• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Arakan’ın kuzeyinde sadece 150 bin Müslüman kaldı

Arakan’ın kuzeyinde sadece 150 bin Müslüman kaldı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Uluslararası Koruma Direktörü Volker Türk, Arakanlı Müslümanların “şiddetli ayrımcılık” ve “çok ağırbaşlı insan hakları ihlallerine” maruz kaldığını vurgulayarak, Arakan eyaletinin kuzeyinde sadece 150 bin Müslüman’ın kaldığını belirtti.

ARAKAN’A GERİ DÖNMEK İSTİYORLAR

Türk, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Cox’s Bazar’daki kampları ziyaretim esnasında Arakanlı sığınmacılarla görüşme fırsatım oldu. Yaşadıkları aka travmaya karşın konuştuğum sığınmacıların yüzde 50’si Arakan’a art dönmeyi umut ediyor. Diğer yüzde 50’si ise hala aka bir şokun içinde.” dedi.

Arakanlı Müslümanların evlerine, “gönüllü”, “güvenli” ve “onurlu” bir şekilde art dönmelerinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Türk, Bangladeş’teki sığınmacıların Arakan’a art dönüşündeki en aka engellerden birinin “vatandaşlık sorunu” olduğunu belirterek sığınmacıların evlerine art dönmesinin uluslararası bir mesele olduğunu anlatım etti.

– “BM üzerine düşeni yapacak”

Türk, “Gerçekçi olmak gerekirse sığınmacıların derhal yarın evlerine dönmelerini beklemiyoruz. Bu, bir gece de gerçekleşmeyecek. Ama, BM ve BMMYK burada üzerine düşen görevi yapacak.” şeklinde konuştu.

Arakanlı Müslümanların evlerine art dönüşleriyle ilgili bir takvim veremeyeceğini dile getiren Türk, en kısa zamanda bunu başarmak için mücadele ettiklerini söyledi.

Türk, Arakan eyaletinde Müslümanlara ait 300’e yakın köyün ateşe verildiği bilgisini paylaşarak, 150 bini Arakan eyaletinin kuzeyinde, 200 bini de eyaletin merkezinde olmak üzere Arakan’da yekün 350 bin civarında Müslümanın kaldığını tahmin ettiklerini kaydetti.

Arakanlı Müslümanların geçmişte çıkan olaylardan ötürü komşu ülkelere sığındığını anımsatan Türk, 25 Ağustos sonrası hayatını kaybeden Arakanlıların sayısına ilişkin bir yorumda bulunamayacağını belirtti.

Bir soru üzerine Türk, “Ben Arakan’da yaşananları ‘şiddetli ayrımcılık’ ve ‘çok ağırbaşlı insan hakları ihlalleri’ olarak görüyorum.” karşılığını verdi.

Arakan’da 1970’lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı tahmin ediliyordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?