• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
7. Malatya Uluslararası Film Festivali başladı

7. Malatya Uluslararası Film Festivali başladı

Malatya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmada mühim bir misyon üstlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, bu sene 7’inci kez düzenlenecek. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin basın toplantısı bugün İstanbul’da yapıldı. Malatya Valisi ve festivalin onursal başkanı Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve festivalin başkanı Ahmet Çakır, festival direktörü Suat Köçer, milli jüri başkanı Hülya Koçyiğit, program direktörü ve uluslararası program koordinatörü Alin Taşçıyan ve Malatya Film Platformu Direktörü Sermin Çakmak Afşin’in yanı dizi fazla sayıda davetli ve basın mensubunun katıldığı toplantıda, festivalde bu sene milli ve uluslararası yarışmaya hak kazanan filmler, milli ve uluslararası jüri üyeleri, Malatya Film Platformu’nda finale kalan 12 proje, festival programında yer alacak film ve etkinlikler ile Malatya halkını bekleyen sürprizler anlatıldı.

Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Türk sinemasına ve Malatya’ya katkılarının fazla aka olduğunu anlatım ederken, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise festivalin Malatya’da istikbal vadeden, ilk günden beri gelişen ve var olan kültürü geleceğe taşıdığını söyledi. Çakır ayrıca, festivali milli ve uluslararası platformlarda daha da yükseltmek için destek ve katkılarını sürdüreceğini dile getirdi.
7. Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer de bu sene festival olarak başlattıkları yeniliklerden ve program içeriğinden bahsetti.

BAŞKANLIĞINI HÜLYA KOÇYİĞİT ÜSTLENDİ
7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki “Ulusal seçici kurul Başkanlığı”nı üstat oyuncu Hülya Koçyiğit üstlendi. Basın toplantısında Koçyiğit, milli kısa ve uzun metraj yarışmaya hak kazanan filmleri açıkladı.

“MALATYA FİLM PLATFORMU” FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

7. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu sene ilki yapılacak Malatya Film Platformu’nda finale kalan 12 proje de belli oldu. Malatya Film Platformu Direktörü Sermin Çakmak Afşin, Platform kapsamında Centre for Cinematographic Scripts (CÉCI)’nin kurucularından ve Torino Film Lab kapsamında eğitim veren Fabienne de Aguado ile American History X’in yapımcısı John Morrissey, ödüllü yönetmen Erdem Tepegöz ve Caractères Productions’ın kurucusu olan yapımcı Etienne de Ricaud’ı ağırlayacaklarını anlatım etti.
 

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERİNİN SAHİPLERİ
7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin festival direktörü Suat Köçer, geçtiğimiz sene ertelenme sebebiyle sahiplerine verilemeyen Onur Ödüllerini bu sene takdim etme kararı aldıklarını açıkladı. Bu yılki festivalin Onur Ödülleri, rol aldığı pek fazla mühim filmle hafızalara kazınan, üstat oyuncu Halil Ergün, seslendirdiği unutulmaz şarkılarla Yeşilçam’a ses katan Belkıs Özener, duruşu ve filmleriyle Türk sinemasında kendine özgü bir yer edinen ve sinema yolculuğunda 40. yılını kutlayan üstat yönetmen Mesut Uçakan’a verilecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?