• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Babası vefat edince, kalbi takibe aldı!

Babası vefat edince, kalbi takibe aldı!

Yenilikçi teknolojiler üzerine ABD’deki Silikon Vadisi’nde projeler yürüten İzmirli mühendis Armağan Ergün, babasının yürek krizi nedeniyle vefatı sonrası yürek sorunlarına karşı erken ikaz veren mobil tabanlı bir teknoloji geliştirdi.

İzmir’deki eğitiminin ardından Bilkent Üniversitesi Elektronik Mühendisliğinde lisans ve yüksek lisansını tamamlayıp ABD’deki meşhur teknoloji merkezi Silikon Vadisi’nde çalışmaya başlayan Ergün, yeni kuşak ekran teknolojileri üzerine bir ortaklık kurdu.

Çalışmalarını uydu teknolojileriyle genişleterek İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne taşıyan Ergün, 2015 yılında yürek krizi geçiren babasını kaybetmesi sonrası internet tabanlı sıhhat teknolojileri üzerine eğildi.

Dünyada henüz emekleme aşamasındaki Mobil Elektrokardiyografi (EKG) teknolojilerine odaklanan Ergün, yürek üzerine yapıştırılan 10 santimetre uzunluğundaki çiple yürek ritimlerini kaydeden ve telefondaki uygulamaya gönderen bir sistem tasarladı.

İnternet üzerinden doktora ulaşan veriler sayesinde kalpte oluşan ve oluşabilecek rahatsızlıkları önceden teşhis edilebilecek sistemin tecrübe uygulamalarına başlandı.

– “Bu teknolojiyle kalbi takibe almak istedik”

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır Ar-Ge projeleri yürüttüğünü, babasını kaybettikten sonra sıhhat teknolojilerine öncelik verdiğini dile getirdi.

Babası vefat etmeden evvel yürek rahatsızlığı olduğunu bilmediklerini, geliştirdiği bu aygıt olsaydı bugün aka ihtimalle babasının yaşıyor olacağını savunan Ergün, mobil EKG cihazının yürek rahatsızlığını erken teşhis etmeyi hedeflediğini aktardı.

KALP RAHATSIZLIKLARINDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Mevcut EKG sistemleri ve holter cihazlarına göre kullanımı oldukça pratik olan sistemde kalbin üzerine yapıştırılan çip dışında bütün donanım ve yazılımların Türk mühendislerce geliştirildiğini vurgulayan Ergün, “Bizim hedefimiz yürek rahatsızlıklarını olası olduğu kadar erken teşhis edebilmek ve doktorlarla bu dataları bulut (ortak alan) üzerinden paylaşmak. Nasıl var teknolojilerle tansiyon ve kan şekeri evde ölçülebiliyorsa biz de bu teknolojiyle kalbi takibe almak istedik.” dedi.

DOKTORLARIN İŞİ KOLAYLAŞACAK

Ürünün doktorların işlerini de kolaylaştıracağını anlatım eden Ergün, “Doktorlar bilhassa uzun süreli kayıtlarda çok fazla bilgi olduğundan ötürü datalar arasında kaybolabiliyor. Hastaların ‘Şu saatte bir kalbimde bir sıkıntı oldu’ demesi üzerine doktorlar o aralıklara yoğunlaşabilecek.” diye konuştu.

– “İlk sonuçlar pozitif”

Proje ortaklarından Elektronik Mühendisi Hakan Uysal da medikal alanında dünyadaki son gelişmelerden faydalanarak akıllı cihazlar geliştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Kardiyologlarla birlikte ürünün incelemesini yaptıklarını belirten Uysal, “Aldığımız ilk sonuçlar son radde pozitif. Bu sistemin yaygınlaşmasıyla tedavi oranlarında yükselme meydana gelecektir.” diye konuştu.

Uysal, ürünle ilgili tasdik sürecinin 2 yılda tamamlanmasını beklediklerine işaret ederek ABD’de kullanılan benzeri sistemlerin yüksek fiyatlı olduğunu, bu sistemlere göre yaklaşık onda bir daha düşük maliyetle sistemi hizmete sunacaklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?