• DOLAR
  3,8679
  % -0,18
 • EURO
  4,5411
  % -0,66
 • ALTIN
  160,7176
  % -0,12
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Apandisit nedir? Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır?

Apandisit nedir? Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır?

Karının alt bölümünde kalın bağırsağa bağlı ince bir boru şeklinde tanımlanabilen apandisin, vücuttaki asli görevi tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak onun hayatımızda yer almasının nedeni enfeksiyon, dışkı tıkanması vs. durumlarına bağlı olarak ağrı sonrasında patlama reaksiyonu göstermesidir. Tehlikeli boyutlara varan apandisit problemleri sonrasında patlamadan alınması, yaşam kurtarır. Bunun nedeni ise, patlaması halinde içeride göstereceği reaksiyondur. Varlığı ya da yokluğu pek hissedilmeyen apandisit ne işe yarar? Apantisit ağrısını nasıl anlarız? Apandisit şikayeti ile doktora ne vakit gitmeliyiz? Apandisit ameliyatı nasıl olur ve ameliyat sonrasında yapmamız gerekenler nelerdir? İşte, apandisit problemine ilişkin bütün detaylar…

Apandisit nedir? Sebep tıkanır?

Apandis (apendiks), karnın sağ alt bölümünde bulunan ve kalın bağırsağın uzantısı şeklinde tanımlanabilir. Yaklaşık 9-10 cm uzunluğundadır ama bundan daha az ya da daha çok olabilen apandisitin uzunluğu çocuklarda daha fazladır. Yerleştiği yer bazı kişilerde farklılık gösterebilir. Bu vaziyet apandis rahatsızlığı olanlarda tanı koymayı zorlaştırabilir. Apandisin görevine gelirsek, vücuttaki fonksiyonuna dair malumat henüz yoktur. Apandisin tıkanması ile varlığını hissettirmesi bir olur. Peki apandis sebep tıkanır?

Apandisin çoğunlukla dışkı veya daha az bir ihtimalle safra taşı, ur ya da bağırsak kurdu vs. ile tıkanması sonucu iltihaplanmasına apandisit adı verilir.Rahatsızlığın adı olan apandisit, şiddetli ağrı ile hissedilir. Acil müdahaleyi gerektiren bu durumda hızlı davranılmazsa, şahıs apandisin patlaması sonucu karın bölgesine apse yayılması tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bu durumda öbür organlara yayılması ölüm tehlikesini getirebilir. Aynı zamanda bu vaziyet karın bölgesinin de iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. 

Apandisit kimlerde daha sık görülür?

Dünya genelinde insanların ’unda görülebilen apandisitin, 2-30 ıslak aralığında olan kişilerde daha sık görülür. Erkekler, apandisite, kadınlara oranla daha çok yakalanır. Bu nispet 1.5/1′ dir. Ama çocukluk döneminde, hem kızlarda hem de erkeklerde görülme ihtimali eşittir. En çok görülen devre ise, genç yetişkinlik dönemidir. 

Apandisin tıkanmasının nedenleri şöyle sıralanabilir;

-sindirim sisteminde (ya da vücudun öbür bir bölümünde) meydana gelen bir enfeksiyon nedeniyle apandisit duvarındaki lenf dokusunun genişlemesi,

-Chron (Kron) hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıkları,

-dışkı, parazitler veya meyve çekirdeği benzeri yiyecek artıkları,

-karna alınan şiddetli darbe

Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır? Apandisit belirtileri…

Apandisit sorunu acil müdahaleyi gerektirir demiştik, günümüzde gelişen sistemler apandist problemine olan müdahaleyi kolaylaştırmıştır. Apandisit patlaması yaşayan bir şahıs ilk evvel bir rahatlama hisseder, ancak daha sonra şiddetli karın ağrısı ve öbür belirtiler gelir. Apandisit tanısının konması ve öbür karın ağrılarından ayrıştırılması basit değildir. Bunun için, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile apandisin yapısı hakkında bilgi elde edilir. Ayırıcı tanı için, öbür etraf organların da incelenmesi gereklidir. Ayrıca karnın sağ alt tarafına bastırılınca ağrının artması mühim bir bulgudur.

Apandisit ağrısı; ilk evvel göbek deliğinde başlayan daha sonra ise, karnın çevresine yayılan şiddetli bir ağrıdır. Çok geçmeden birkaç saat içinde ağırlaşan apandisit ağrısı, apandisin şişmesi ile karnın sağ altı kısmında toplanır. Bastırıldığı, yürümeye ve öksürmeye kalkıldığı vakit ağrı çok daha şiddetli hissedilir. Ağrının yanında; karın şişliği ve bulantı da görülebilir. 

Karın şişmesi; apandisit patlamasının en aka belirtisi karında oluşan şişliktir. Apandisit ağrısının hissedilmesinden kısa süre sonra karın şişer ve o bölgenin hassasiyeti artar. 

Bulantı, kusma; Şiddetli ağrıların derhal ardından gelen mide bulantısı ve kusma, apandisit problemlerinde de görülür. Kalın bağırsakta yaşanan enfeksiyon; bulantı, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi belirtilere yol açabilir. 

Ateş; apandisitin enfeksiyona sebep olmasına bağlı olarak reaksiyon gösteren vücut, bu duruma ateşle karşılık verir. Ateşin yükselmesi bazı kişilerde, vücutta ürperme ve titremeye de yol açabilir. Enfeksiyonun yükselmesiyle, vücut ateşi artar ve kafa ağrısı, terleme ve sersemleme gibi belirtiler ortaya çıkar. 

Kabızlık; Apandisitin en belirgin özelliklerinden bir öbür ise, apandist ağrısıyla beraber kabızlığın meydana gelmesidir.

Ne vakit doktora başvurmalı?

Apandisit şüphesi için olan kişilerin; keskin ağrı sonrasında, ateş, kan kusma, kanlı kusma, karın hassasiyeti, karın bölgesinde sertlik ve hassasiyet, uzun karın ağrıları, idrarda yanma, kilo kaybı ve aş sonrası ağrıda şiddetlenme varsa acilen doktora görünmeleri gerekmektedir.

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Apandisit problemi yaşayan kişilerde müdahale genellikle cerrahi olur. Apandisin alınmasıyla gerçekleştirilen apandisit ameliyatının sonrasında herhangi bir problemin yaşanması laf konusu değildir. Yani apandisin vücutta olmaması bu zamana kadar hiç bir hastaya sorun yaşatmamıştır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi apandisit ameliyatında da  hastanın ağırlık durumuna göre, bir iyileşme süreci vardır.

Apandisit ameliyatı sonrası bu durumlara bilhassa dikkat edin;

-Ameliyat sonrası yorucu aktivitelerden ırak durun (en az 3 gün en çok 2 hafta),

-Öksürürken ya da gülerken karnınızı tutun ve desteklemeyi unutmayın,

-Ağrı kesiciler işe yaramıyorsa doktorunuza başvurun,

-Hazır olduğunuzda küçük yürüyüşlerle başlayarak devinim etmeye itina gösterin,

-Uyku ve dinlenmeye itina gösterin. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?