• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Ağrı ve yorgunluk hastalığı fibromiyalji nedir, belirtileri nelerdir?

Ağrı ve yorgunluk hastalığı fibromiyalji nedir, belirtileri nelerdir?

Kas-iskelet sisteminde meydana gelen bir hastalık olan Fibromiyalji; Latince’de fibro- fibröz doku, Yunanca myo- kas, Yunanca algos- ağrı anlamına gelmektedir.Son yıllarda en fazla şikayet edilen yorgunluk, halsizlik, kas ağrıları ve uyku problemleri Fibromiyalji hastalığının hayat kalitesini aka ölçüde düşüren getirileridir. Peki, Fibromiyalji hastalığı sebep olur? Vücuttaki kas ve iskelet yapısıyla yakından alakalı olan Fibromiyalji’nin tedavi edilmesi ya da önlenmesi mümkün mü? 

Fibromiyalji nedir? 

Kısa tanımıyla kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak adlandırılan Fibromiyalji; löp doku romatizması olarak adlandırılır. Fibromiyalji rahatsızlığı olan kişiler, sabah uyandıkları zaman hiç uyumamış gibi yorgun, halsiz ve uykusuz hissederler. Aynı zamanda bu hastalığı sahip kişilerin tedavisi yapıldığı halde strese bağlı olarak  yine yakalanmaları laf konusu olabiliyor. 

Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalık olan Fibromiyalji; uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu gibi belirtilerle kendini belli eder. Kadınlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görülen fibromiyaljinin tedavi edilmemesi halinde tekrarlaması ve iş gücü kaybıyla hayat kalitesinde düşüşe yol açmasının mümkün olduğu söyleniyor. 

Fibromiyalji hastalığı belirtileri;

En yaygın belirtisi kas ağrıları ve vücudun bazı yerlerinde oluşan hassasiyet olan Fibromiyalji’nin keskin hatlarla belirlenmiş belirtileri yoktur. Bu nedenle öbür hastalıklarla karıştırılarak tedavi sürece aksatılabiliyor. Bu hastalığı tetikleyen en aka etken hastanın karakteridir. Strese bağlı olarak belirtileri doruk yapan bu hastalığa sahip kişiler devamlı stres altında olan ya da kendini strese sokan; mükemmeliyetçi, titiz ve his durumları devamlı değişen kişilerdir.

Fibromiyalji’nin en fazla bilinen belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

-Çarpıntı

-Hipertiroid

-Egzersize karşı dirençsizlik

-Kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri

-Depresyon hali

-Hafıza problemleri

-Gün boyunca yorgunluk hissi

-Dinlenemeden uyanmış olma hissi

-Uyku kalitesinde azalma

-Ağrılara aşırı hassasiyet göstermek

-Ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek.

-El ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma

-Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen umumi hassasiyet

-Konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu

-Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti

-Hastaların % 30-50’si mafsal hipermobilitesine sahiptir.

-Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi

-Vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet 

Fibromiyalji sebep olur? En fazla kimlerde görülür?

Son yıllarda artış gösteren Fibromiyalji hastalarının çoğu kadın ve genç erişkinlerdir. Özellikle büro ortamı ve stres altında çalışan kişilerde gözlenen hastalık; hastanın his durumuna bağlı olarak gelişebilir. 

Kadınlarda menopoz ve tane dönemlerinde sık görülmesinin nedeni de kadınların bu dönemdeki hassasiyetleri göz önüne alınırsa his durumlarının değişken olmasına bağlanabilir. Kadınların ortalama 25-55 yaşlarında fazla daha fazla görülür. 

Aynı zamanda kalıtsal olarak artış gösterebilen rahatsızlık için; uyku düzeni bozuk olanlar ve romatizmal hastalıkları bulunanlarda risk faktörü yüksektir. Bunun yanında hayatın bütününe tesir eden bir devre olan çocukluk ve gençlik çağlarında geçirilen fiziksel ve romantik travmalar bu hastalık için aka risk oluşturabiliyor.

Genel olarak bakıldığında Fibromiyalji nedenleri; uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması olarak sıralanabilir.

Fibromiyalji teşhisi nasıl konur?

Fibromiyalji’yi ortaya çıkarabilecek spesifik bir test yoktur. Bu nedenle farklı branşlardan yardım alınarak bu işlem gerçekleşebilir. Bu hususta en aka yardımı yapan branşlar; Radyolog, Psikolog ve Fizyoterapist’tir.

Fibromiyalji’nin teşhis edilmesinde en mühim şart; vücuttaki en az 12 noktada görülmesi gerek hassasiyettir. Bu bölgeler; “ensede baş-boyun geçiş noktası, önde iman tahtasının yanı, omuz başları, dirsek hariç yüzü, kürek kemiğinin iç yüzleri, bel kalça geçiş noktası, kalçada hariç yan dış, diz iç kısımları vb.” olabilir.    

Fibromiyalji nasıl tedavi edilir? 

Duygusal yönü ağır basan bu hastalığın tedavisinde en mühim nokta; doktorda ve tedavide istikrardır. Bunun nedeni öbür hastalıklara göre daha duygulu bir tedavi süreci olan Fibromiyalji’nin tedavinin tamamlanmaması durumunda nüksetmesidir. Fibrominalji tedavisinde yapılması gereken ilk hareket; hastanın ilaç bombardımanına tutulması değil; bu hastalığa sevk eden vaziyet ve ortamlardan arındırılmasıdır.

Hastanın bu hale yakalanmasına sebep olan ortamdan uzaklaştırılması ve stresten arındırılması onun için en aka adım olacaktır. Stresten arındırılmış, düzenli bir yaşam, dengeli beslenme ve düzenli uyku tedavinin en mühim anahtarlarıdır. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı en küçük bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Fibromiyalji tedavisinde öbür bir adım; Fizik tedavi ve Rehabilitasyon ile yapılacak olan seanslardır. Bu şekilde; PRP uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, egzersiz, masaj programları ile kişinin rahatlaması ve hem bedensel hem ruhsal olarak stresten arınması sağlanır. Fibromiyalji hastalarının bilhassa aerobik, duruş, germe, pilates, yoga ve yüzme egzersizleri yapmaları fazla önemlidir. Bunun yanı sıra, sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları, ılıca ve masaj gibi fizik tedavi uygulamaları oldukça etkilidir.

Fibromiyalji’den korunmak mümkün!

*Sağlıklı, dengeli ve hafif beslenmek, 

*Hava koşullarına müsait giyinmek,

*Havasız ve kişide gerginlik yaratan ortamlardan, hava akımlarından, sigara içmekten ve içilen ortamlardan ırak durmak,

*Haftada birkaç gün düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yapılabilecek egzersizler arasında; gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovasküler kondüsyon egzersizleri, düşük yoğunlukta yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, su aerobiği vb. 

*Fibromiyalji’de uygulanan ilaç tedavisini amacı; ağrıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmektir. Buna bağlı olarak; antidepresanlar, ağrı kesiciler, uyku düzenleyiciler ve kas gevşetici ilaçları mutlaka hekim kontrolünde kullanmak,

*Uykudan evvel; uykunun kalitesini düşürecek ve engelleyecek; çay, kahve, kola gibi maddelerden ırak durmak ve uykudan en az 3-4 saat önce aş yemeyi bırakmak vs. bu hastalıktan korunmak adına yapılabilir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?