• DOLAR
  3,8643
  % -0,27
 • EURO
  4,5466
  % -0,54
 • ALTIN
  160,7386
  % -0,00
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Dizilerde oyunculuk değil sosyal medya revaçta!

Dizilerde oyunculuk değil sosyal medya revaçta!

Kırgın Çiçekler, Kuzey Güney, Öyle Bir Geçer Zamanki, Karadayı, Medcezir, Arka Sokaklar, Kertenkele, Diriliş Ertuğrul, Kaçak gibi fazla sayıda dizide oynadı. Alaylı olarak başladığı setlerde akademi mezunu olarak yoluna devam etti. O zor olanı tercih etti, Erol Taş, Bilal İnci, Hüseyin Peyda, Hikmet Taşdemir, Turgut Özatay, Hayati Hamzaoğlu, Kenan Pars gibi Yeşilçam efsanelerinin yolundan gitmeyi tercih etti. Fena karakterleri oynamanın İyi karakterleri oynamaktan daha zor olduğuna inanan oyuncu ve oyuncu koçu Erdoğan Bilen, 17 yıllık kariyerinde en incindiği konulardan birinin son dönemde yeteneği, eğitimi ve referansı değil sosyal medyası kuvvetli olanların dizilerde yer aldığını söylüyor.

Gürkan Uygun ile 14 sene sonra aynı sette

Çevresinin teşviği ve ısrarı ile oyunculuk yolunda ilk adımı internet üzerinden attı. Henüz 13-14 yaşındaydı. Kütahya’da o yaşta bir genç için oyunculuk hayaldi. Babası emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleştiler, hayatında yeni bir sayfa açıldı. Cast ajanslarına başvurdu. İstanbul’da tesadüfen tanıştığı Gürkan Uygun, Bilen’in şansı oldu. Uygun’un yönlendirmesi ile doğru “cast ajansı”na başvuran ve doğru kişilerle tanışan Erdoğan Bilen, alaylı olarak kendini setlerde buldu. 5 sene setlerin tozunu yuttu. Eğitimsiz bu işin olmayacağını gören Bilen tiyatro akademisine kayıt oldu. Mezun olduktan sonra oyunculuk anlamında mühim aşamalar kaydetti. 2001 yılında tanıştığı Gürkan Uygun ile 2014 yılında Kaçak dizisinde karşılıklı rol alması kaderin bir cilvesiydi.

Oyunculuğa adanmış 17 yıl

Oyunculuk kariyerinde 100’den fazla dizide yer saha Bilen rol aldığı Kırgın Çiçekler, Kertenkele, Tamirhane Çetesi, Kuzey Güney, Öyle Bir Geçer Zamanki, Karadayı, Medcezir, Yazın Öyküsü, Zengin Kız Fakir Oğlan, Arka Sokaklar, Kayıp, Elif, Osmanlı Tokadı, Kertenkele, Diriliş Ertuğrul, Tatlı İntikam, Kaçak, Ulan İstanbul ve Kara Sevda dizilerinde başarılı oyunculuğunu sergiledi. Belgesel ve tiyatrolarda oynadı ve reklamlarda rol aldı.

Özellikle fena adam karakterine can verdiği dizilerde dikkat çeken Bilen “Kötü rolleri oynamak İyi rolleri oynamaktan biraz daha meşakkatli. Güldürü ve fena karakterler gerçekten özveri istiyor” diyor. Erdoğan Bilen 17 yıllık oyunculuk kariyerinde yeni yetenekleri de sektöre kazandırıyor. Bilen ayrıca hususi olarak Esas Oyunculuk ve Kamera Önü Oyunculuğu dersleri veriyor.

İşte Kütahya’dan İstanbul’a uzanan başarı dolu bir oyunculuk öyküsü:

Dizilerin tercih edilen fena adamı

Ağırlıklı olarak dizilerde fena karakterleri oynuyorsunuz, bunun bir sebebi var mı?

Bence oyunculuk bir elbisedir istenilen her role girmek bir oyunculuk başarısıdır. Oyunculuk, kendin olmadığın bir karaktere can verebilmektir. Bu persektiften baktığımızda güldürü ve fena karakterleri oynamak biraz daha özveri ve gayret istiyor. 17 yıllık oyunculuk kariyerim boyunca hep zor olanı seçtim ve bu konuda izleyici dönüşleri de kararımda yanılmadığımı gösterdi.

“Çok küfür yesem de bu işimi iyi yapıyor olduğum anlamına geliyor”

Dizilerde oynadığınız karakterlerden ötürü enteresan bir tepki ile karşılaştınız mı?

Malum internet çağındayız. İnsanlarla iletişim kurmanın fazla basit tarafları var. Bizler de oyuncular olarak ekranlarda yer aldığımız kadar sosyal medyada da varız. Sosyal medya izleyici ile aranızdaki engelleri kaldırdığından size doğrudan ulaşabiliyorlar. Çok sayıda enteresan vaka yaşadım. Mesela Öyle Bir Geçer Zamanki dizisindeki işkence sahnesi nedeniyle izleyiciden tehdit aldım. Bir düğün vesilesi ile gittiğim memleketimde, düğün salonundan soluk almak için dışarı çıktığımda kadınların çocuklarını alelacele topayarak içeri aldığına tanık oldum. Küfür deseniz derhal derhal her dizideki oynadığım karakterden sonra sık sık karşılaşıyorum. Elbette hoş durumlar değil vakit vakit üzüyor. Fakat fazla küfür yesem de günlük hayatımda düşmanca bakışlara maruz kalsam da bu işimi iyi yapıyor olmam anlamına geliyor

“GÜNÜMÜZDE OYUNCULUĞU İYİ OLAN DEĞİL TAKİPÇİSİ FAZLA OLAN TERCİH EDİLİYOR”

Sosyal Medyanın sektöre etkisi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Günümüzde sosyal medyadaki popülerlik, oyuncu tercihlerini de yönlendirebiliyor. Facebook’ta, İnstagramda, nispeten Twitter’da veya “fan” sayfalarında takipçi sayısı fazla olanların “daha başarılı oldukları “gibi bir yanılsama var. Elbette bütün meslektaşlarımın becerisine saygı duyuyorum. Ama “rating” kaygıları “Cast” üzerinde etkili oluyor diyebilirim. Oyuncunun osyal medyası kuvvetli ise proje içinde yer alma sürecinde ön plana çıkıyor. Yani bir bakıma günümüzde oyunculuğu ve eğitimi iyi olan değil takipçisi fazla olan tercih ediliyor. Bu da sektöre uzun süre emek verenleri üzüyor.

Senaristler ve yönetmenler arasında beğendiğiniz isimler kimler?

Senaryo yazmak ve bunu yönetmek gerçekten meşakkatli ve hususi bir uğraş. İyi senaryo başarının esas unsurlarından biridir. Bu konuda Türkiye’de fazla yetenekli senaristler var. Hepsinin emeği ayrı ayrı takdir edilmeli. İçlerinde en beğendiğim isimlerden misal vermek gerekirse Ece Yörenç, Sema Ergenekon, Coşkun Irmak diyebilirim. Yönetmenler içinde ismini unuttuklarım varsa beni affetsin çalışmaktan keyif aldığı yönetmenler Mehmet Ada Öztekin, Uluç Bayraktar, Çağatay Tosun, Zeynep Günaytan, Ali Bilgin diyebilirim. Bunlar ilk aklıma gelenler..

Oyunculuğunu beğendiğin erkek ve kadın oyuncular kimler

Haluk Bilginer, Altan Erkekli, Şener Şen, Burçin Terzioğlu, Burcu Kara, Kenan İmirzalıoğlu, Oktay Kaynarca, Gürkan Uygun, Erdal Beşikçioğlu, Bergüzar Korel, Demet Evgar,

Özellikle çalışmayı istediğin isimler var mı?

Son dönemde Cem Yılmaz, Burak Aksak, Tolga Çevik ve Selçuk Aydemir’in işlerini fazla beğeniyorum, olanak olursa yeni projelerinde yer almaktan keyif alırım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?