• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Çocuğunuz W şeklinde oturuyorsa dikkat!

Çocuğunuz W şeklinde oturuyorsa dikkat!

Çocuklarımızı doğdukları günden itibaren yakın markaja alırız ve devamlı onları izleriz. Çocukların ya da bizim farkında olmadan yaptığımız herhangi bir hareketin gelişimlerini etkilememesi için elimizden geleni yaparız. Yemek yeme alışkanlığı kazanmaları ve motor becerileri kritik dönemlerinde kazanmaları için türlü türlü aktiviteler uygularız. Bebeklikten çocukluğa sağlıkla geçmelerini beklediğiniz dönemlerde, çoğunu sonradan öğrenerek yaptığımız bu davranışların dışında, tabii olarak atladığımız veya neden sağlıksız olduğunu tahmin edemeyeceğimiz bazı durumlar olabilir. İşte W oturuşu ya da kelebek oturuşu da bunlardan bir tanesidir.
 
W oturuşu nasıldır?
W oturuşu aslında bir arıza değil, tamamen tabii bir durum. Herhangi bir hastalığın belirtisi de değildir. Bu bir oturuş pozisyonudur. İki bacağın ani tamamen yana açılıp diz kapaklarının önde olduğu ve vücudun bir W harfine benzediği bir oturma şeklidir. Dikkatli olmamız gereken nokta, doktorların çoğunun zararlı olduğuna inandığı bir oturuş şekli olmasıdır.

W oturuşunun zararları nelerdir?
W oturuşunun vücuttaki ana gücü sınırladığı düşünülüyor ancak bu oturuş pozisyonu çoğu çocuğa aka bir destek sağlıyor. Çocuğun karın ve sırt kaslarını aynı anda kullanmasına gerek olmadığından, genelde bunu bacakların önde olduğu ya da üst üste olduğu pozisyonları tercih ediyor.
 
W oturuşunun kas sertliğine neden olduğu biliniyor. Bu sertliğin bilhassa de bacaklarda ve kalçada olabileceği söyleniyor ancak dizleri ve bilekleri de etkileyebileceği düşünülüyor.
 
Bazı nörolojik sıkıntılara da neden olduğu düşünülüyor. Bu oturuşta aktif olarak kullanılmayan kasların zamanla aktivitesini azalttığı düşünüldüğünden, yumuşayan kaslar pozisyonun uzun vadede kişinin vücudunu dik tutmakta mesele yaşayacağı öngörülüyor.
 
Aslında teknik olarak, çoğu doktorun da aynı fikirde olduğu konu, uzun süreli W oturuşun çocukluk dönemi boyunca edinilmesi gereken kaba motor becerilerin geliştirilmesini geciktirdiği konusu. Eğer çocuğunuzun bilhassa fiziksel olarak kuvvetli olmasını bekliyorsanız, bu pozisyon ileride ona mani olabilir.

Neden çocuklar böyle oturmayı tercih ediyorlar?
Çocukların bu oturuş pozisyonunu benimsemekteki en mühim sebepleri içgüdüsel olarak sahip oldukları denge güdüsüdür. Çocuklar en stabil oldukları pozisyonda olmak istiyorlar. Bununla beraber de otomobil koltukları, salıncaklar, ev içi salıncaklı yataklar, özetle bebek taşıma için üretilmiş her şey de bu oturuş pozisyonunu destekliyor gibi görünüyor.
 
Bu noktada, W oturuşunun herhangi bir zararı olmadığına inanan Rachel Coley açıklasında şunları söyledi: “Çocukların böyle oturması tamamen tabii ve üstelik fazla normal. Çünkü bu oturuş esnek olduklarının bir göstergesidir. İçgüdüsel olarak aradıkları tabii dengeyi bulmuş olduklarının bir ifadesi. Üstelik de bu pozisyon, bilhassa emekleme dönemindeki bebeklerde, emeklemeden dizlerinin üzerine çıkmaya ve ardından yeniden oturmaya karşı tabii bir ortam ve pozisyon hazırlıyor. Yani, aslında hiçbir zararı yok, tam bilakis her şeyin yolunda olduğunun bir göstergesidir.”
 
Genel çoğunluğun içinde tek başına faydalı olduğunu savunan Rachel Coley’den mi yan olursunuz, yoksa zararlı ve mutlaka üstünde durdurulması gerektiğini düşünen uzmanlar ordusuna mı katılırsınız iyi düşünmeniz gerekiyor.
 
W oturuşunu önlemek için neler yapılabilir?
W oturuş denilen oturuş pozisyonunun zararı konusunda kati olarak ikna olmuş olan uzmanlara göre yapılacak en iyi şey, çocuğu bu pozisyonda otururken yakaladığınız takdirde pozisyonunu derhal değiştirmeye muavin olmaktır. Alışkanlıklarını değiştirmek biraz vakit alacak olsa da, doğru pozisyona getirmek yapılacak en doğru şey.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?