler sunuyor ve farkındalık yaratacak projeleri hayata geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

DİYABETLİ HASTALARIN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRAN MUCİTLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Etkinlikte, Sanofi Türkiye ile Türkiye Diyabet Vakfı iş birliğinde diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak buluşların ortaya çıkması amacıyla düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” yarışmasının kazanan projeleri açıklandı. 

Bu sene dördüncüsü düzenlenen, Türkiye genelindeki üniversitelerden öğrencilerin 152 projeyle başvurduğu yarışmanın kazananları ödüllerini aldı.
Yarışmanın “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisinde Bilkent Üniversitesi öğrencileri Yağmur Ezgi Çavuş ve Yalçın Arslan, “Tip 2 Diyabet Risk Testi” projesiyle birinci oldu. 
“Servis” kategorisinde ise birinciliğe Kastamonu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Bilal Emre Karataş ve Esra Güllü’nün “Karbonhidrat Sayar Mobil Uygulaması” isimli projesi layık görüldü. 
Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünden Furkan Abalıoğlu, “Diyabet Saati” projesiyle “Ürün” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.
Kategorilerin birincilerine aka mükafat olan 10 bin TL ödülleri verilirken, Sanofi’de staj imkanı da sunulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?