• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
3.Ulusal Ormancılık ve Çevre Sempozyumu başladı

3.Ulusal Ormancılık ve Çevre Sempozyumu başladı

Trabzon’da 4 gün sürecek olan 3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Sempozyumu Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.

SEMPOZYUMDA 230 BİLİM ADAMI SUNUM YAPACAK

Ana teması “İklim Değişikliği ve Ağaç Göçü” olan sempozyumda Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Rusya, Makedonya, Kazakistan, İran, Fas, Azerbaycan, Pakistan ve Gürcistan’dan gelen 230 ilim adamı sunumu yapacak. 
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Sempozyum Yönetim kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Oktan, hızlı nüfus artışının doğanın dengesini menfi etkilediğine dikkat çekerek, “İnsanlığın esas sorunları içinde yer saha iklim değişimi ve ağaç göçü sempozyumumuzun ana teması olarak belirlenmiştir. İnsan oğlunun var oluşundan itibaren doğanın bir parçası olarak yaşamış doğanın dengelerine uyumlu olarak devinim etmiştir. Ancak Dünyadaki hızlı nüfus artışı bu dengeyi tabiat tekrar değiştirmiş ve gün geçtikçe daha artan oranlarda değiştirmeye devam etmektedir. Bunun en mühim göstergeleri olarak da iklim değişikliği karşımıza çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki medeniyet insanın tabiat ile ahenk içinde yaşaması ile gerçekleşebilir. Bunu başarabilmek için de doğaya karşı savaşı kazanabilmek için baştan yenilgiyi kabul etmememiz gerekiyor. Çünkü bir gün tabiat ölürse bizlerde mutlaka öleceğiz. Çevre sorunlarıyla başa çıkmak sadece ormancıların ya da etraf mühendislerinin sorumluluğunda değildir. Bu aynı zamanda edebiyatın, sosyolojinin, felsefenin, psikolojinin de içinde yer aldığı bir fazla sosyal bilimleri de kapsamakta. Bu sorunların çözümü ancak disiplinler arası iş birliği ile gerçekleşebilir” dedi.

SULAR ARTIK TEMİZ DEĞİL

KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Gürsel Çolakoğlu da günümüzde artık havanın ve suyun eskisi kadar pak olmadığını anlatım ederek, “Eski zamandan günümüze 4 elementten bahsedilir; Su, toprak, hava ve ateş. O kadim zamanlardaki su maalesef bugün o kadar pak değil, toprak ta öyle, hava da öyle. Ateş de değişti. O çağların enerji kaynağı birinci endüstri devriminde maden kömürü ile beraber makineleşmeye döndü. Vahşi bir şekilde tabiat kirletildi. İkinci endüstri devriminde ateş yerini elektriğe, petrole ve muhtelif kimyasallara bıraktı. Makineleşme, endüstrileşme devam etti. Üçüncü endüstri devriminde tekrar maden kömürü vardı tekrar elektrik tekrar petrol. Ancak endüstriyelleşme, elektronik, bilgisayar, iletişim yöntemleri de otomasyona tamamen geçmişti. 2010 yılından beri ise dördüncü endüstri devrimini konuşuyoruz. Bu dördüncü endüstri devrimi ya da yeni çağ, adına dijital devir diyelim adına öbür üç endüstri devrimi gibi toprağı suyu ve havayı vahşice kullanıp kirletmez” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?