• DOLAR
  3,9533
  % 0,71
 • EURO
  4,6413
  % 0,78
 • ALTIN
  162,7955
  % 0,28
 • BIST
  103.853
  % -0,06
Çiğ fındığın bilinmeyen faydaları! Günde bir avuç yerseniz…

Çiğ fındığın bilinmeyen faydaları! Günde bir avuç yerseniz…

Fındık, ceviz, badem gibi yemişlerin beyin sağlığı, kemik sağlığı vs. üzerindeki etkisi malumdur. Ancak fındığı çiğ halinin kansere çare olduğu belki de ilk kez dillendiriliyor. Günümüzde zararlı atıştırmalıkları tahtından etmeye namzet çiğ fındığın faydaları ise saymakla bitmiyor. Önemli lif kaynaklarından olan çiğ fındık, mide ve bağırsak doktu olurken; aynı zamanda birçok minerali de içerir. Besin değeri oldukça yüksek olan çiğ fındığın içeriğinde; protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik, kalsiyum, potasyum, çinko ve daha bir sürü vitamin ve minerali taşır. İşte, kavrulmamış, işlem görmemiş çiğ fındığın şaşırtan faydaları…

Kemik sağlığı üzerinde etkilidir;

Kuvvetli bir magnezyum kaynağı olan fındık, kemiklerin güçlenmesini sağlayan en mühim besinlerdendir. Günde bir avuç fındık, vücudun gereksinim duyduğu magnezyumu aka ölçüde karşılar. Kemik sağlığına katkı yapan çiğ fındık, aynı zamanda da kemik erimesinin önüne geçmek için birebirdir. 

Kas ağrıları ve kramplara iyi gelir;

Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden ileri gelen kas ağrıları ve kramplar için bu minerallerin deposu olan çiğ fındık oldukça faydalıdır. Eklem ağrılarını ve kas yorgunluğunu saha fındık, tane dönemi kasılmaları için de birebirdir. 

Kanser düşmanıdır;

Kanseri önleyici hücrelerin üretimini sağlayan E vitamini yönünden varlıklı olan çiğ fındık, bu sayede kanseri önleyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir.

Bağışıklığı kuvvetlendirir; 

E vitamini açısından varlıklı olan fındık, al kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek, anemi riskini azaltır. Kan dolaşımı düzenleyen fındık; aynı zamanda ateş, soğuk algınlığı ve hastalık risklerini azaltır.

Kalp ve damar dostudur;

Çiğ fındık yürek ve damar dostu bir gıdadır. Aynı zamanda E vitamini ve arginin içeriği ile yürek krizi riskini engelleyici özelliğe sahiptir. 

Ruha besin çiğ fındık;

Sinir sisteminin doğru işlemesinde en mühim kaynaklar olan B6 vitamini ve amino asit içeren fındık, bu şekilde ruh sağlığına da iyi gelir. Bunun yanında seratonin, melatonin ve epinefrin içeren fındığın, bu mineral ve vitaminlerinin faydasını görmek için kavrulmamış olması önemlidir. 

Diyabet riskini azaltır;

Oldukça varlıklı bir lif kaynağı olan çiğ fındık, kan şekeri seviyesini ayarlar ve diyabet riskini ortadan kaldırır. 

Beyin sağlığını korur; 

Fındıkta, protonosiyanidinler, kersetin ve kaemferol gibi fitopkimyasal maddeler; beyin sağlığını destekleyebiliyor. Ayrıca triptofan ve izolosin aminoasitlerinden varlıklı olduğundan zihinsel ve psikolojik olarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Kötü kolesterolü düşürür;

Kötü kolesterolü düşürüyor Fındık yürek sağlığını koruyan sağlıklı yağlar içeriyor. Oleik asit için iyi bir kaynak ki oleik asit fena kolesterol (LDL) seviyesinin düşürülmesine muavin olurken, vücutta iyi kolesterolün (HDL) seviyesini yükseltmeye yarar sağlıyor. Düzenli fındık tüketimi kolestrolü yüzde 27 oranında düşürüyor. 

Yaşlanmayı geciktirir;

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, cildinize ziyan verebilecek serbest radikallerle mücadele ederek, cildin daha sağlıklı görünmesine muavin oluyor. Aynı zamanda UVA/ UVB ışınlarının sebep olduğu ten kanserinden cildi koruyor. Antioksidanlarla beraber flavanoidler ten hücrelerinin rejenerasyonunu uyarıyor. E vitamininin de desteğiyle ölü hücreleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı ve daha genç görünümlü bir ten sağlıyor.

Zayıflamaya muavin olur;

Kilo verme sürecinde yeri doldurulması en zor olan alışkanlık olan atıştırmalık ve abur cuburlara en sağlıklı alternatif fındıktır. Bunun yanında bir lif deposu olan fındık, kabızlığı önler ve bağırsak faaliyetlerine müspet yönden katkı yapar. 1 avuç fındık yaklaşık 25 grama yani 150 kaloriye denk gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?