• DOLAR
  3,9048
  % 0,78
 • EURO
  4,6037
  % 0,70
 • ALTIN
  162,1955
  % -0,15
 • BIST
  106.109
  % -0,12
Bebek mamalarında arsenik ve kurşun çıktı

Bebek mamalarında arsenik ve kurşun çıktı

ABD’de yayın yapan USA Today gazetesindeki habere göre, Clean Label Project adlı sivil cemiyet kuruluşunun ülkede son 5 ay içinde süpermarketlerde satılan 530 üründe yaptırdığı testlerde, bebeklere yönelik ürünlerin yüzde 65’inde arsenik, yüzde 36’sında kurşun, yüzde 58’inde kadmiyum ve yüzde 10’unda akrilamit izleri bulundu.

BAZILARINDA ZEHİRLEYİCİ SEVİYEDE BULUNUYOR

Testlerde, en çok rastlanan maddenin arsenik olduğu, bilhassa bebek formüllerinin yüzde 80’inin arsenik içeridiği belirtildi. Arsenik miktarının bazı ürünlerde milyarda 600 birime ulaştığı ve bunun zehirleyici seviyede olduğu kaydedildi. Öte yandan, test edilen gıdalarda ‘BPA (kimyasal bileşen) içermez’ ibaresi bulunan ürünlerin yüzde 60’ının endüstriyel kimyasal bisphenol A (kimyasal madde) içerdiği anlaşıldı.

EN KÖTÜ 3 MARKA

Clean Label Project yetkilileri bebeklere yöneliK besin pazarında şef konumda olan Gerber, Enfamil, Plum Organics ve Sprout gibi firmaların ürettiği ürünlerin en fena ihlallere imza atan markalar olduğunu kaydetti.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre arsenik zehirlenmesi gelişim bozukluklarının yanı dizi yürek damar ve şeker hastalıkları ile sinir sisteminde hasara ve hatta kansere yol açabiliyor.

Öte yandan, Çevre Koruma Ajansının verdiği bilgiye göre, kurşun zehirlenmesi, düşük seviyelerde olsa dahi çocuklarda zeka geriliği, yavaş gelişim, davranış bozuklukları, işitme problemleri ve kansızlık gibi sıhhat problemlerine sebep olabiliyor. Araştırmanın sonuçları kuurluşun sitesinde yayımlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?