• DOLAR
  3,9577
  % 0,83
 • EURO
  4,6534
  % 1,05
 • ALTIN
  162,9394
  % 0,25
 • BIST
  103.912
  % -2,19
2018 Diyanet umre kayıtları nasıl yapılır? 2018 umre fiyatları ne kadar?

2018 Diyanet umre kayıtları nasıl yapılır? 2018 umre fiyatları ne kadar?

Her sene binlerce kişinin umre ve hac ziyareti için mühim organizasyonlara imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 umre turları ve fiyatlarını belirledi. Ekim ayı içerisinde başlayan kayıtlarla beraber ilk kafile Kasım ayının ilk haftası umre yolculuğuna çıkıyor. Diyanet, Ramazan ayını kapsayan umre turu iç olmak üzere 2018 umre turları 5 döneme ayrılmış. 18 Ekim 2017 Çarşamba günü başlayan ilk müracaatlarla beraber umre sezonu da açılmış oldu. Mekke ve Medine’yi kapsayan umre turlarına; birkaç yıldan beridir Kudüs uğraklı turlar da eklendi. Zenginleştirilen 2018 umre turları 2017 Kasım ayında başlayarak son devre olan Ramazan ayıyla beraber sona erecek.

UMRE TURLARI BU YIL KASIM AYINDA BAŞLIYOR

Diyanet 2018 umre turları hakkında yapılan izah gereği: Suudi Arabistan Umre Mevzuatına göre, umre mevsimi her sene kameri aylardan 01 Muharrem’de (21 Eylül 2017) başlamaktadır. Ancak vize sisteminin açılması ve lüzumlu hazırlıkların tamamlanabilmesi için 2018 umre organizasyonu turlarının 2017 yılı Kasım ayı başında başlatılabileceği öngörülmektedir. İlk kafile, 14 Kasım 2017, son kafile ise 8 Mayıs 2018‘de yola çıkacak. Turlar, 15 Mayıs’ta son bulacak. Bu çerçevede hazırlanacak bütün turlarda; süre, ücret ve takvim açısından en müsait programların hazırlanmasına çaba edilecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 umre yönergesine göre;

*Önceki yıllarda olduğu gibi 2018 umre ücretlerinin de asgari düzeyde tutulmasına özen gösterilecektir.

*2018 umre mevsiminde, vatandaşlarımızın tercihleri de dikkate alınarak, aşağıda özellikleri belirtilen konaklama türlerinde umre organizasyonu düzenlenmesi planlanmaktadır.

*Oda tercihli yürüme ve servisli konaklama türlerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü olacaktır. Ayrıca öğle için kumanya verilecektir. Otel konaklama türlerinde ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeği aleni büfe şeklinde verilecektir.

*Yürüme mesafeli oda tercihli konaklama türüne ait otellerin, Mekke’de Harem’e uzaklığı en çok 1000 metre mesafededir. Servisli oda tercihli konaklama türüne ait oteller/binalar ise yürüme mesafesi dışında olduğundan ulaşım servislerle sağlanacaktır.

*Üniversite öğrencilerine yönelik umre turları düzenlenecektir.

* Kudüs bağlantılı umre ve Kudüs turları düzenlenecektir.

* Umreye yönelik irşat, eğitim, seminer, uğurlama, karşılama, görevli istihdamı ve sıhhat gibi alanlarda lüzumlu hizmetler verilecektir.

*Din hizmetleri sınıfında vazife yapan personelden;

Aynı dönemde en az 30 benlik öbek oluşturanlar tercihen görevlendirilecektir.
Grup oluşturanlar, ayrı dönemlerde olmak kaydıyla en çok 2. kere görevlendirilecektir.
40 benlik öbek oluşturanlara ise umre sezonunda bir defaya mahsus olmak üzere ayrıca (1) free umreci götürme hakkı verilecektir.
Umre sezonu boyunca 30 kişiyi tamamlayanlar da tercihen görevlendirilecektir.

*Söz konusu personel tarafından umreye yönlendirilenlerin isimleri, yönlendiren her personel için ayrı ayrı oluşturulacak listelerde müftülüklerce kayıt altına alınacaktır.

*Başkanlığımız emekli personelinden;
30 benlik öbek oluşturanlar grubunun başında görevlendirilecektir.
40 benlik öbek oluşturanlara ise ayrıca (1) free umreci götürme hakkı verilecektir.

*Başkanlığımız ve TDV personelinden çalışanlar ve emekliler; Başkanlığımız organizasyonu ile umreye gitmek istemeleri halinde kendisi, eşi, çocukları, annesi, babası, kayınpederi ve kayınvalidesi için tercih etmiş oldukları umre programı ücreti üzerinden indirim yapılacaktır.

*Bayan vaizler ile bayan kur’an kursu öğreticileri öbek oluşturdukları takdirde gereksinim halinde kafilede bayan irşat görevlisi olarak da görevlendirilebileceklerdir.

*Umre organizasyonu düzenleyen seyahat acentaları ile kişisel menfaat sağlayacak şekilde işbirliği yapan personel hakkında idari ve disiplin işlemi yapılacaktır. Bu itibarla;

-Seyahat acentalarına umreci yönlendirme mukabilinde kişisel menfaat sağlamaya tevessül edilmemesi, bu türden ilişkisi tespit edilenlere idari ve disiplin işlemi yapılacağının personele yazılı olarak tebliğ edilmesi,

-Personelin mezkûr hükme aykırı davranmamaları için müftülüklerce her türlü önlemin alınması, konunun yakından takip edilmesi, acentalarla menfaat ilişkisine girdiği tespit edilenlerin delilleriyle beraber hemen Başkanlığımıza bildirilmesi,

-Kendi imkânlarıyla umreye gitmek isteyen personelin; Başkanlık personeline sağlanan indirimden de bahisle Başkanlığımız organizasyonuna yönlendirilmesi,

-Başkanlığımızca lüzumlu denetimin yapılmasını teminen seyahat acentaları ile umreye gidecek personelin isimlerinin hemen Başkanlığımıza bilindirilmesi, gerekmektedir. Bu hususlarda yaşanan aksamalardan ilgili müftülükler mesul olacaktır.

*Müftülükler; bu talimatın ulaşmasından itibaren, alacakları bir onayla “Umre Bürosu” oluşturacaklardır. Büroda görevlendirileceklerin; çalışkan, liyakatli, başarılı ve daha evvel bürolarda görevlendirilen tecrübeli personelden seçilmesine özen gösterilecektir.

* Bu görevliler, şimdiden umre talebi olan vatandaşlarımızla irtibata geçerek umre hakkında lüzumlu bilgileri verecek ve iletişim bilgilerini alarak müftülüklerle irtibat halinde olmalarını sağlayacaklardır.

*Umreye gitmek isteyen vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla, yerel basın-yayın organlarından yararlanılacaktır. Ayrıca, Başkanlığımızca umre hakkında gönderilen afiş ve broşürler, merkezi camilere ve müsait görülen öbür yerlere asılacaktır.

*Vatandaşlarımız Başkanlığımızın umre organizasyonunda taahhüt ettiği hizmetler doğrultusunda bilgilendirilecek, abartılı vaatlerde bulunulmayacaktır.

*2018 umre organizasyonu tahsilatında Başkanlığımız kurumsal banka hesabı kullanılacağından, müftülükler ayrıca hesap açtırmayacaktır.

*Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın alabileceği yeni tedbirler dikkate alınarak, 2018 Umre Organizasyonu Talimatı, umre fiyatları, umre broşür ve afişleri daha sonra gönderilecektir. Lüzumlu açıklamalar müftülüklere periyodik olarak ulaştırılacaktır.

2017-2018 Umre Programı Kılavuzu için tıklayınız

2018 Umre Kayıt Ekranı için tıklayınız..

ÖĞRENCİLER VE BAZI MESLEK GRUPLARINA ÖZEL UMRE ORGANİZASYONU

*Özel umre turu talep eden kurum, müessese ve vatandaşların talepleri müftülüklerce Genel Müdürlüğümüze bildirilecek ve Genel Müdürlüğümüzce bu taleplerin karşılanmasına çaba gösterilecektir.

*İlahiyat Fakültesi, imam-hatip lisesi ve öbür mektep öğrencileri için kendi okullarından birer öğretim görevli/üyesi/öğretmen eşliğinde hususi umre turları düzenlenebilecek, bunun için Başkanlığımızca olası olan kolaylık sağlanacaktır.

*Meslek grupları, muhtelif firma/iş yerlerinin çalışanlarını ödüllendirmek amacıyla düzenlemek istedikleri hususi umre turu talepleri ve buna eş öbür taleplerin imkânlar ölçüsünde karşılanmasına çaba gösterilecektir.

Öğrencilere hususi umre imkanları;

*Diyanet İşleri Başkanlığınca, ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerinde okuyanlar başta olmak üzere, üniversite öğrencilerine hususi umre turları yapılacak.

*Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından üniversite öğrencilerine bir haftalık hususi umre turları gerçekleştirilecek. Öğretim üyelerinin rehberliğindeki umre programı, Mekke’de 4-5, Medine’de 2 gün olmak üzere yekün 7 gün sürecek.

*Konaklama, 2, 3 veya 4 benlik odalarda olacak. Konaklama türlerine göre 2 benlik odada kalmak isteyenler için 2 bin 350 lira, 3 benlik odaya 2 bin 250 lira, 4 benlik oda için ise 2 bin 150 lira ücret belirlendi.

*Mekke’de otellerden Kabe’ye ulaşım servislerle sağlanacak, Medine’de ise oteller Mescid-i Nebevi’ye yürüme mesafesinde olacak.

*Turlara katılmak isteyenlerin 25 yaşını doldurmamış olması ve Türk Hava Yolları miles&smiles üyesi olma şartı aranacak.

*Öğrenciler, https://www4.thy.com/tkmiles/membersignin.tk?lang=tr internet adresinden miles&smiles üyeliği yapabilecek.

*Umreye gitmek isteyen öğrenciler, il/ilçe müftülüklerine başvuru ederek veya elektronik ortamda “hac.diyanet.gov.tr” adresinden kayıtlarını yapabilecek. Müftülüğe geçerlilik süresi en az 1 sene olan pasaport teslim edilecek.

*Öğrenciler duyuru edilen umre turuna ait banka kodu ile Hac ve Umre Müdürlüğünce anlaşmalı bankalara açtırılan umre kurumsal tahsilat hesabına ücretini peşin veya taksitli olarak yatırabilecek. Bu kapsamda anlaşmalı bankaların sunduğu 6 aya kadar taksit imkanından yararlanabilecek. Bu işlemlerden ötürü umre yolcusundan herhangi bir ücret farkı alınmayacak.

2018 Diyanet umre turları ve fiyatlarına ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız

2018 UMRE FİYATLARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 umre organizasyonlarında en düşük ücret 3 bin 285 TL, en yüksek ücret ise 7 bin 120 TL olarak belirlendi. Öğrenciler için ise fiyatlar 3.285 TL’den başlayacak. 

Ramazan ayında düzenlenecek umre tur programı ve ücretleri ise ayrıca duyuru edileceği bildirilirken; bazı programlarda yalnız sabah kahvaltısı ve akşam yemeği imkânı sağlanacak. Bazı programlarda ise sabah, akşama ek olarak öğlen için kumanya verilecek. 5 ayrı devre halinde gerçekleştirilecek turlar 7-11-14 ve 30 günlük olarak planlanırken, hususi umre turları da programa eklendi. Diyanet sömestri tatili zamanında da öğretmen, talebe ve veliler için 11 günlük hususi indirimli ve taksitle ödeme imkanı olan umre programı düzenleyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?