Dünya Devi Microsoft, Profesyonel Çeviri Yapan Yapay Zeka Geliştirdi

Dünya Devi Microsoft, Profesyonel Çeviri Yapan Yapay Zeka Geliştirdi

Microsoft’un Çinceden İngilizceye çeviri yapması amacıyla özel olarak geliştirdiği yapay zeka haberleri bir insan kadar iyi çeviri yapabiliyor. Tüm merak edilenler haberimizde...

181
0
PAYLAŞ
Dünya Devi Microsoft, Profesyonel Çeviri Yapan Yapay Zeka Geliştirdi

Günümüzde hayatımıza yavaş yavaş giren ve gelecekte tüm iş sektörlerinde yer almaya başlayacak olan  yapay zeka ve makineler  her gün geçtikçe iyi gelişmeye devam ediyor. Çeviri  bir çoğunuzun da bildiği üzere insan gücüne ihtiyaç duyulan işlerden birisiydi. Fakat, dünya devi Microsoft şirketinin yeni geliştirmiş olduğu yapay zekası Çinceden İngilizce’ye metin çevirisinde  oldukça başarılı bir işe imza attı. Teknoloji devinin amaçlarından bir diğer ise Çinde’ki tüm gerçek zamanlı haberleri İngilizce’ye çevirmek.

Hepimizin de tahmin edeceği üzere yapısı nedeniyle Çince oldukça zor öğrenilecek dillerden birisidir. Anadili  Çince olmayan  biri gazete okumak istiyorsa 3 bin farklı karakter kombinasyonunu ezberlemek zorundadır. Daha öncesinde  otomatik çeviriyle ilgili yapılan bir çok çalışma  tüm dünya’nın eğlence odağı haline gelmişti. Fakat teknoloji devi Microsoft firmasının yeni geliştirmiş olduğu  yapay zeka sayesinde  bu durumun artık tamamen sona ereceği ve profesyonel  insanlar kadar başarılı bir iş çıkaracağı iddia ediliyor.

Yapay zekanın yapılma aşamasında, ekip, profesyoneller tarafından gazetelerden çevrilerek alınmış olan 2 bin cümle  örneğinden faydalandılar.  Bir dili çevirmek amacıyla sistemin öğretilmesi oldukça zor işlerden birisidir. Çünkü aynı kelimenin  iki farklı çevirisi ve aynı anlamı olabilir. Fakat insanlar ruh hali ile cümle kurması nedeniyle farklı kelimeler seçme  konusunda daha başarılardır. Yeni yapay zeka tarafından yapılan çeviriler insan sonuçlarına yakın bir oran verdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK