• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Bosna Hersek’te Ahi Evran Camii temeli atıldı

Bosna Hersek’te Ahi Evran Camii temeli atıldı

Kırşehir Belediyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) aracılığıyla Bosna Hersek’in Olovo şehrinde yaptıracağı Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Kırşehir Belediyesinin Olovo şehri ile 2013 yılında ‘kardeş belediye’ olduğunu anlatım eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “İnşaatın bitim süresi 2 sene olarak planlandı ama bu süreyi bir yıla düşürmek istiyoruz.

BOSNA HERSEK ALİYA İZZET BEGOVİÇ’İN EMANETİDİR

Bosna Hersek’in İlk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, ölmeden evvel Bosna Hersek’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a emanet etti.
Cumhurbaşkanımıza emanet edilen Bosna, her Türk evladına bir emanettir. Her vakit yanınızda olacağımızın altını çizmek isterim. Bu yapıt sayesinde kardeşliğimiz daha da pekişecek, beraber faaliyetlerimiz daha da artacak” dedi.
Programda konuşan TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar da vakıf olarak dünyanın her tarafında camiler, okullar, üniversiteler yaptırdıklarını, gereksinim sahiplerine yardımda bulunduklarını belirtti.
“Temeli atılan Ahi Evran Camii istikbal nesillere miras kalacak”
Bosna Hersek’in Olovo şehri Belediye Başkanı Dzemal Memagic de temeli atılan caminin istikbal nesillere miras kalacağını ve Olovo-Kırşehir iş birliğinin anıtı olacağını vurguladı.

Türk halkına ve Kırşehirlilere destekleri için teşekkür eden Memagic, “Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bosna Hersek’in de öbür bölge ülkeleri ile aynı imkanlara sahip olması için verdiği destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu
Dualarla temeli atılan Ahi Evran Camiinin hayata geçirilmesi sürecinde emeklerini esirgemeyenlere teşekkürlerini aktaran Saraybosna Müftüsü Enes Ljevakovic ise Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin, saygı duyulan bir devlet, kuvvetli bir memleket haline geldiğini dile getirerek, “15 Temmuz gecesi Türk halkı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için nasıl dua ettiysek, bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardım etmesi için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AHİ EVRAN CAMİİ, OSMANLI MİMARİSİNİN İZLERİNİ TAŞIYACAK

Konuşmaların ardından inşaat alanına geçilerek, dualar eşliğinde Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi’nin temeli atıldı.
Toplam bin 520 metrekare saha üzerine yapılması planlanan cami ve külliye, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyacak.
Külliyenin ana işlevini oluşturacak ve aynı anda 400 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami, tek kubbeli ve klasik form üzerine yapılacak.
Külliye içinde caminin yanına inşa edilecek iki katlı binada ise idari ofis, misafirhane ve nikah salonu bulunacak. Tek minareli olarak tasarlanan caminin avlusunda ise yöresel taşlarla tasarlanmış bir şadırvan ve havuz yer alacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?